Lampy do pokoju dziecka
5
(3)

Główne oświetlenie sypialni dziecięcej – lampy sufitowe

Podstawowym źródłem oświetlenia w każdym pomieszczeniu jest lampa górna – w postaci plafonu lub wiszącego klosza. Świeżo upieczeni rodzice chętnie wybierają barwne i delikatne lampy do pokoju dziecięcego, które podkreślają charakter aranżacji i dodają niewinnego uroku. Modele przeznaczone do pokoików dla niemowląt emitują przytłumione światło, pozwalające na szybsze i łatwiejsze zaśnięcie. Jednocześnie dbają o to, aby dziecko i opiekujący się nim rodzice nie pozostawali w całkowitej ciemności.

Niezwykle popularne są abażury papierowe, które można w prosty sposób zamocować na żarówce. Są dostępne w niskich cenach i bezpieczne; nie tłuką się i umożliwiają częstą wymianę aranżacji. Szeroka gama papierowych kokonów ułatwia dopasowanie subtelnego oświetlenia do każdego wystroju.

W pokojach starszych dzieci najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe pozwalające na uzyskanie mocnego światła. Kilkulatki każdego dnia bawią się, czytają i odrabiają lekcje – powinny mieć zapewnione dobre oświetlenie. Jeśli dzieci są aktywne i sufit pokoju jest niski, warto zwrócić uwagę na długość lampy. Krótkie lampy sufitowe mogą być lepszym wyborem niż lampy wiszące – żarówka pozostaje blisko sufitu, a klosz nie stanowi niebezpieczeństwa. Trudniej będzie zahaczyć go ręką podczas ruchliwej zabawy.

Jeśli jednak model wiszący bardziej trafia w gusta domowników, warto zwrócić uwagę na jego materiał. Lampa wykonana z tworzywa sztucznego, metalu lub tkaniny będzie lepsza dla dziecka niż ta z tłukliwego surowca, np. szkła.

Ciekawą alternatywą dla popularnych źródeł światła są nowoczesne klosze w formie płaskiego kwadratu. Dzięki swojej funkcjonalności klosz idealnie nadaje się jako lampa do pokoju dziecięcego. Dodatkowym atutem jest jego stylistyka – pastelowe wzornictwo wpasowuje się niemal w każdą dziecięcą aranżację.

  Edukacyjne fototapety i naklejki do pokoju dziecka - nauka przez zabawę

Kwadratowe klosze do pokoju dziecka

Inne plafony, które sprawdzają się jako lampy do pokoju dziecięcego, to klosze z motywem bajkowym lub efektem gwiezdnego nieba. Nie są tak płaskie jak powyższy model, jednak mieszczą się bardzo blisko sufitu. To prosty sposób na spełnienie marzeń o wyjątkowym wystroju pokoju dziecka. Oświetlenie jest koniecznością – dlaczego nie miałoby być także atrakcją?

Dodatkowe źródło światła – lampy stołowe i podłogowe

Mobilne lampy do pokoju dziecięcego pozwalają na kontrolowanie światła w zależności od potrzeb i pory dnia. Lampa podłogowa lub stołowa świetnie wycisza dzienną aktywność, przygotowując dziecko do snu. Przydaje się zwłaszcza w pokojach zamieszkiwanych przez więcej niż jednego malucha. Kiedy jeden kładzie się spać, drugi można kontynuować lekturę lub spokojną zabawę.

Choć lampy podłogowe mogą być ryzykownym zakupem dla dziecka, mniejsze wersje stołowe znajdują swoje miejsce na biurkach i stolikach nocnych. Jeszcze lepszym wyborem do pokoju dziecięcego są kinkiety. Montuje się je do ściany na stałe, a ryzyko strącenia zredukowane jest do minimum. Niektóre modele z powodzeniem zastępują światło ruchomych lampek nocnych – można przy nich czytać, bez obawy o uszkodzenie wzroku.

Miłośnicy praktycznych rozwiązań docenią multifunkcyjne lampki dla dzieci z półką. Kinkiet może być nie tylko źródłem dodatkowego światła. Dekoracja w postaci kota, łabędzia lub gwiazdki dodaje niepowtarzalnego uroku. Wbudowaną półeczkę można dowolnie wykorzystać – przyda się jako podręczny blacik lub miejsce na postawienie figurki przynoszącej szczęście.

Kotek - oświetlenie w pokoju dziecka

Starsze dzieci, zwłaszcza nastolatki, chętniej zobaczą w swoich pokojach nowoczesne kinkiety, których nie powstydziłby się dorosły esteta. Industrialne żarówki lub skandynawskie lampy o stonowanych kolorach posłużą przez wiele lat, nawet gdy dziecko dorośnie. Stylowy zakup – jeśli jest dobrej jakości – może być wykorzystany przez rodziców, kiedy pociecha opuści gniazdo rodzinne.

  Aranżacja pokoju młodzieżowego

Lampki do czytania i nauki

Górne światło zazwyczaj nie jest wystarczające do nauki lub rekreacyjnego czytania. Lampki o przygaszonym świetle również nie spełnią funkcji w tym zakresie. Każde dziecko powinno mieć do dyspozycji dodatkową lampkę na biurko – najlepiej wyposażoną w mocną żarówkę LED. Odrabianie lekcji lub poświęcanie się pasji czytelniczej jest znacznie przyjemniejsze i zdrowsze dla oczu ze wsparciem w postaci dobrego oświetlenia.

Praktycznym pomysłem są regulowane lampki do pokoju dziecięcego – takie, które można przybliżać i oddalać, w zależności od aktualnych potrzeb. Dostępne są w wersji stojącej lub wyposażonej w klips, który umożliwia zamocowanie w rozmaitych miejscach.

Wykonywanie codziennych zajęć staje się jeszcze milsze, gdy lampka do nauki jest utrzymana w designerskim stylu. Użytkowy przedmiot może być prawdziwym gadżetem małolata – odpowiadać jego zainteresowaniom i gustom. Warto więc dokonać zakupu w porozumieniu z nim, sugerując się ulubioną kolorystyką i stylem – nie tylko użytecznością.

Dla komfortu i przyjemności

Dzieci, podobnie jak ich rodzice, lubią czuć się dobrze w swoich małych wnętrzach. Przestrzenie, jakie mają do dyspozycji, służą im do wykonywania różnych czynności. Pokój dziecięcy to nie tylko pomieszczenie do nauki i snu, ale również azyl, miejsce kreowania marzeń i realizowania pasji.

Wybór lampy do pokoju dziecięcego powinien być praktyczny, ale też uwzględniać estetyczne potrzeby dziecka. Na rynku dostępne są modele o wielu wzorach i kolorach. Które z nich wybierzesz do sypialni swojego malucha? Podejmij świadomą decyzję, uwzględniając oczekiwania Twoje i Twojego dziecka. Dzięki temu zakupione oświetlenie posłuży przez długi czas.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze strony partnera artykułu – sklepu Candellux.com.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here