Marmur, piaskowiec czy granit? Radzimy, jaki kamień na kominek wybrać.
5
(1)

Niewątpliwą zaletą kamienia jest jego trwałość, co powoduje, że materiał ten jest wybierany do wykończenia różnych miejsc w domu –podłóg, ścian czy blatów kuchennych. Wykorzystanie kamienia jako obudowy kominka jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań. Dużą rolę odgrywa tu walor estetyczny.

f1-kominekJaki kamień jest najlepszy na kominek?

Wszystko zależy od naszego gustu i oczekiwań co do efektu, jaki chcemy osiągnąć. Najbardziej wytrwałym rodzajem tego minerału jest granit, który cechuje się dużą wytrzymałością na wilgoć, a co za tym idzie jest odporny na nasiąkanie, więc niestraszne mu odbarwienia. Jeśli chodzi o kolorystykę – jest w czym wybierać. Choć granit jest kojarzony najczęściej z kolorem czarnym, to wybór spośród barw jest szerszy. Istnieją odmiany granitu w odcieniu żółtym, łososiowym, szarym, beżowym, a nawet niebieskim.

Dość popularne są kominki marmurowe. Mimo że marmur kojarzony jest z elegancją i luksusem, wcale nie musi być drogi. Niektóre rodzaje granitu mogą kosztować więcej. W porównaniu z tym kamieniem, marmur wypada nieco gorzej ze względu na to, że nie jest tak twardy. Powoduje to, że łatwo się plami. Dlatego bardzo ważne, by został zabezpieczony impregnatem. Jeśli chodzi o kolorystykę, mamy do dyspozycji nie tylko jasne odcienie tego minerału. Można dostać marmury w odcieniach czerwonego, szarego, a także i żółtego.

Na obudowę kominka można również wybrać piaskowiec. Jednak kamień ten jest dość porowaty, co sprawia, że szybciej powstają na nim plamy. Łatwiej czyścić piaskowiec polerowany i taki też najlepiej nadaje się do wykończenia kominka. Nieco bardziej miękki od piaskowca jest wapień, dlatego wymaga on lepszego impregnowania. Występuje w chłodnych barwach, co powoduje, że idealnie sprawdzi się w minimalistycznie urządzonych wnętrzach.

Jeśli marzy nam się piękny kominek z kamienia, warto znaleźć dobrego kamieniarza, który zaproponuje nam najlepsze rozwiązanie i dostarczy wysokiej jakości materiały, a także podpowie jak pielęgnować takie wykończenie kominka.

  Domy szkieletowe dla Ciebie - co warto o nich wiedzieć?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here