Koszenie trawnika
5
(5)

Przymierzasz się do zakupu kosiarki? Zdarza się, że wybierając się do marketu, znamy tylko podstawowe informacje o specyfikacji produktu. Jeśli chcesz przełamać ten schemat i zacząć kupować świadomie, zagłęb się w ukryte funkcje interesujących Cię sprzętów. To nie tylko oszczędność czasu, ale też gwarancja udanych zakupów! 

Funkcje kosiarek 

Regulacja wysokości koszenia 

Ta funkcja jest niezwykle istotna w pielęgnacji konkretnych typów trawników w zależności od rodzaju roślin, jakie je porastają:

 • Życice (Lolium) – trawniki obsiane tym gatunkiem należy kosić na maksymalnie 30 mm wysokości (gdy zetniesz trawę niżej, możesz nieodwracalnie zniszczyć strukturę trawnika!) 
 • Wiechliny (Poa) – nie koś ich niżej niż na wysokość 30 mm
 • Kostrzewy (Festuca) – ścinając rozłogowe odmiany kostrzewy trzcinowej (również tej w połączeniu z wiechliną i życicą), ustaw wysokość noży na wysokość min. 25 mm. Kostrzewa czerwona powinna być cięta natomiast na wysokość w przedziale 15-40 mm

Jak kosić i pielęgnować trawniki założone z wykorzystaniem popularnych mieszanek traw?

 • Uniwersalna, rekreacyjna mieszanka traw: w pielęgnacji tego typu trawnika pamiętaj zwłaszcza o regularnym, choć niezbyt częstym koszeniu i nawożeniu. To najczęściej spotykana mieszanka stosowana do przydomowych ogrodów, ze wskazaniem koszenia na wysokości 40-50 mm.
 • Mieszanki gazonowe, np. dywanowe: wymagają częstego koszenia, nawożenia i nawadniania, a odpowiednia dla nich wysokość cięcia to maksymalnie 50 mm.
 • Mieszanki sportowe: pielęgnacja opiera się na bardzo częstym (w sezonie nawet cotygodniowym) koszeniu, nawadnianiu i stosowaniu nawozów. Rekomendowana wysokość cięcia zaczyna się od 25 mm.
 • Trawa na suche, zacienione stanowiska powinna być koszona raz na kilka tygodni na wysokość 15-40 mm i regularnie nawożona. W tym wypadku możesz zrezygnować z dodatkowego nawadniania trawnika – nawet okazjonalna deszczówka spełni swoje zadanie. 

Wszystkie kosiarki Alpina posiadają regulację wysokości koszenia (3-6 opcji do wyboru) i pozwalają na cięcie w zakresie od 22 do nawet 80 mm. Przed zakupem sprawdź też, czy urządzenie wyposażono w centralną regulację wysokości. To wygodne rozwiązanie pozwalające zmienić ustawienia jednym ruchem dźwigni. 

  Topiary - klasyka w dobrym stylu

Napęd 

Jest to funkcja szczególnie istotna dla posiadaczy większych ogrodów. Zwróć na nią uwagę, gdy zależy Ci nie tylko na precyzji koszenia, ale również na komfortowej, lekkiej pracy. Koszenie pod górkę, a może wyjątkowo miękkie podłoże? W takim wypadku napęd sprawdzi się doskonale! 

Funkcja ta pozwoli Ci też pracować szybciej i wydajniej. Gotowy na przyspieszenie? Sprawdź modele kosiarek Alpina  AL5 51 SAQ,  AL5 51 SHQ i AL5 51 SQ i koś, skupiając się jedynie na prowadzeniu urządzenia po trawniku.

Szerokość koszenia 

Dopasuj szerokość koszenia do wymagań Twojego ogrodu! Kosiarki Alpina wyposażyliśmy w agregaty tnące, które sprawdzą się w każdym ogrodzie. Wśród dostępnych modeli znajdziesz zarówno noże o średnicy koszenia 30 cm, jak i większe – do nawet 51 cm. 

Do mniejszych trawników czy ogródków z przeszkodami polecamy odpowiednio wybór kosiarek z mniejszą szerokością roboczą i bez napędu – ułatwi to balansowanie między drzewkami, skalniakami itp. 

Tryby koszenia – wybierz odpowiedni dla siebie 

Tryb pracy z wyrzutem bocznym 

Jest dla Ciebie odpowiedni, gdy pracujesz na terenach, które rzadko kosisz, a rośliny dorastają tam nawet do kilkunastu centymetrów. W tym wypadku maszyna wyrzuca pokos przez boczny deflektor. Nie zapomnij, że po skończonej pracy pokos należy zgrabić! 

Zbieranie trawy do kosza 

Ten tryb jest dla Ciebie, gdy kosisz trawę systematycznie. Zbieranie ścinek do kosza to przydatna funkcja, którą posiadają wszystkie kosiarki Alpina. Sprawi, że nie będziesz musiał grabić rozrzuconego na trawniku pokosu, co jest sporym udogodnieniem. 

Zebraną do kosza trawę możesz przeznaczyć na kompost albo do ściółkowania grządek pamiętając, by uprzednio ją przesuszyć i przełożyć gałązkami czy suchymi liśćmi – mokra trawa bez dodatków zaczyna gnić. 

Podczas zakupu zwróć uwagę na wskaźnik napełnienia kosza, który informuje cię o konieczności opróżnienia zbiornika. To, co cię zainteresuje to też na pewno pojemność kosza, która zależy w dużej mierze od wielkości i mocy kosiarki. Modele kosiarek Alpina gwarantują szeroki wachlarz możliwości:

 • BL 320 E -25 l 
 • AL1 3020 Li Kit – 30 l
 • AL1 3420 Li Kit , BL 340 EP – 35 l
 • AL1 3820 Li Kit ,BL 380 E – 40 l 
 • AL5 51 SAQ, AL5 51 SHQ, AL5 51 SQ – 60 l
  Basen ogrodowy? Tak wybierzesz najlepszy i modnie zaaranżujesz przestrzeń wokół

Tryb mulczujący 

Mulczowanie polega na rozdrabnianiu pokosu i wyrzucaniu jej w następnej kolejności w postaci naturalnego nawozu na trawnik. Jest niezwykle ważnym zabiegiem regeneracyjnym, o którym powinieneś pamiętać w wiosenno – letniej pielęgnacji ogrodu. Sprawia, że zniszczona darń zyskuje nowe życie. 

Pamiętaj jednak, że istnieje kilka wytycznych, które powinieneś wziąć pod uwagę, przygotowując się do skorzystania z funkcji mulczowania:

 • mulczowanie przeprowadza się głównie w okresach wegetacji traw
 • nie należy pozostawiać na trawniku pokosu, jeśli ścinamy trawę wyższą niż 4 cm – warstwa rozdrobnionej trawy powinna być cienka i lekka, by uległa rozkładowi, a nie gniciu 
 • to doskonały sposób na naturalne, ekologiczne nawożenie trawnika, jednak ze wskazaniem częstego koszenia. Zbyt długa trawa nie rozłoży się a stworzy nieestetyczną warstwę filcu
 • pamiętaj, by zabieg mulczowania przeprowadzać na trawnikach suchych i często koszonych. To właśnie na takich powierzchniach efekty będą najlepsze!

Tryb mulczowania znajdziesz w kosiarkach: AL5 51 SAQ, AL5 51 SHQ, AL5 51 SQ. 

Jaką kosiarkę do ogrodu wybrać? Najlepiej taką, która sprosta wymaganiom Twojego ogrodu! Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę na funkcje, których wcześniej mogłeś nie znać, np. mulczowanie, wyrzut boczny i centralną regulację wysokości koszenia.

Który tryb koszenia sprawdzi się w Twoim ogrodzie? To zależy nie tylko od Twoich preferencji, ale również od powierzchni trawnika czy typu trawy, która go porasta. Wiesz, czego szukasz? Czas na zakupy i perfekcyjne cięcie! 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here