grass
5
(1)

Sezon ogrodowy powoli zbliża się ku końcowi. Dłuższe i chłodniejsze wieczory są zapowiedzią nadchodzącej jesieni. A jesień to dla każdego miłośnika ogrodów pracowity czas, musi przecież przygotować swój ogród do przezimowania. Obok zabezpieczenia poszczególnych roślin – kwiatów, krzewów, wiele uwagi należy poświęcić trawnikowi. Trzeba jednak wiedzieć, jak robić to umiejętnie.

grassKiedy ostatnie koszenie trawy przed zimą?

Największą ilością mitów obrosła chyba kwestia ostatniego – przedzimowego koszenia. Jedni mówią o tym, by kosić do przymrozków inni zalecają wykonać ostatnie koszenie w połowie października. Jaka jest prawda?

Ostatnie koszenie powinno nastąpić przed pierwszymi przymrozkami. Wtedy powinno się skosić trawę na wysokośc trochę krótszą niż w sezonie. (3,75-4,00 cm). Nie powinno się zostawiać na trawniku ściętej trawy, owoców, które opadły z drzew, czy wyrwanych chwastów, bo tworzą one wilgotną powłokę, która jest znakomitą pożywką dla różnych chorobotwórczych drobnoustrojów. W najgorszym przypadku może się w niej rozwinąć tzw. pleśń śniegowa i doprowadzić do obumarcia trawnika. Trawnik przed zimą należy dobrze wyczesać i wygrabić wszystkie śmieci.

Dobry nawóz na wzmocnienie trawnika

By trawnik w dobrej formie przetrwał zimę, przyda mu się solidna porcja odpowiedniego nawozu. W strefie klimatu umiarkowanego, jesienią trawy regenerują się po letnim stresie (susza, upały, choroby). Jeśli trawnik był dobrze odżywiony późnym latem, może teraz w swoich pędach i źdźbłach robić zapasy węglowodanów. Te zapasy pozwolą trawie odeprzeć ryzyko przemarznięcia i zapadnięcia na choróby grzybowe, jak i zapewnią energię do rozwoju korzeni oraz wiosennego wzrostu. Jesienne nawożenie zapewni lepszy kolor i lepsze ukorzenienie się wiosną.

Najważniejszym składnikiem jesiennych nawozów jest nadal azot. Wbrew popularnym twierdzeniom, że jesienią trawa nie potrzebuje azotu, bo nie rośnie, jest to najbardziej istotna dla trawy dawka azotu w całym roku. Jego zawartość w nawozie powinna być wysoka. Najlepiej, aby azot był w postaci wolno rozpuszczalnej czyli aby granulki były otoczkowane. Najbardziej zalecana formuła nawozu do trawy na jesień uwzględnia również wyższą zawartość potasu, który potęguje odporność na mróz. –mówi Ewa Adamek, ekspert portalu grasslandfarms.pl.

  Jak wybrać najlepsze maty i osłony na balkon?

Nie tylko trawnik z rolki, ale również narzędzia!

Pamiętajmy o tym, że chodzenie po zmarzniętych źdźbłach spowoduje ich uszkodzenie. Na wiosnę mogą pojawić się przebarwienia, trawa będzie też wolniej rosła. Taki trawnik będzie również potrzebował więcej czasu, by się po zimie zregenerować. To tyle w zakresie pielęgnacji samego trawnika. Uwagę należy zwrócić również na narzędzia, którymi w sezonie pielęgnujemy darń.

Kilka chwil warto również poświęcić narzędziom ogrodowym do pielęgnacji trawnika – przede wszystkim kosiarce. Po ostatnim jesiennym koszeniu trawnika niezbędne jest jej wyczyszczenie, by mogła bez problemu służyć nam na wiosnę. Jeśli mamy kosiarkę spalinową, warto też opróżnić zbiornik z benzyny, albo po prostu zużyć ją do końca. Paliwa, które stoją przez dłuższy czas mogą się utwardzać. Jeśli jednak chcemy zostawić pełny bak dobrze jest dodać do benzyny środka stabilizującego.

Kosiarce spalinowej przyda się też czyszczenie filtra powietrza, wymiana oleju i konserwacja cylindra silnika. Kosiarkę na zimę chowamy do suchego i przewiewnego pomieszczenia. Powinna stać na płasko, by nie zalać filtra powietrza, czy doprowadzić do wycieku oleju.

Jesienne zabiegi pielęgnacyjne przy trawniku z rolki nie są skomplikowane. Wymagają jednak uwagi i trzymania się kalendarza. Zaniedbań nie da się niestety nadrobić, więc jeśli zależy nam na pięknym trawniku na wiosnę, warto się zmobilizować i przygotować trawnik tak, by w dobrej formie przerwał nawet największe mrozy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here