Własnoręczne tapetowanie nie jest trudne, ale musisz się trzymać tych 6 zasad.
3
(2)

Tapetowanie tylko z pozoru jest proste. Jeżeli lubisz majsterkowanie w domu i zastanawiasz się nad położeniem tapety własnoręcznie, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Zobacz, jak w 6 krokach rozplanować tapetowanie, żeby osiągnąć pożądany efekt.

1. Przygotuj ściany.

Zanim zaczniemy tapetować, należy odpowiednio przygotować ściany. Powierzchnie z płyt gipsowo – kartonowych należy zaszpachlować i oszlifować. Praca ta powinna być wykonana przynajmniej dobę przed rozpoczęciem tapetowania. Jeżeli na ścianach znajduje się stara tapeta, koniecznie musi zostać zdjęta. Produkt winylowy na flizelinie zdejmujemy szybko, pas po pasie. Dłużej trwa zdarcie starej tapety papierowej, którą należy namoczyć specjalnym preparatem do odklejania tapet lub zwykłą wodą, a następnie zeskrobywać szpachelką.

2. Zwróć uwagę na rodzaj tapety

Każdy rodzaj tapet wymaga odpowiedniego postępowania – inaczej tapetujemy z użyciem produktów papierowych, inaczej – winylowych na flizelinie czy z włókna szklanego.

Wybór rodzaju tapety warunkowany jest typem pomieszczenia oraz jego stanem technicznym. Osobom, którym zależy na szybkiej i maksymalnie uproszczonej pracy wybierają zazwyczaj tapety winylowe na flizelinie. Tapety z papieru często wybierane są do pokoi dziecięcych – produkty te mają dość niewielkie ceny, a ich wzornictwo nie ustępuje wzornictwu innych typów tapet.

tapety-zdobiace-wnetrze-mozna-wybrac-w-zestawie

3. Dobierz do tapety odpowiedni klej

Różnorodność tapet wymusza czujność w doborze kleju. Istnieją wprawdzie produkty uniwersalne, dostosowane do wielu typów tapet, jednak najczęściej decydujemy się na artykuły wyspecjalizowane. Powszechnie dostępne kleje odznaczają się dużą wydajnością i łatwością w stosowaniu, mają dobrą przyczepność i nie wymagają uprzedniego zmiękczania tapety. Niektóre kleje zostały wzbogacone o środki do zwalczania grzybów i pleśni.

4. Zastosuj akcesoria do tapetowania

Drobne, lecz bardzo przydatne, akcesoria do tapetowania powinny być zgromadzone w jednym miejscu jeszcze przed rozpoczęciem tapetowania. Z pewnością warto nabyć nożyk do tapetowania, można zakupić do niego także dodatkowe ostrza. Bardzo przydaje się rolka dociskowa, dzięki której można zlikwidować ewentualne pęcherzyki powietrza, mogące powstać po nałożeniu świeżego pasa tapety na ściany. Pomocna  okaże się także taśma klejąca, nie tylko przy tapetowaniu, lecz również innych pracach remontowych.

nieodzowny-drobiazg-rolka-dociskowa

5. Rozpoczynasz proces tapetowania

Świetnie tapetuje się z użyciem tapet winylowych na flizelinie. Wymagają one wykorzystania mniejszej niż papierowa tapeta ilości kleju, a przy zdejmowaniu ze ścian nie ulegają rozwarstwieniu. Jeżeli jesteśmy debiutantami w tapetowaniu, wybierzmy ten właśnie typu produktu.

Łatwiejsze i bardziej ekonomiczne jest ponadto tapetowanie artykułem, który nie wymaga tak zwanego pasowania wzoru. Wówczas nie musimy przycinać tapety, dzięki czemu nie pojawia się tak zwany odpad. Tapety przyklejamy od góry ściany, zostawiając około 2 centymetry wolnej ściany pod sufitem. Produkt mocno przyciskamy do ściany, najpierw pierwszą, później drugą część brytu. Każdy kolejny bryt dopasowujemy na styk do poprzedniego, bez odstępów między brytami.

6. Wykończenia

Uzyskanie równych brzegów wzdłuż linii sufitu i podłogi wymaga przycięcia tapety jeszcze przed wyschnięciem kleju. Na koniec warto dodać, że opłaca się nabyć dodatkową rolkę tapety, która przyda się nam przy zaistnieniu ewentualnych uszkodzeń. Numery seryjne tapet w fabrykach producenta zmieniają się na tyle szybko, że, zakupując rolkę po pewnym czasie, ryzykujemy niewielką różnicę odcieni między świeżo nabytym produktem a tapetą, którą kupiliśmy wcześniej.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here