co w kuchni pomiędzy szafkami
0
(0)

Przestrzeń między dolnymi a górnymi szafkami w kuchni najczęściej wypełnia się płytkami ceramicznymi. Coraz bardziej na popularności zyskują jednak alternatywne rozwiązania – mniej klasyczne, awangardowe, a niejednokrotnie również znacznie tańsze. Jeśli chcesz się dowiedzieć, z jakich materiałów można wykonać szybko i niedrogo backsplashe do kuchni, przeczytaj poniższy tekst.

Spis treści artykułu:

Płyta wiórowa – doskonała do loftowych kuchni

Backsplash z płyty wiórowej może być interesującym i ekonomicznym rozwiązaniem. Odpowiednio zaprojektowana i zabezpieczona płyta wiórowa, może dodać kuchni charakteru i nowoczesności. Jest to także materiał łatwo dostępny i tańszy niż klasyczne płytki, zwłaszcza jeśli ich ułożenie trzeba zlecić fachowcowi. Przy wyborze płyty wiórowej do umiejscowienia jej w przestrzeni między szafkami, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią i zabrudzeniami. Należy zastosować specjalne powłoki i laminaty chroniące powierzchnię przed wodą oraz plamami.

Dobrze jest również dokładnie zaplanować wymiary i wybrać estetyczny sposób montażu, żeby uniknąć niewłaściwego dopasowania, a także nieładnych krawędzi. Warto zastanowić się także nad doborem koloru, który będzie komponował się z resztą aranżacji kuchni. Choć najczęściej płytę pozostawia się w naturalnym wybarwieniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pomalować ją odpowiednio do potrzeb.

Kolorowa plexi – lekka i łatwa do utrzymania w czystości

Alternatywą dla płytek może być także plexi, która zapewnia gładką, lśniącą powierzchnię, atrakcyjną wizualnie oraz łatwą do utrzymania w czystości. Brak uciążliwości przy sprzątaniu to znaczący argument, zwłaszcza w miejscu, gdzie często pojawiają się zabrudzenia czy rozpryski tłuszczu. Dodatkowo plexi jest materiałem wytrzymałym, co sprawia, że spełnia oczekiwania użytkowników w intensywnie eksploatowanych przestrzeniach. Jest również stosunkowo lekka, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku mniej wytrzymałych ścianek, nie obciążając nadmiernie konstrukcji.

kuchnia

Poza bogatą kolorystyką, którą stosunkowo łatwo dopasować do niemal każdej aranżacji, przy wyborze plexi należy zwrócić uwagę na jej grubość i dostosować ją do sposobu montażu. Przy mocowaniu należy upewnić się co do stabilności arkuszy oraz odpowiedniego wykończenia, żeby uniknąć ryzyka zranienia oraz nieestetycznych krawędzi.

  Jaki granitowy zlewozmywak kupić? Dobierz go do swojej kuchni

Farba tablicowa – niekoniecznie czarna

Kolejnym niedrogim, a jednocześnie pomysłowym rozwiązaniem jest pomalowanie przestrzeni między szafkami dolnymi i górnymi, farbą tablicową. W tym przypadku, inaczej niż przy mocowaniu plexi czy płyt wiórowych, powierzchnie ścian muszą być idealnie gładkie. Przed malowaniem należy więc zadbać o podłoże. Na wyrównaną i wygładzoną ścianę, można nakładać farbę tablicową. Choć zwykle najczęściej wybieraną opcją jest czerń, to warto wiedzieć, że tego rodzaju produkty dostępne są również w innych barwach, np. w bieli, szarości, turkusie, zieleni czy fuksji. Na takim backsplashu można nie tylko coś zapisać, ale także realizować się artystycznie.

Podobny efekt może dać farba do pisaków suchościeralnych, czy też magnetyczno-tablicowa. W tym ostatnim przypadku, poza krótkimi wiadomościami zapisanymi na ścianie w kuchni przez domowników i dla domowników, można zostawić np. karteczkę z listą zakupów przytwierdzoną magnesem.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here