3.5
(4)

Zlew narożny to sensowny sposób na zagospodarowanie jednego z kuchennych narożników, który w przeciwnym wypadku mógłby pozostać pusty ze względu na brak swojej funkcjonalności.

Zlewozmywaki narożne tak naprawdę w niczym nie ustępują tym tradycyjnym, również mogą prezentować się pięknie i efektownie, a dodatkowo pozwalają zaoszczędzić przestrzeń oraz blat roboczy, który przecież przydaje się podczas gotowania. Oczywiście, umiejscowienie zlewu w narożniku czasem stwarza dodatkowe problemy, które nie są jednak nie do przeskoczenia.

Zalety zlewozmywaka narożnego

Na pewno ogromną zaletą umiejscowienia zlewozmywaka w rogu jest to, że oszczędzamy przestrzeń blatu roboczego, która może być nam bardzo potrzebna do przygotowywania potraw. W szczególności ma to znaczenie w kuchniach o niewielkim metrażu lub też w aneksach kuchennych, gdzie tak naprawdę każdy centymetr ma znaczenie.

Taki zlewozmywak jak najbardziej spełnia swoją funkcję, a jest w takim miejscu, w którym zajmuje niewielką przestrzeń, którą w przeciwnym razie ciężko byłoby funkcjonalnie zagospodarować w inny sposób. Takie rozwiązanie może być bardzo praktyczne i wygodne, chociaż być może będziemy potrzebowali trochę czasu do tego, aby się przestawić na inną ergonomię tej przestrzeni.

Kolejną zaletą zlewu narożnego jest to, że bezpośrednio pod nim możemy zaaranżować sobie pojemną i dość sporą szafkę na różnego rodzaju środki czystości, płyny czy też tabletki do zmywarki. Półka na takie specyfiki musi mieć swoje miejsce w każdym domu, a szafka narożna z definicji zazwyczaj oznacza szafkę o sporym rozmiarze, która może pomieścić wiele.

Zlew tego rodzaju może też zachwycać swoim wyglądem, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na przykład na model zlewozmywaka granitowego, przykładem mogą tutaj być zlewozmywaki narożne Prima Gran (poniżej zdjęcie jednego z modeli):

Model zlewu: Katania

Większa komora, która służy do zmywania w ergonomiczny sposób, jest najczęściej umieszczona w centralnej części zlewozmywaka, aby ograniczyć rozchlapywanie wody. Zlew może też posiadać mniejszą boczną komorę, a także wygodny ociekacz, dzięki któremu od razu można wysuszyć umyte naczynia. Dodatkowo zlew może posiadać też dozownik na płyn do naczyń czy też mydło, co również jest bardzo wygodne.

  Naklejki na ścianę w kuchni - niedrogi sposób na metamorfozę

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zlewozmywak granitowy jest produktem wysokiej jakości, na którego niejednokrotnie jest udzielana gwarancja na bardzo długi okres czasu. Jest on odporny zarówno na niską, jak i wysoką temperaturę, jest wytrzymały i naprawdę trudno jest o jego zarysowanie. To sensowna propozycja zlewozmywaka, który sprawdza się w codziennej praktyce, a poprzez odpowiednią pielęgnację zawsze może prezentować się idealnie, także i w kuchennym narożniku.

A co jeśli chodzi o wady takiego właśnie rozwiązania?

Zlew narożny oszczędza przestrzeń, ale to rozwiązanie nie jest całkowicie pozbawione wad. W przypadku wielu opinii osób, które zdecydowały się na właśnie na zlew narożny, możemy znaleźć informację o tym, że dostęp jest do niego mocno utrudniony, w szczególności, jeśli chcą z niego korzystać dwie osoby jednocześnie. Nie jest to niemożliwe, aczkolwiek faktycznie w narożniku już z samej definicji jest po prostu mniej miejsca niż w przypadku przestrzeni przy zlewie umiejscowionym gdzieś w ciągu roboczym i na pewno trzeba mieć to na uwadze. Warto jednak zadać sobie pytanie, jak często w naszym domu mamy sytuację, kiedy razem zmywamy naczynia.

Zdarzają się też opinie, że z takiego zlewu mocniej rozchlapuje się woda, szczególnie jeśli posiada on dwie duże komory o podobnej wielkości. Problem ten można jednak w prosty sposób rozwiązać, decydując się na zlew z jedną, dużą komorą na środku i ewentualnie drugą, znacznie mniejszą, która będzie pełniła raczej funkcję pomocniczą.

A ponieważ bardzo często zlew narożny znajduje się w okolicy łączenia płyt blatu kuchennego, na pewno trzeba zadbać o to, aby to łączenie było wykonane jak najbardziej profesjonalnie. Ze względu na większą wilgoć i obecność wody najlepiej od razu przewidzieć to, że takie łączenie może okazać się słabym punktem całego ciągu roboczego. Szczelność łączenia jest więc tutaj gwarantem bezpieczeństwa blatu oraz tego, że nie ulegnie on uszkodzeniu.

Umiejscawiając zlew w narożniku, zyskujemy co prawda sporą szafkę pod spodem, ale trzeba też liczyć się z tym, że musi się w niej znaleźć syfon, przez co niektóre systemy koszowe dedykowane narożnikom mogą się już w takiej szafce nie zmieścić. Oczywiście – trzeba pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu, gdyż miejsce do przechowywania będzie tam dostępne tak czy inaczej. Dobrym pomysłem mogą być łamane drzwi narożnikowe, dzięki którym będzie łatwiej dostać się do wnętrza szafki.

  Jak urządzić ergonomiczną kuchnię

Czy w szafce narożnej można zamontować zlew?

Tak! Zlew narożny to świetny sposób na zaoszczędzenie przestrzeni i wykorzystanie niedocenionej szafki narożnej. Warto zwrócić uwagę na to, że do zamontowania zlewu narożnego konieczne jest dostosowanie go do wymiarów szafki, która zazwyczaj ma nieco odmienną konstrukcję. Na rynku dostępne są specjalne modele zlewozmywaków dedykowane do szafek narożnych, dzięki czemu można mieć pewność, że zlew w pełni wykorzysta powierzchnię dostępną w szafce.

Jaki zlewozmywak do szafki narożnej?

Wybierając zlewozmywak do szafki narożnej, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy wybrać model odpowiadający wymiarom szafki, która będzie jego miejscem zamontowania. Niektóre zlewy mają bowiem specjalne rozwiązania umożliwiające dostosowanie się do kształtu szafki narożnej. Istotne są również kwestie praktyczne, takie jak rodzaj materiału, z którego wykonany jest zlewozmywak. Możemy wybierać spośród klasycznych materiałów, takich jak stal nierdzewna czy granit, a także z nowocześniejszych, np. kompozyt syntetyczny.

Jaki zlew najłatwiej utrzymać w czystości?

Czyszczenie zlewu to zadanie, z którym każdy z nas musi się zmierzyć, niezależnie od wybranego modelu. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które ułatwiają utrzymanie zlewu w czystości. Z pewnością warto zwrócić uwagę na takie cechy, jak łatwość w utrzymaniu czystości czy odporność na uszkodzenia mechaniczne i obicia. Bardzo wygodne są modele zlewozmywaków wyposażone w specjalne membrany, które zapobiegają gromadzeniu się wody w niedostępnych miejscach, co ułatwia utrzymanie zlewu w czystości.

Zlew narożny to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają funkcjonalnego i praktycznego rozwiązania w kuchni. Odpowiedni model zlewozmywaka pozwoli nam zaoszczędzić cenną przestrzeń, która zazwyczaj pozostaje niewykorzystana. Pamiętajmy jednak, że wybierając odpowiedni zlew, warto wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale przede wszystkim praktyczne cechy danego modelu. Dzięki temu praca w kuchni stanie się przyjemniejsza i łatwiejsza.

 

Jeśli więc zlew narożny wydaje się nam być najlepszym rozwiązaniem – nie powinniśmy się go bać. Wybierając zlewozmywak wysokiej jakości na pewno szybko przyzwyczaimy się do jego umiejscowienia, tym samym oszczędzając cenną przestrzeń.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3.5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

3 KOMENTARZE

  1. Dość niespotykanie to wygląda ale ciekawie i pewnie praktycznie w wielu przypadkach. Ja akurat mam kuchnię na całej ścianie, bez narożników więc potrzeby takiej nie mam ale z ciekawości zapoznałam się :)

  2. w mojej kuchni tylko taki zlew wchodził w grę. Kombinowaliśmy jak się dało ale inaczej nie było opcji. Koniec końców wyszło fajnie, bo zlew jest praktyczny i wygląda oryginalnie, każdy kto go widzi jest zaskoczony :) nietuzinkowe rozwiązanie w polsce :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here