Czy projektowanie wnętrz to fanaberia czy konieczność? Sprawdź sam!
5
(1)

Dlaczego często boimy się korzystać z takich usług? Istnieje kilka powodów. Po pierwsze, obawiamy się szablonowych rozwiązań wprost z katalogów. Myśl że ktoś inny dobiera za nas kolory farb, rodzaj oświetlenia, czy obicie sofy przyprawia nas o dreszcz i  daje poczucie, że mieszkanie nie będzie miało naszego indywidualnego rysu. Najzwyczajniej w świecie odczuwamy lęk, że jeśli nie zrobimy tego samodzielnie, nigdy nie poczujemy się w nowym wnętrzu jak u siebie. Obawiamy się także przekroczenia budżetu jakim dysponujemy, często ulegając uprzedzeniu,  jakoby zatrudnianie projektantów wnętrz było rodzajem fanaberii.

Projektowanie wnętrz – jak było kiedyś?

Przecież nasi dziadkowie i rodzice kompleksowo urządzali i remontowali mieszkania i domy. Od początku do końca mieli nad wszystkim pełną kontrolę. Mieszali farby, pokrywali podłogi gazetami, przesuwali segment z jednej ściany pokoju na przeciwległą, a jeśli trzeba było położyć na nowo parkiet, zawsze był wśród krewnych ktoś, kto przynajmniej już raz samodzielnie tego dokonał.

Najczęściej w cały proces włączeni byli wszyscy członkowie rodziny, remont przedłużał się o kolejny już tydzień, a kropki po lakierze można było zeskrobywać z różnych powierzchni jeszcze miesiącami.

Projektowanie wnętrz dziś

Pamiętaj, że projektowanie wnętrz to stosunkowo nowa usługa na naszym rynku,  warto więc zaufać profesjonalistom, takim jak np. firma Projekt Mimo, ponieważ ich doświadczenie i wiedza mogą okazać się zbawienne dla naszego poczucia komfortu. Współpracę z projektantem wnętrz najlepiej rozpocząć od samego początku, mamy wówczas szansę uniknąć błędów, których naprawa może pochłonąć czas i odchudzić portfel.

Już pierwsze zetknięcie z zawodowcami w dziedzinie aranżacji wnętrz może cię uspokoić i pozwolić skupić się na kluczowym dla ciebie zadaniu. Najważniejsze, abyś pomógł czuwającym nad projektem, dowiedzieć się jaki cel chcesz osiągnąć. Etap poznawania twoich potrzeb i oczekiwań najpewniej doprowadzi cię do konfrontacji z wieloma ograniczeniami. Zamknięta przestrzeń, za mało światła, presja czasu, koszt – właśnie dlatego analiza twojego stylu życia, sposobów spędzania wolnego czasu jest najważniejszą częścią całego projektu. Pomimo przeszkód nie rezygnuj z marzeń, to właśnie projektanci wnętrz mają za zadanie znaleźć wyważony kompromis i najlepsze rozwiązania.
Zastanów się co dotychczas najbardziej ci przeszkadzało, co koniecznie chcesz zmienić, co lubisz, do czego nie przywiązujesz dużej wagi. Pomyśl gdzie spędzasz najwięcej czasu i dlaczego. Jest to związane z funkcją tego pomieszczenia, czy może masz tam swoje ulubione miejsce. Przesiadujesz w kuchni, bo lubisz gotować, czy może masz tam swoje ulubione krzesło  oraz kilka przedmiotów, które czynią to miejsce przytulnym. Spędzasz wieczory w salonie, a może czytasz dużo w sypialni.

  Lustro do przedpokoju - jak je dobrać?

Postaraj się nadać każdemu pomieszczeniu więcej niż jedną funkcję, wróć pamięcią do dzieciństwa, puść wodzę fantazji. Myśl również o przyszłości, pamiętaj, że pogoń za najnowszymi trendami nie jest najważniejsza. Korzystaj z doświadczenia innych, jednocześnie nie przestając być sobą. Projektowanie wnętrz powinno być przede wszystkim szukaniem dobrych rozwiązań i wprowadzaniem upragnionych zmian. Powodzenia!

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here