Aranżacja łazienki z drewnem
5
(1)

Polskie czy egzotyczne – jaki gatunek drewna na ściany i podłogi w łazience?

Do łazienki rekomendowane jest twarde drewno o niskim współczynniku skurczu. To parametr, który obrazuje, jak materiał zachowa się w kontakcie z wodą. Zgodnie z zasadą: im współczynnik jest niższy, tym mniejsze ryzyko odkształcania desek pod wpływem wilgoci. Dlatego w pomieszczeniach kąpielowych dobrze sprawdza się drewno egzotyczne. Do gatunków nasączonych naturalnymi olejkami zaliczamy m.in. merbau, tek, padouk czy iroko. Niestety, cena drewna egzotycznego jest dość wysoka, stąd alternatywą jest twardy dąb czy modrzew.

Po wybraniu drewna trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, do czego posłuży specjalny preparat impregnujący. Drewno musi być zaimpregnowane na całej powierzchni jeszcze przed montażem na ścianach czy podłogach.

Drewno w łazience – konserwacja

Jeśli zdecydujemy się na łazienkę w drewnie, musimy dopilnować, aby w pomieszczeniu zachodziła prawidłowa wymiana powietrza. Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest montaż wentylatora, zwłaszcza z czujnikiem wilgoci. Podstawą jest też regularne odkurzanie drewnianych podłóg.

Pozbędziemy się w ten sposób drobinek piasku, które mogą zarysować podłogę. Oprócz tego należy je przecierać lekko zwilżoną ścierką. Dla zachowania dłuższej żywotności wymagane są też zabiegi konserwacyjne, przeprowadzane co najmniej dwa razy w roku. Przy podłogach lakierowanych niewielkie ubytki naprawimy specjalnymi preparatami w sztyfcie. Jeśli to podłogi olejowane, lekko ścieramy wierzchnią warstwę papierem ściernym i nanosimy olej raz jeszcze.

Styl skandynawski, loft i boho – pomysł na łazienkę w drewnie

Wykorzystanie drewna w łazience pozwala ją dowolnie zaaranżować, według własnych upodobań. Przy urządzaniu wnętrza łazienki w stylu skandynawskim możemy postawić na jasne i naturalne kolory. Dobrym wyborem będą duże białe płytki, połączone z drewnianymi elementami wystroju. Podobnie jest ze stylem boho, aczkolwiek jak przystało na styl etniczny, należy celować w elementy wykończenia o ciekawych wzorach.

  Drewno w łazience - jak je wkomponować we wnętrze?

Drewno doskonale komponuje się z betonem architektonicznym, co sprzyja zaaranżowaniu tego pomieszczenia w stylu industrialnym. Jeśli wybierzemy beton w połączeniu z drewnem, a dodatkowo czarną ceramikę łazienkową, będziemy bliscy zaadaptowania łazienki na styl loftowy. Przykładowe wizualizacje mieszkań sprawdzić można na https://rynekpierwotny.pl/deweloperzy/dom-development-sa-955/

Wykończenie łazienki w drewnie jest nieco ryzykowne, jednak niesie w sobie wiele korzyści. Odpowiednia konserwacja sprawi, że materiał posłuży nam przez wiele lat.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here