Szczególne potrzeby dzieci są związane przede wszystkim z jego rozwojem, zarówno emocjoalnym, intelektualnym, jak i osobowościowym. Rozwój ten kształtowany jest głównie przez bezpośrednie otoczenie, w którym najczęściej przebywa. Z kolei otoczenie to kształtowane jest przez kolor i światło. Ważne jest oczywiście, aby oświetlenie było dobrane odpowiednio do wieku i zainteresowań naszej pociechy. Jednak design nie może stanąć ponad praktycznymi rozwiązaniami. Mamy jednak na to, gotowe rozwiązanie. Poznaj zasady oświetlenia w pokoju dziecięcym i zobacz, gdzie kupić designerskie lampki do pokoju dziecięcego i zobacz, jakie propozycje oświetlenia przygotowaliśmy dla ciebie.
Spis treści artykułu:
Podział na strefy a dostęp do światła dziennego
Pierwsza generalna zasada wyboru oświetlenia do pokoju dziecięcego, jest związana z jego podziałem na strefy użytkowania. Podział ten jest w zasadzie niezależny od wieku dziecka i są to:
- strefa zabawy lub nauki
- strefa relaksu oraz snu
Podział ten jest szczególnie istotny jeżeli chodzi o dostęp do światła dziennego. Mianowicie strefa zabawy lub nauki powinna mieć bezpośredni dostęp do światła dziennego – czyli najlepiej zlokalizować ją przy oknie. Z kolei strefa relaksu oraz snu powinna być zlokalizowana w częście najbardziej oddalonej od okna.
Sztuczne oświetlenie w pokoju dziecka
Podobnie jest w przypadku oświetlenia sztucznego. Jest ono również ściśle związane z podziałem pokoju dziecięcego na strefy użytkowania. W tym przypadku stosuje się dodatkowo elementy oświetlenia, które są bezpośrednio związane z wykonywanymi przez dziecko czynnościami bądź też dobiera się oświetlenie do aranżacji wnętrza.
Strefa zabawy i nauki a oświetlenie sztuczne
W strefie zabawy lub nauki najważniejsze jest oświetlenie główne. Powinno być ono miękkie i rozproszone, może być w nim zastosowana nieco chłodniejsza barwa światła (np. 4500K). Oświetlenie to niekoniecznie musi się znajdować pośrodku pokoju, jednak powinno powinno dobrze oświetlać główną część strefy. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że jest to element oświetlenia ogólnego dla całego pokoju. W przypadku większych pokoi dziecięcych powinniśmy zastosować oprawę, która będzie oświetlać jedynie tą strefę. Oczywiście sama forma lampy i jej oprawy powinna nawiązywać do wieku i zainteresowań dziecka. Może być to oprawa zwieszana, dostropowa bądź też montowana na ścianie i na przykład świecąca na sufit). Jeżeli mamy starsze dziecko i strefa zabawy przekształca się w strefę nauki, wówczas na biurku należy zastosować odpowiednią lampkę. Musi ona bezpośrednio oświetlać miejsce nauki, jednak nie należy zapomnieć, że najważniejsze będzie tu wykorzystanie w tym celu światła naturalnego.
Strefa relaksu i snu a sztuczne oświetlenie
W strefa snu i relaksu powinna znajdować się oczywiście lampka nocna. Dla młodszych dzieci możemy wybierać te lampki o finezyjnych, bajkowych kształtach i formie. Z kolei dla starszych dzieci powinniśmy poszukać czegoś,co daje możliwość czytania przed snem. Dla młodszych dzieci, w wieku 0-4 lat, powinniśmy też wziąć pod uwagę możliwość delikatnego świecenia podczas snu.
Designerskie lampki dla dzieci
Istotna jest także różnorodność kolorów i wzorów opraw, która powinna być dostosowana do wieku i zainteresowań dzieci. Jednak lampy powinny dawać światło białe a nie kolorowe, delikatne i nie powinny prześwietlać tej strefy. Pprawy, które dają zróżnicowane kolory światła powinny być traktowane jako dodatki urozmaicające przestrzeń. Dobrze zaprojektowane oświetlenie oraz piękne lampy, które tworzą przyjazny nastrój w pokoju, wpływają na możliwość właściwego rozwoju dziecka.
Designerskie projekty oświetleniowe do pokoju dziecka znajdziecie w sklepie Muppetshop.