Jak oszczędzać energię w domu?
5
(1)

System monitorujący zużycie energii w domu

Zaczynamy od powiewu innowacji technologicznej, jaką jest system zarządzania energią w domu. Na rynku dostępnych jest kilka urządzeń, które mogą wchodzić w skład całego systemu inteligentnego domu, lub być zastosowane odrębnie.

Na czym polega działanie monitorujące zużycie energii? Urządzenie, za pomocą sensorów magnetycznych śledzi pobory prądu w całym budynku oraz przesyła te informacje do dedykowanej aplikacji mobilnej, w której domownicy mogą zweryfikować, jakie elementy pobierają najwięcej energii. Dodatkowo flaguje sytuacje, w których zużycie jest nietypowo wysokie, a także pozwala je przeliczyć na realną cenę prądu. Jeśli szukamy oszczędności, taki system to obowiązek w każdym domu.

Żarówka

Zainwestuj w odnawialne źródła energii

Coraz większą popularnością cieszą się innowacyjne rozwiązania samodzielnego generowania energii z pomocą odnawialnych źródeł. Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła lub system rekuperacji to tylko przykłady możliwości, które umożliwiają nam samodzielne tworzenie energii, a w długim terminie zaoszczędzenie tysięcy złotych.

Choć inwestycja początkowa może wydawać się dla wielu zbyt kosztowna, to jednak dzięki dotacjom i perspektywie oszczędności, w ciągu kilku lat otrzymamy pełen zwrot z tego przedsięwzięcia. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dzięki usprawnieniu w ten sposób swojej firmy mogą ubiegać się o białe certyfikaty.

Wietrzenie mieszkania a praca grzejników

Bez względu na porę roku i aurę za oknami, wietrzenie mieszkania powinno być wykonywane regularnie przez cały rok. Dobrą praktyką jest wykonywanie częstych, acz krótkich wietrzeń całego domu. Jednak w czasie sezonu grzewczego może być to powodem do zwiększonych kosztów ogrzewania.

Dlaczego tak się dzieje? Kaloryfery są z reguły umieszczone bezpośrednio pod oknem. W momencie, gdy otwieramy okno, zaczynają one pracować na większych obrotach, generując przy tym wyższe rachunki. Rozwiązaniem tego problemu jest zakręcenie kaloryferów na krótko przed wietrzeniem i ponowne ich odkręcenie, gdy zamkniemy okno. Usprawnienie drobne, ale dzięki niemu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku.

  Jak wahają się ceny mieszkań między rynkiem pierwotnym a wtórnym?

Sprzęt AGD o wyższej klasie energetycznej

Wprowadzone już kilkanaście lat temu zestawienie klas energetycznych pozwala nam na weryfikację, jak bardzo działanie urządzeń wpłynie na eksploatację energii. Jest to istotny wskaźnik, który szczególne znaczenie ma w przypadku urządzeń AGD w kuchni, które są wykorzystywane praktycznie każdego dnia.

Lodówka, piekarnik, płyta grzewcza lub zmywarka – to najwięksi pożeracze energii, dlatego przy okazji wymiany sprzętu warto zwrócić uwagę, jaką klasę energetyczną posiada nowy, upatrzony sprzęt. Skupmy się na tych najwyższych klasach, które nie podnoszą znacznie ceny urządzenia, a pozwolą na wygenerowanie znacznych oszczędności w rachunkach.

Źródło:

  1. https://www.pcbc.gov.pl/pl/uslugi/certyfikacja-systemow-zarzadzania/pn-en-iso-50001

fot:pixabay.com

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here