Jak wybrać lustro?
5
(4)

Lustro nie tylko optycznie powiększa wnętrze, ale jest też doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia i dopełnieniem jego wystroju. Aby jednak lustro spełniało swoje najważniejsze zadanie, musi zostać wybrane w oparciu o pewne kryteria. Jak wybrać lustro do łazienki? Jakie lustro sprawdzi się w korytarzu? Jaki kształt, wielkość i kolor powinno mieć lustro do sypialni? Oto kilka sprawdzonych rad.

Spis treści artykułu:

Jak wybrać lustro zgodnie z jego przeznaczeniem?

Kupno lustra do przedpokoju, łazienki, sypialni czy salonu powinno być każdorazowo poprzedzone podjęciem decyzji odnośnie do trzech ważnych aspektów:

1. Kształt lustra

Aspekt ten należy brać pod uwagę w zależności od stylu urządzenia konkretnego wnętrza i jego przeznaczenia. Kształt jest niezwykle ważny z punktu widzenia aranżacji całego pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku wyboru mebli lub dodatków, tak samo w przypadku lustra do salonu, sypialni, przedpokoju czy gabinetu, najważniejsze jest żeby pasowało ono do stylu wnętrza. Na początku warto zwrócić uwagę, czy ma ono wisieć w pionie, czy w poziomie.

Ważne jest tutaj jego zastosowanie. Jeżeli ma ono wisieć nad toaletką,  łóżkiem czy nad komodą, najlepiej powiesić je w poziome. Jeżeli z kolei zamontujemy je na drzwiach od szafy, wówczas powinniśmy wybrać lustro pionowe, ze względu na lepsze ujęcie całej sylwetki.

2. Rama lustra

Podczas wyboru lustra nie można zapomnieć również o tym, aby jego rama komponowała się z pozostałymi meblami. W jasnych, nowoczesnych wnętrzach, często najlepszym rozwiązaniem będą jednokolorowe, minimalistyczne ramy.

Ciekawym rozwiązaniem może być także działanie na zasadzie kontrastu. Zgodnie z tą zasadą do białych prostych mebli, idealnie będzie pasować złota, bogato zdobiona, rzeźbiona lub inkrustowana rama. Jednym słowem wybór kształtu i stylu lustra zależy od nas, naszej wyobraźni i preferencji. Najważniejsze podczas wyboru lustra jest, by myśleć o nim jako o ważnym dodatku wkomponowanym w całość wnętrza. Coraz modniejsze są również lustra bez ram. Sprawiają, że przestrzeń staje się większa i bardziej uporządkowana.

„Wybór lustra to wbrew pozorom nie jest łatwa decyzja. Musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, przede wszystkim jego zastosowanie, przestrzeń, w którą je wkomponujemy – jej wielkość i przeznaczenie, oraz nasze indywidualne preferencje. Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy nasze lustro ma być dodatkiem, czy przede wszystkim zależy nam na funkcji użytkowej. Tutaj najistotniejsza będzie wielkość lustra, na którą się zdecydujemy. Zazwyczaj musi objąć całą sylwetkę. Zanim podejmiemy decyzję dokładnie przyjrzyjmy się przestrzeni, w której zamontujemy lustro, zdejmijmy jej wymiary i spróbujmy sobie wyobrazić jak zmieni się, gdy dzięki odbiciu zyska nową perspektywę i oświetlenie. Bardzo często warto również zrobić kilka zdjęć wnętrza i pokazać je specjaliście. Odpowiedni doradca na pewno fachowo oceni, jakie lustro będzie dla nas najlepsze” – radzi Joanna Grunwald, Prezes Zarządu Firmy Glass House.

3. Kolor lustra

Jest to często, choć niesłusznie pomijany aspekt. Wbrew pozorom jest on niezwykle istotny. Oczywiście nie chodzi tu o kolor ramy, a samego lustra. Może ono bowiem oddawać naturalny (prawdziwy) wygląd bądź nieco go polepszać lub zniekształcać. Jeżeli zależy nam na wiernym oddaniu wizerunku, powinniśmy wybrać lustra srebrne. Zwierciadła  w innym kolorze, jak grafit czy brąz służą jedynie do dekoracji pomieszczeń i mebli.

  Zakupy w internecie. O czym warto pamiętać?

4. Oświetlenie lustra

W wypadku oświetlenia lustra należy zastanowić się nad dwiema podstawowymi kwestiami: gdzie będzie ono wisiało i do czego będzie nam służyło. Lustra w łazience powinny być doświetlone dodatkowymi kinkietami, ze względu na potrzebę dokładności odbicia. Łazienkowe lustro służy nam bowiem do bardzo wielu czynności, które wymagają precyzji, jak toaleta czy makijaż.

Ważne jest więc, aby lustro wybierane do łazienki, czy do garderoby było odpowiednich rozmiarów oraz aby rama była możliwie jak najmniej wypukła – nie powinna ona bowiem zasłaniać ani odbijać światła.

Oto kilka naszych pomysłów na lustro we wnętrzu:

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. A co powiecie na wielofunkcyjne lustro łazienkowe Lux-aqua, które ma radio, MP3, USB, czujnik temperatury, oświetlenie LED, włącznik dotykowy a nawet uchwyt na smartfona? I do tego wygląda stylowo i elegancko:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here