Współczesny świat, zafascynowany rozwojem technologii, często nadszarpuje kondycję środowiska przyrodniczego, od którego w znacznej mierze zależy dalszy los człowieka na tej planecie. Dlatego coraz częściej staramy się chronić na wszelakie sposoby naturę i żyć ekologicznie. Stawia się na zmniejszanie emisji gazów do atmosfery, na dbałość o czystość naszej planety, na mniejsze zużycie surowców oraz ochronę flory i fauny.
Wszystko powinno być obecnie ekologiczne i proprzyrodnicze. W jaki sposób oświetlenie może spełniać te warunki? Najważniejszy aspekt to jak najmniejsze zużycie prądu. Można to osiągnąć na kilka sposobów.
Spis treści artykułu:
Ograniczenie poboru prąd
Pierwszym ze sposobów oszczędnego korzystania z energii elektrycznej, i zarazem najbardziej oczywistym, jest zapalanie światła tylko wtedy, kiedy faktycznie jest ono potrzebne. Innymi słowy chodzi o to, aby gasić po sobie światło, kiedy opuszcza się pomieszczenie. Podstawę stanowi także wykorzystywanie energooszczędnych urządzeń i wyłączanie sprzętów, gdy tylko przestają być używane.
Kolejnym sposobem umożliwiającym znaczną redukcję poboru energii jest odpowiedni projekt domu. Otwarte przestrzenie z dużą liczbą okien pozwalają w maksymalnym stopniu wykorzystać światło naturalne. Dzięki temu możliwe jest sprawne funkcjonowanie w domu aż do późnych godzin wieczornych, kiedy zaczyna zapadać zmrok.
Oczywiście oba powyższe rozwiązania wiążą się z pewnymi poświęceniami. Pierwsze z nich wymaga wyrobienia w sobie określonych nawyków. Do realizacji drugiego konieczne jest z kolei podporządkowanie całego projektu konkretnej idei. A co począć, kiedy dom jest już gotowy i nie ma możliwości wykorzystania światła słonecznego w optymalnym stopniu?
Innowacyjne rozwiązanie, które oszczędza energię?
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi współczesna technika i żarówki energooszczędne, głównie żarówki LED. Ich zastosowanie pozwala znacznie obniżyć pobór prądu względem tradycyjnych żarówek. Nie są to wcale małe różnice, ponieważ średnio sięgają one 75-80%. A mniejsze zużycie prądu oczywiście sprzyja zachowaniu środowiska naturalnego w możliwie nienaruszonym stanie.
Czy zatem żarówki energooszczędne mają jakieś wady? Niestety tak, chociaż coraz więcej z nich udaje się zniwelować. Jeszcze kilka lat temu żarówki te były uciążliwe w użytkowaniu ze względu na hałas, jaki generowały. Szczęśliwie w chwili obecnej, wybierając żarówki LED renomowanej marki, nie trzeba się już obawiać drażniącego szumu. Warto też pamiętać o właściwej utylizacji żarówek energooszczędnych. Na przykład energooszczędne świetlówki zawierają szkodliwą rtęć.
Wówczas najlepiej jest oddać te zużyte w sklepie, przy okazji zakupu nowych. Żarówki LED nie zawierają rtęci, przez co są jeszcze bardziej przyjazne środowisku (źródło: http://muratordom.pl/eko-murator/ekorozwiazania-dla-domu/mieszkaj-tanio-i-ekologicznie-energooszczedne-oswietlenie,117_4971.html).
Ekologiczne oszczędzanie?
Jak widać, troska o środowisko może przejawiać się w najróżniejszych formach. Zarówno metody tradycyjne, takie jak racjonalne korzystanie z oświetlenia oraz maksymalizacja wykorzystania światła słonecznego, jak i metody nowoczesne, czyli zakup żarówek energooszczędnych, dają możliwość prowadzenia ekologicznego stylu życia niezależnie od sytuacji.