Lustra weneckie we wnętrzach
5
(3)

Lustro weneckie to nie tylko właściwości dekoracyjne, lecz także użytkowe. Jest chętnie stosowane w bankach, sklepach czy pokojach przesłuchań, umożliwiając jednostronną obserwację. Skąd bierze się fenomen tego materiału?

Czym wyróżnia się szkło weneckie?

Lustro weneckie, nazywane także półprzepuszczalnym lub fenickim, to materiał, który z jednej strony daje efekt lustra (odbija otoczenie), a z drugiej pozwala spoglądanie na drugą stronę jak w przypadku zwykłej szyby. Aby osiągnąć taki rezultat, na powierzchnię szkła nanosi się warstwę wybranego metalu (glinu lub srebra), tak jak w przypadku lustra. Jednak z uwagi na fakt, że powłoka jest cieńsza, da się zachować przezierność szkła – część światła jest przepuszczana, a część odbijana.

Trzeba jednak pamiętać, że ten wyjątkowy efekt zachowany jest wyłącznie wtedy, gdy występuje różnica oświetlenia między dwiema wydzielonymi strefami lub pomieszczeniami. Dlatego materiał nie sprawdzi się we wszystkich sytuacjach.

Nie może wydzielać łazienki w taki sposób, by po oświetleniu jej wnętrze stawało się doskonale widoczne dla osób odpoczywających w salonie czy przechodzących korytarzem. Na rynku dostępne jest nowoczesne szkło z efektem lustra (na przykład produkt MIRASTAR), które pozwala na tworzenie niebanalnych, zaskakujących aranżacji w domach i mieszkaniach.

Lustro weneckie w aranżacji przestrzeni mieszkalnej

Szkło częściowo odbijające światło pozwala w ciekawy sposób oddzielić wybraną strefę mieszkania. Może to być domowa biblioteka, garderoba, kąt do pracy czy inna przestrzeń, która wymaga osłonięcia przed wzrokiem gości czy domowników. W efekcie można uzyskać na przykład garderobę z drzwiami przesuwnymi, które z zewnątrz pokryte są lustrzaną taflą. Jednak po wejściu do środka wciąż można cieszyć się dopływem światła słonecznego oraz rozejrzeć się po sypialni czy korytarzu (zależnie od tego, do jakiego pomieszczenia przylega garderoba).

  Kupujesz drzwi? Nie omiń tych informacji!

Ścianka działowa może także stanowić stabilną konstrukcję, bez możliwości przesuwania segmentów. Zależnie od pomysłu na aranżację wnętrza lustro weneckie można umieścić w drewnianych lub stalowych ramach, a także podzielić szprosami, uzyskując industrialne wykończenie.

W ciągu dnia wydzielona strefa zostanie osłonięta, zaś gdy za lustrem weneckim włączymy lampkę, ukaże się oczom domowników. W ten sposób da się stworzyć ciekawą, zmienną aranżację domowej przestrzeni.

Niekiedy za pomocą szkła z efektem lustra wydziela się prywatne łazienki przylegające do sypialni – o ile domownicy nie potrzebują większej prywatności. Można także wykorzystać materiał do wykonania okienka w drzwiach wejściowych, uzyskując możliwość jednostronnej obserwacji osób dzwoniących do drzwi.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here