meble kuchenne - w połysku czy matowe
0
()

Różnice w wyglądzie mebli matowych i w połysku

Oba warianty prezentują się zupełnie inaczej oraz mają ogromny wpływ na ostateczny charakter urządzonego pomieszczenia. Wybór między nimi powinien zostać podjęty na wczesnym etapie projektowania wnętrza.

Meble w połysku przyciągają uwagę i są wizualnie eleganckie. To właśnie je uznaje się w wielu przypadkach za bardziej stylowe. Ich powłoka doskonale odbija światło, co przydaje się zwłaszcza w strefach niedostatecznie oświetlonych. Można w ten sposób stworzyć iluzję optyczną, która wizualnie powiększy pomieszczenie.

Meble matowe są stonowane i subtelne. Nie odbijają światła, dzięki czemu tworzą ciepłą i przytulną atmosferę. Ich wygląd działa niemalże uspokajająco. Powszechnie uznaje się je za doskonały kontrast dla białych ścian, aczkolwiek będą prezentować się świetnie z kolorem czarnym i głębokimi odcieniami szarości.

Meble w połysku czy matowe? Trwałość i łatwość utrzymania

Główne różnice między wyposażeniem w połysku a matowym da się zauważyć w trwałości oraz łatwości utrzymania. To istotne szczególnie podczas urządzania kuchni – meble kuchenne pełnią zupełnie inną funkcję niż te w salonie czy sypialni.

Meble w połysku są narażone na widoczne zarysowania i odciski palców. Ich jednolita powierzchnia sprawia jednak, że łatwiej się je czyści. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką z mikrofibry. Można więc stwierdzić, że tego typu wyposażenie sprawdzi się bardziej jako element ozdobny, a nie użytkowy.

Meble matowe są mniej podatne na ślady użytkowania ze względu na swoją fakturę. Natomiast widać na nich wszystkie zadrapania, pęknięcia i rysy.

Przed ich wyborem matowych mebli warto zauważyć, że są one trudne do sprzątania – brud wnika w porowatą strukturę, a przez to staje się trudniejszy do całkowitego usunięcia. Używanie silnych środków czyszczących może zakończyć się uszkodzeniem nabytego wyposażenia.

  Sufit podwieszany w salonie, łazience i kuchni. 20 pomysłów na aranżacje

Zastosowanie w różnych stylach wnętrz

Meble w połysku są kojarzone z nowoczesnymi i minimalistycznymi aranżacjami. Komponują się z geometrycznymi kształtami i metalicznymi dodatkami. Sprawdzą się dzięki temu również w kompozycjach futurystycznych. Mogą być śmiało wykorzystywane jako centralny punkt optyczny każdego pomieszczenia, ale będą prezentować się też nadzwyczaj dobrze w sypialni, przedpokoju, salonie czy biurze. Meble z połyskiem są również bardzo popularnym wyborem do kuchni.

meble kuchenne w połysku

Meble matowe znakomicie wpisują się w design klasyczny i rustykalny. Harmonizują z ciepłymi odcieniami drewna i naturalnymi tkaninami. Niektórzy projektanci sięgają po nie nawet podczas tworzenia projektów w stylu skandynawskim. Służą jako tło wzmacniające estetykę reszty wnętrza, a nadają się przede wszystkim do kuchni, salonu czy garderoby.

Odbicie światła

Różnice w zdolności do odbijania i pochłaniania światła między meblami w połysku a matowymi wynika z różnicy w ich strukturze powierzchniowej.

W przypadku wyboru mebli w połysku należy zwrócić uwagę na ich docelowe umiejscowienie w domu. Usytuowanie wyposażenia w bezpośrednim zasięgu promieni słonecznych może powodować odblaski. Refleksy mogą padać na telewizor i kanapę, a tym samym utrudniać wypoczynek w czasie wolnym.

Da się temu zaradzić na kilka różnych sposobów. Niektórzy decydują się na użycie dodatkowych osłon okiennych lub pokrycie wszystkich okien taśmą przyciemniającą. Matowe meble nie są pod tym względem aż tak problematyczne.

Cena i dostępność

Połyskliwe meble są powszechnie uznawane za prestiżowe, na co często wskazuje również ich cena. Wiąże się ona przede wszystkim z procesem produkcyjnym – ten rodzaj wyposażenia wymaga zastosowania droższych materiałów i technik wykończeniowych. Na ostateczną wartość tego typu mebli ma też wpływ ich niższa dostępność.

Matowe wyposażenie bywa przystępniejsze cenowo. W niektórych przypadkach stanowi nawet zalecaną opcję budżetową.

meble kuchenne matowe

Podsumowanie – które meble wybrać?

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Podczas podejmowania ostatecznego wyboru należy kierować się własnymi potrzebami, oczekiwaniami; i preferencjami estetycznymi. Ogólnie jednak meble z połyskiem uznaje się za modniejsze, a wyposażenie matowe – praktyczniejsze.

  Styl Mid Century we wnętrzu

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here