Oświetlenie łazienki
5
(1)

Spis treści artykułu:

Oświetlenie łazienki – dlaczego jest tak ważne?

W 9 na 10 łazienek, zwłaszcza w blokach, brakuje okna, przez które wpada światło naturalne. To natomiast oznacza, że konieczne jest zapewnienie sztucznego oświetlenia. Wybierając lampę do łazienki czy do pokoju kąpielowego, można zdecydować się na ciepłą barwę światła, neutralną, bądź zimną. Łazienka to bowiem pomieszczenie, w którym wszystkie trzy warianty znajdują zastosowanie.

Jedno źródło światła, sufitowe, nawet w wyjątkowo małej łazience zazwyczaj nie wystarcza. Przyda się więc światło dodatkowe, boczne. Takie rozwiązanie stanowią łazienkowe lampy ścienne. Coraz większą popularnością cieszą się lampy łazienkowe nad lustro. Te lampy są montowane właśnie nad lustrem, ewentualnie po obu jego bokach. To funkcjonalne oświetlenie typu dwa w jednym.

Po pierwsze, oświetla twarz i po części sylwetkę. Po drugie, gwarantuje subtelne oświetlenie pomieszczenia, jednocześnie stanowiąc uzupełnienie głównego oświetlenia zamontowanego na suficie. O tym, jak ważną rolę pełnią lampy łazienkowe nad lustro, codziennie przekonują się domownicy. Panie, dzięki odpowiedniemu strumieniowi światła, mogą łatwiej wykonać makijaż, zaś panowie – ogolić się.

Lampy łazienkowe nad lustro – jakie warto wybrać?

Łazienka, podobnie jak kuchnia, to pomieszczenie do zadań specjalnych. Podwyższona temperatura powietrza oraz zwiększona wilgotność stanowią wyzwanie dla systemu oświetlenia. Należy zatem postawić na wykonane z materiałów wysokiej klasy oprawy, które sprostają tym warunkom.

Niektóre modele luster można kupić już z oprawami w zestawie. Wtedy jednak nie zawsze jesteśmy zadowoleni z tego uniwersalnego rozwiązania. Lepiej więc kupić osobno lustro i dopasować do niego lampę łazienkową, spełniającą nasze indywidualne oczekiwania.

Przy wyborze takiej lampy należy zwrócić uwagę m.in. na parametr szczelności (IP). Ma on decydujący wpływ na trwałość oraz działanie lampy. Jeżeli kupujemy łazienkową lampę nad lustro, to wiadomo, że poniżej znajduje się umywalka, a skoro tak, to oprawa oświetleniowa tegoż lustra musi charakteryzować się odpowiednio wysoką szczelnością.

  Modna łazienka krok po kroku – co musi się znaleźć w Twojej łazience w 2021 roku?

W takim przypadku wybór często pada na liniową oprawę ścienną o szczelności przynajmniej IP44, zapewniającą bezpieczne użytkowanie. Dla niewtajemniczonych: skrót IP pochodzi od angielskiego „Index of Protection” i oznacza klasę szczelności. Taka lampa łazienkowa nad lustro często ma obudowę wykonaną np. ze stopu aluminium, a jej klosz jest wyprodukowany z tworzywa sztucznego.

W łazience zdecydowanie warto zainwestować w oświetlenie ledowe. Pasuje ono do każdej aranżacji i, co ważne, w porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami jest bardziej energooszczędne. Poza tym okres jego trwałości jest wielokrotnie dłuższy. Inna propozycja oświetlenia lustra łazienkowego to kinkiet ze szklanym kloszem klasy IP44.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here