Blaszana elewacja pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów i pasuje zarówno do nowych, jak i starych budynków. Takie rozwiązanie pozwala na zniwelowanie poziomu hałasu dochodzącego z zewnątrz oraz na mniejsze nagrzewanie się wnętrza; przynosi też wiele innych korzyści. Ta metoda wykańczania budynku jest bardzo trwała. Znalazła zastosowanie w wielu słynnych obiektach, w tym w muzeach, szpitalach i budynkach uczelni. Przykłady ciekawych projektów można zobaczyć również na stronie zawmet.pl.
Spis treści artykułu:
W jakich przypadkach warto zdecydować się na metalowe elementy elewacji budynków?
Może być zastosowana w każdym budynku. Dzięki niej uda się skrócić czas budowy, jeśli obiekt dopiero powstaje, a także odświeżyć wygląd starego budynku. Elewacja ze stali najbardziej pasuje do obiektów w nowoczesnym stylu, daje też możliwość formowania różnorodnych kształtów. Jej zaletą są trwałość i dekoracyjność, a także możliwość wybrania dowolnego koloru (źródło: http://www.budowlaniec.org/index.php/porady/60-budowlane-porady/1409-jak-ozywic-elewacje-z-metalu.html).
Z czego się składa?
Elewacja składa się z kilku warstw. Podłoże stanowi deska, płyta lub blacha trapezowa, na której montuje się stalowe płyty. Pomiędzy nimi można umieścić materiał izolujący, np. wełnę mineralną. W wyniku zmian temperatury takie płyty rozszerzają się i kurczą, dlatego konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów i wykonanie właściwych połączeń.
Jeśli do zabezpieczenia budynku użyjemy blachy odbijającej słońce, w jego wnętrzu latem panowała będzie niższa temperatura. Blacha ma grubość od 0,5 do 0,8 mm i jest zabezpieczona przed rdzewieniem. Pojedynczy panel może mieć nawet 14 metrów długości. Zapewnia on ochronę przed ogniem oraz izolację termiczną.
Wykonanie takiej elewacji wymaga dokładności i doświadczenia. Ponieważ blacha musi być wycięta precyzyjnie, co do milimetra, należy poszukać firm, które zawodowo zajmują się produkcją paneli stalowych w Warszawie lub w innym mieście. Kupując panele elewacyjne, zwracajmy uwagę na to, czy posiadają one niezbędne certyfikaty.
Jak o nią dbać?
Blacha zabezpieczona odpowiednią powłoką nie wymaga częstej konserwacji, gdyż nie brudzi się i nie zmienia koloru. W przypadku blach malowanych należy natomiast regularnie sprawdzać stan powłoki i w razie potrzeby ją odświeżać.