Model trójwymiarowy budynku możemy oglądać z każdej strony za pomocą programów, w których zostały stworzone lub darmowych przeglądarek. Dlaczego pozostać przy biernej obserwacji? Można tak przygotować model, aby wejść do środka i się po nim przespacerować. Do tego będzie potrzebny tzw. silnik gier (np. Unity, Unreal), który „przetłumaczy” go na potrzeby wirtualnej rzeczywistości – doda do niego prawa fizyki, dynamiczne cienie itd. Po włożeniu okularów VR można już rozpocząć przygodę. Dedykowany silnik firmy Autodesk to Stingray – działa on świetnie z innymi aplikacjami tej firmy i pozwala na bardziej zaawansowaną edycję opcji – animacje, kontrolę nad modelem, zdarzenia, dźwięki itd.
Tak przygotowany projekt świetnie działa na wyobraźnię ludzką, szczególnie
u inwestora. Można dać mu do ręki klawiaturę i okulary i pozwolić mu pospacerować po jego (jeszcze niewybudowanym) budynku. Kolejne zastosowanie to sprzedaż mieszkań – potencjalni lokatorzy mogliby urządzić mieszkanie jeszcze zanim je kupią – zmienić kolor ścian, wstawić meble, ustawić oświetlenie. Do tego możemy przeprowadzić pewne symulacje, na przykład za pomocą wciśnięcia czerwonego przycisku na ścianie uruchomić alarm przeciwpożarowy, co poskutkuje rozpoczęciem sekwencji wydarzeń, takich jak zablokowanie wind, włączenie oświetlenia awaryjnego itd. Ma to ogromne zastosowanie marketingowe, a także może służyć do ćwiczeń ewakuacyjnych lub po prostu zapoznania
z budynkiem.
W wirtualną rzeczywistość można zanurzyć się razem z AEC Design. Oferujemy usługi związane z modelowaniem trójwymiarowym. Możemy również przygotować prezentację interaktywną, którą klient będzie mógł obejrzeć w ogólnodostępnej przeglądarce przez Internet.