Kostjan_obrazy_artysty
5
(2)

Sztuka jest dopełnieniem wystroju każdego wnętrza. Planując zakup obrazu warto więc skorzystać z kilku sprawdzonych rad dotyczących doboru i eksponowania obrazów na ścianie. Najważniejsze jest jednak, aby obraz wywoływał w nas pozytywne uczucia i skłaniał do refleksji. Powinien mieć w sobie „coś”, co ucieszy oko każdego, kto tylko spojrzy na obraz, powinien kojarzyć się z czymś miłym i przywoływać dobre wspomnienia. Idealnie, gdyby dodatkowo zaskakiwał, zwracał uwagę obserwatorów lub po prostu podkreślał naszą osobowość i indywidualność.

Zanim kupisz – wybierz miejsce, gdzie powiesisz swoje dzieło sztuki

Otoczenie w jakim planujemy obraz powiesić jest wbrew pozorom dość istotną kwestią. Trzeba przede wszystkim zastanowić się czy kolorystyka naszego arcydzieła wpisuje się we wnętrze i czy jego wielkość jest odpowiednia. Zbyt mały obraz w kolorach bazowych wnętrza zupełnie zginie w dużym nowoczesnym salonie.

Gdy nasz pokój dzienny jest pokaźnych rozmiarów warto zastanowić się nad większym obrazem, który będzie dodatkowo w kontrastowych kolorach. Dzięki tego doskonale wyeksponujemy go w naszym wnętrzu. Jeżeli z kolei chcemy nasze wnętrze stonować wybierajmy te dzieła sztuki, które będą nawiązywać do jednego ze spokojniejszych, bardziej stonowanych kolorów zastanych w naszym wnętrzu.

Ważna kwestia: przestrzeń wokół obrazu

Gdy już kupimy odpowiedni obraz, powinniśmy również zwrócić uwagę na gdzie chcemy go powiesić. Przestrzeń wokół obrazu powinna być odpowiednio duża.

Powinniśmy unikać sytuacji, w której nasze dzieło sztuki może zostać przysłonięte przez inny element wystroju wnętrza (zasłonę, meble itp.) i wystrzegać się sytuacji, w której wnętrze już jest pełne elementów dekoracyjnych. Ponadto obraz nie powinien wisieć nienaturalnie wysoko ani za nisko bądź w miejscu słabo eksponowanym. Najlepiej gdy będzie on wisiał na wysokości oczu lub trochę wyżej.

  Jak wykorzystać granit w domu? Granitowe schody, blaty, parapety

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając obraz do swojego wnętrza radzi w wywiadzie artysta-malarz Karol Kostjan:

Odpowiednią ekspozycję obrazów we wnętrzu przedstawia poniższa galeria.

Więcej dzieł artysty możecie obejrzeć tu: Sztuka we wnętrzu. 20 zachwycających dzieł Karola Kostjana

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here