Malowanie ścian w łazience - wybór farby
0
()

Rodzaje farb do malowania ścian w łazience

Główną zasadą przy wyborze farby do malowania ścian w łazience jest inwestycja w materiał, który jest odporny na działanie wilgoci. Ważne, by pomalowana powierzchnia w przyszłości mogła być czyszczona detergentami, a także była odporna na występowanie bakterii lub pleśni.

Farby, dzięki którym malowanie ścian w łazience będzie dobrym rozwiązaniem:

  • Farba akrylowa

Dzięki temu rodzajowi farby ściana jest pokryta powłoką, która świetnie przepuszcza powietrze. Farby te charakteryzują się trwałością, jednak pokrywają wyłącznie najpłytsze zarysowania lub nierówności na ścianie.

  • Farba lateksowa

Ten rodzaj wyróżnia lepsze krycie niż w przypadku farb akrylowych, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów przepuszczalności powietrza. Powłoka jest odporna na zmywanie i szorowanie.

  • Farba ceramiczna

Dzięki farbie ceramicznej można uzyskać idealnie gładką powłokę. Zaletą tego rozwiązania jest nieosadzający się kurz ani brud na ścianach. Farby ceramiczne wyróżnia również dobra przyczepność i krycie, a także delikatny połysk.

Jak malować ściany w łazience?

W malowaniu ścian w łazience liczy się nie tylko rodzaj farby, ale także sposób jej użycia. Na początku trzeba przede wszystkim odpowiednio oczyścić powierzchnię ściany. Staranne usunięcie kurzu, zabrudzeń oraz tłuszczu to podstawa – w tej czynności pomoże roztwór z wody i detergentu. Do mieszanki warto dodać także środek przeciwgrzybiczny. Na suchych ścianach należy uzupełnić ubytki przy użyciu masy szpachlowej lub gładzi gipsowej. Następnie warto odpowiednio zeszlifować ścianę oraz odkurzyć całe pomieszczenie.

Idealną temperaturą do malowania ścian w łazience jest 20-21°C. Malowanie należy rozpocząć od sufitu. Drugą warstwę farby nakłada się dopiero wtedy, gdy pierwsza całkowicie wyschnie.

Malowanie ścian najlepiej powierzyć doświadczonemu malarzowi, jeśli zależy nam na dokładności i trwałym efekcie. Sprawdzonego fachowca z opiniami i rekomendacjami można znaleźć na Fixly. Serwis dostępny jest w największym miastach Polski – Warszawa, Gdańsk, Kraków, Lublin, Wrocław, jak i mniejszych miejscowościach.

  Młotowiertarka Makita na prezent? Dla kogo?

Czy warto malować ściany w łazience farbą?

Malowanie ścian w łazience to tańsze rozwiązanie w porównaniu do układania kafli. To również sposób na oryginalne wykończenie łazienki. Niektórzy decydują się na połączenie tych dwóch metod. Pokrycie płytkami jednej ściany i pomalowanie reszty jest kompromisem scalającym najpopularniejsze formy wykończenia łazienki. Dobrym rozwiązaniem jest obłożenie płytkami fragmentów ścian przy umywalce, wannie i wewnątrz kabiny prysznicowej.

Do optycznego powiększenia małej łazienki lepszym rozwiązaniem będzie użycie farb w jasnych kolorach. Przy większych powierzchniach można zdecydować się na nieco odważniejsze rozwiązania – nawet na czarny czy ciemnobrązowy kolor. Farby do malowania ścian w łazience dają niemalże nieskończone pomysły aranżacyjne.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Po przeczytaniu artykułu sprawa jest dla mnie już nieco jaśniejsza. Po świetach zabieramy się za malowanie łazienki, więc zapewne wykrzystam farbę ceramiczną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here