co w kuchni pomiędzy szafkami
0
()

Przestrzeń między dolnymi a górnymi szafkami w kuchni najczęściej wypełnia się płytkami ceramicznymi. Coraz bardziej na popularności zyskują jednak alternatywne rozwiązania – mniej klasyczne, awangardowe, a niejednokrotnie również znacznie tańsze. Jeśli chcesz się dowiedzieć, z jakich materiałów można wykonać szybko i niedrogo backsplashe do kuchni, przeczytaj poniższy tekst.

Płyta wiórowa – doskonała do loftowych kuchni

Backsplash z płyty wiórowej może być interesującym i ekonomicznym rozwiązaniem. Odpowiednio zaprojektowana i zabezpieczona płyta wiórowa, może dodać kuchni charakteru i nowoczesności. Jest to także materiał łatwo dostępny i tańszy niż klasyczne płytki, zwłaszcza jeśli ich ułożenie trzeba zlecić fachowcowi. Przy wyborze płyty wiórowej do umiejscowienia jej w przestrzeni między szafkami, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią i zabrudzeniami. Należy zastosować specjalne powłoki i laminaty chroniące powierzchnię przed wodą oraz plamami.

Dobrze jest również dokładnie zaplanować wymiary i wybrać estetyczny sposób montażu, żeby uniknąć niewłaściwego dopasowania, a także nieładnych krawędzi. Warto zastanowić się także nad doborem koloru, który będzie komponował się z resztą aranżacji kuchni. Choć najczęściej płytę pozostawia się w naturalnym wybarwieniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pomalować ją odpowiednio do potrzeb.

Kolorowa plexi – lekka i łatwa do utrzymania w czystości

Alternatywą dla płytek może być także plexi, która zapewnia gładką, lśniącą powierzchnię, atrakcyjną wizualnie oraz łatwą do utrzymania w czystości. Brak uciążliwości przy sprzątaniu to znaczący argument, zwłaszcza w miejscu, gdzie często pojawiają się zabrudzenia czy rozpryski tłuszczu. Dodatkowo plexi jest materiałem wytrzymałym, co sprawia, że spełnia oczekiwania użytkowników w intensywnie eksploatowanych przestrzeniach. Jest również stosunkowo lekka, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku mniej wytrzymałych ścianek, nie obciążając nadmiernie konstrukcji.

kuchnia

Poza bogatą kolorystyką, którą stosunkowo łatwo dopasować do niemal każdej aranżacji, przy wyborze plexi należy zwrócić uwagę na jej grubość i dostosować ją do sposobu montażu. Przy mocowaniu należy upewnić się co do stabilności arkuszy oraz odpowiedniego wykończenia, żeby uniknąć ryzyka zranienia oraz nieestetycznych krawędzi.

  Idealne podłogi do łazienki, kuchni i salonu czyli WINYLOWY ZAWRÓT GŁOWY

Farba tablicowa – niekoniecznie czarna

Kolejnym niedrogim, a jednocześnie pomysłowym rozwiązaniem jest pomalowanie przestrzeni między szafkami dolnymi i górnymi, farbą tablicową. W tym przypadku, inaczej niż przy mocowaniu plexi czy płyt wiórowych, powierzchnie ścian muszą być idealnie gładkie. Przed malowaniem należy więc zadbać o podłoże. Na wyrównaną i wygładzoną ścianę, można nakładać farbę tablicową. Choć zwykle najczęściej wybieraną opcją jest czerń, to warto wiedzieć, że tego rodzaju produkty dostępne są również w innych barwach, np. w bieli, szarości, turkusie, zieleni czy fuksji. Na takim backsplashu można nie tylko coś zapisać, ale także realizować się artystycznie.

Podobny efekt może dać farba do pisaków suchościeralnych, czy też magnetyczno-tablicowa. W tym ostatnim przypadku, poza krótkimi wiadomościami zapisanymi na ścianie w kuchni przez domowników i dla domowników, można zostawić np. karteczkę z listą zakupów przytwierdzoną magnesem.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here