shutterstock_114399745

Współczesny świat, zafascynowany rozwojem technologii, często nadszarpuje kondycję środowiska przyrodniczego, od którego w znacznej mierze zależy dalszy los człowieka na tej planecie. Dlatego coraz częściej staramy się chronić na wszelakie sposoby naturę i żyć ekologicznie. Stawia się na zmniejszanie emisji gazów do atmosfery, na dbałość o czystość naszej planety, na mniejsze zużycie surowców oraz ochronę flory i fauny. Wszystko powinno być obecnie ekologiczne i proprzyrodnicze. W jaki sposób oświetlenie może spełniać te warunki? Najważniejszy aspekt to jak najmniejsze zużycie prądu. Można to osiągnąć na kilka sposobów.

shutterstock_114399745Ograniczenie poboru prąd

Pierwszym ze sposobów oszczędnego korzystania z energii elektrycznej, i zarazem najbardziej oczywistym, jest zapalanie światła tylko wtedy, kiedy faktycznie jest ono potrzebne. Innymi słowy chodzi o to, aby gasić po sobie światło, kiedy opuszcza się pomieszczenie. Podstawę stanowi także wykorzystywanie energooszczędnych urządzeń i wyłączanie sprzętów, gdy tylko przestają być używane.

Kolejnym sposobem umożliwiającym znaczną redukcję poboru energii jest odpowiedni projekt domu. Otwarte przestrzenie z dużą liczbą okien pozwalają w maksymalnym stopniu wykorzystać światło naturalne. Dzięki temu możliwe jest sprawne funkcjonowanie w domu aż do późnych godzin wieczornych, kiedy zaczyna zapadać zmrok.

Oczywiście oba powyższe rozwiązania wiążą się z pewnymi poświęceniami. Pierwsze z nich wymaga wyrobienia w sobie określonych nawyków. Do realizacji drugiego konieczne jest z kolei podporządkowanie całego projektu konkretnej idei. A co począć, kiedy dom jest już gotowy i nie ma możliwości wykorzystania światła słonecznego w optymalnym stopniu?

Innowacyjne rozwiązanie

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi współczesna technika i żarówki energooszczędne, głównie żarówki LED. Ich zastosowanie pozwala znacznie obniżyć pobór prądu względem tradycyjnych żarówek. Nie są to wcale małe różnice, ponieważ średnio sięgają one 75-80%. A mniejsze zużycie prądu oczywiście sprzyja zachowaniu środowiska naturalnego w możliwie nienaruszonym stanie. Czy zatem żarówki energooszczędne mają jakieś wady? Niestety tak, chociaż coraz więcej z nich udaje się zniwelować. Jeszcze kilka lat temu żarówki te były uciążliwe w użytkowaniu ze względu na hałas, jaki generowały. Szczęśliwie w chwili obecnej, wybierając żarówki LED renomowanej marki, nie trzeba się już obawiać drażniącego szumu. Warto też pamiętać o właściwej utylizacji żarówek energooszczędnych. Na przykład energooszczędne świetlówki zawierają szkodliwą rtęć. Wówczas najlepiej jest oddać te zużyte w sklepie, przy okazji zakupu nowych. Żarówki LED nie zawierają rtęci, przez co są jeszcze bardziej przyjazne środowisku (źródło: http://muratordom.pl/eko-murator/ekorozwiazania-dla-domu/mieszkaj-tanio-i-ekologicznie-energooszczedne-oswietlenie,117_4971.html).

Ekologiczne oszczędzanie?

Jak widać, troska o środowisko może przejawiać się w najróżniejszych formach. Zarówno metody tradycyjne, takie jak racjonalne korzystanie z oświetlenia oraz maksymalizacja wykorzystania światła słonecznego, jak i metody nowoczesne, czyli zakup żarówek energooszczędnych, dają możliwość prowadzenia ekologicznego stylu życia niezależnie od sytuacji. Chcąc poznać różnorodność dostępnych na rynku żarówek energooszczędnych, można zajrzeć np. na stronę www.ezarowki.pl.

Oświetlenie, które sprzyja środowisku
Kliknij w gwiazdkę i zostaw ocenę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here