Nie masz zbyt wiele miejsca w salonie lub mieszkasz w kawalerce, ale kochasz muzykę i nie umiesz bez niej żyć? Być może – zamiast kupować dużą i drogą wieżę – zdecydujesz się na nowoczesną i minimalistyczną miniwieżę? Sprawdź, czym jest i jak wybrać model spełniający Twoje oczekiwania.
Czym jest miniwieża?
Miniwieża zamiennie nazywana jest mikrowieżą (niektórzy zaś wyszczególniają mikrowieże jako jeszcze mniejsze niż odpowiedniki mini). Obie nazwy zdradzają, że rozmiar urządzenia jest mniejszy od tradycyjnego – mini/mikro. Co jednak ważne, w parze ze zmianą rozmiaru nie idzie pogorszenie jakości czy usunięcie opcji. Wręcz przeciwnie, nowe modele miniwież i mikrowież mają coraz więcej udogodnień, doskonale wpisują się w trend wytwarzania urządzeń coraz mniejszych, a przy tym coraz lepszych.
Od tradycyjnych wież wersje pomniejszone różnią się m.in. tym, że wzmacniacz i mikrofon znajdują się w jednej obudowie. Nie dają za to odczuć straty jakości słuchania dźwięków czy puszczania płyt CD oraz nagrać z dysku zewnętrznego.
Dysk twardy: muzyka i obrazy
Nowoczesne miniwieże są niemal jak komputery. Mają dyski twarde, które pozwalają na przetrzymywanie na nich plików, nie zaś wyłącznie wkładanie płyt czy włączanie radia. Wiadomo: im większy dysk, tym więcej nagramy. Ważne jednak, by wybrać urządzenie odczytujące jak najwięcej formatów muzycznych. Dzięki temu nie będziemy mieli problemy ze słuchaniem piosenek MP3, WMA czy innych.
Miniwieże mogą posłużyć nam także jako kino domowe. Jeżeli czytają formaty DVD-R, DVD-RW, DivX czy Avi, włożymy do nich płytę filmową, by urządzić sobie miły popołudniowy seans. Mało tego, niektóre są kompatybilne z nowoczesnymi płytami Blu-ray. Nie jest to jednak standard! Aby korzystać z udogodnienia, trzeba wybrać właściwy model. Koniecznie sprawdź poradnik: Jak wybrać miniwieżę do domu?
Miniwieża – więcej niż tradycyjna wieża
W rzeczywistości nowoczesna miniwieża to urządzenie tak złożone i bogate w opcje, że z powodzeniem zastąpi nam nie tylko kino domowe, ale także budzik czy tradycyjne radio. Niektóre modele mogą się przekształcić w stacje dokujące dla telefonów, umożliwiając bezpośrednie puszczanie muzyki z iPhone – i innych urządzeń od Apple – oraz urządzeń mobilnych opartych na Androidzie.
Miniaturowe wieże to także piękne ozdoby naszych pomieszczeń. Modele dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Podczas wybierania mamy wpływ na wszystko: od obudowy po najmniejsze przyciski. Jeśli tylko zechcemy, urządzenie będzie wyglądało, jakby wchodziło w komplet z innym, np. telewizorem.
Słuchaj muzyki tak, jak chcesz
Ustaliliśmy już zatem, że miniwieża sprawdzi się: 1) w małym pomieszczeniu, 2) w domu miłośników tradycyjnego radia, 3) kolekcjonerów płyt CD, 4) nowoczesnych użytkowników wykorzystujących dyski zewnętrzne i telefony, 5) filmowych maniaków. Sprawdź zatem, jak jeszcze możemy korzystać z miniwieży.
W nowoczesnej miniwieży powinno znaleźć się złącze USB – pozwoli na słuchanie piosenek z pendrive’a, mp3 lub mp4. Złącze HDMI – szybko podłączymy sygnał audio pomiędzy dwoma urządzeniami wyposażonymi w ten interfejs. Niekoniecznie muszą to być urządzenia muzyczne, sprawdzą się także komputer, laptop, konsola. Bluetooth – dzięki niemu prześlesz pliki bez podłączania urządzenia zewnętrznego kablem. Wejście na kartę SD – szybkie podłączanie pamięci zewnętrznej z piosenkami czy filmami.
To jak, czy miniwieża sprawdzi się w Twoim salonie?