Jak urządzić niewielkie wnętrze funckjonalnie i nowocześnie? Oto nasza mała łazienka.
5
(3)

Małe łazienki spotykamy najczęściej w blokach (artykuł: mała łazienka w bloku). Choć nie brakuje ich także w kamienicach, gdzie łazienek wcześniej nie było i lokatorzy zmuszeni byli wygospodarować kawałek przestrzeni i zrobić sobie łazienkę na własną rękę. W domach często obecne są dwie łazienki, z których jedna jest wspólna dla wszystkich domowników i mieści się blisko sypialni, a druga, zwykle mniejsza znajduje się w okolicach części dziennej.

Najczęściej jest tam tylko sedes i umywalka, ale jeśli jest tam miejsce warto pomyśleć także o prysznicu, półce na przybory toaletowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu rozładujemy poranne i wieczorne kolejki domowników do łazienki oraz zyskamy dodatkową łazienkę dla gości. Jak urządzić niewielką łazienkę, by była ładna i jednocześnie funkcjonalna? Jakie wybrać wyposażenie i płytki łazienkowe?

Kilka uniwersalnych ogólnych rad

Architekci wnętrz zwracają uwagę na to, że małe zamknięte wnętrza oglądamy tylko z bliska. W takim wypadku trzeba zwrócić uwagę na detale. Ważną zasadą jest utrzymanie pomieszczenia w jasnych barwach. Wybierzmy więc płytki łazienkowe w pastelowych barwach, które rozjaśnią wnętrze. Dodatkowo w celu optycznego powiększenia małej łazienki warto zastosować odpowiednie lustro, luksfery, a także materiały przezroczyste i półprzezroczyste.

Nie powinniśmy natomiast stosować dużych płytek, materiałów o wyraźnych fakturach. Mała łazienka wyda się przez to jeszcze mniejsza. Trzeba też zrezygnować z dużych wzorów. Jeśli istnieje taka możliwość, umieśćmy umywalkę z lustrem naprzeciwko wejścia. Jeśli na wprost drzwi znajduje się kabina prysznicowa, pomieszczenie sprawia wrażenie ciasnego.

Prysznic w małej łazience z kabiną czy bez?

W przypadku aranżacji małej łazienki od razu rezygnujemy z wanny na rzecz prysznica, który umieszcza się zwykle w rogu, we wnęce, lub w wyjątkowo wąskiej łazience – między dwiema ścianami. W zależności od powierzchni możemy zdecydować się na prysznic z brodzikiem i kabiną lub też bez nich.

Wersja z kabiną jest droższa i potrzebuje więcej miejsca. Trochę miejsca możemy jednak zaoszczędzić, rezygnując z kwadratowej kabiny i wybierając narożną półokrągłą lub pięciokątną. Warto tu jednak zauważyć, że kabiny pięciokątne, ze ściętym narożnikiem mają w środku więcej miejsca niże te w kształcie wycinka koła.

Co sprawdzić przed zakupem?

Przed zakupem sprawdźmy więc czy interesująca nas kabina daje odpowiednią swobodę ruchów. Możemy zdecydować się na opcję z brodzikiem lub bez niego. Wtedy konieczna będzie kratka odpływowa i ułożone pod skosem płytki łazienkowe, by lejąca się na nie woda spływała prosto do kratki. W bardzo małej łazience można zdecydować się na prysznic z kratką odpływową w podłodze z zasłonką zamiast kabiny.

Jedną z możliwości jest także brodzik bez kabiny, ale z zasłonką. Przy tym rozwiązaniu nawet najmniejszy brodzik nie ogranicza swobody ruchu tak, jak tej samej wielkości zamykana kabina. Również odległość takiego brodzika od umywalki i sedesu może być mniejsza niż w przypadku rozwiązania z kabiną.

Sedes stojący czy podwieszany?

Mała łazienkaKiedy bliżej przyjrzymy się rozmiarom sedesów podwieszanych wraz ze ścianką instalacyjną oraz stojących kompaktów, okazuje się, zajmują one podobną powierzchnię.

Sedesy podwieszane są jednak coraz częściej wybierane dzięki swoim licznym zaletom. Dzięki ukrytemu w ścianie stelażowi instalacje i zbiornik na wodę są w ich przypadku niewidoczne. Nie musimy też budować ścianki instalacyjnej aż do sufitu, co pozwoli stworzyć praktyczną półkę nad sedesem. Ponadto rozwiązanie to znacznie ułatwia sprzątanie i mycie płytek. Trzeba tylko pamiętać, żeby przy pomiarach uwzględnić wymiary stelaża i obudowy, a także uwzględnić przy wyborze rodzaj ścian.

Umywalka do małej łazienki – jaką wybrać?

Wybierając umywalkę, trzeba pamiętać, że służy ona nie tylko do mycia rąk, ale również do innych związanych z higieną czynności, jak np. golenie. Dlatego musimy zwrócić uwagę, żeby wybrana przez nas umywalka nie była za mała.

Minimalne wymiary to 45 – 50 cm szerokości i 40 głębokości. Możemy też kupić umywalkę narożną, która pomoże nam zagospodarować kąt. Co ciekawe, umywalka rogowa może być asymetryczna, dzięki czemu korzystając z niej będziemy zwróceni bardziej w kierunku ściany, na której możemy powiesić lustro. Przy małej umywalce dobrym rozwiązaniem będzie bateria naścienna z wyciąganą wylewką, dzięki której wygodniej będzie na przykład napełnić wodą większe naczynia.

Instalacja urządzeń sanitarnych – właściwe wysokości

Musimy pamiętać, że wszystkie urządzenia sanitarne oraz baterie ścienne muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości. Umywalka powinna znajdować 85 cm nad podłogą, a bateria naścienna 25-35 cm nad nią, natomiast rączka prysznicowa powinna zostać umieszczona 180 cm nad podłogą.

Instalacje wodno-kanalizacyjne w małej łazience

Jeśli budujemy dom od podstaw, już na etapie projektu powinniśmy uwzględnić rodzaj i rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w łazience, a dopiero potem na tej podstawie wykonać instalacje. Jeśli w budynku instalacje już są, możemy je przebudować i ustawić urządzenia po swojemu.

Pamiętajmy tylko, aby urządzenia sanitarne nie były mocno oddalone od pionu odpływowego. Jest to konieczne, żeby uniknąć konieczności prowadzenia poziomych przewodów kanalizacyjnych (ze spadkiem minimum 2%) w stropie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. My też mamy małą łazienkę. Urządziłam ja na biało ze złotymi elementami, bo jasne kolory i błysk dodają optycznie wielkości. Marzyła mi się kabina bez brodzika, ale przy małym dziecku jednak wygrał brodzik. Nie chciałam ryzykować, że po pół roku coś będzie nie tak. Po roku kabina wygląda jak nowa, dobrze się czyści, nie pozostają na niej zacieki, bo mim zdaniem to wada wielu łazienek – wszystko pięknie ale sprawę psują brzydkie zacieki za kabinie czy wannie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here