5
(2)

Z czym się wiąże wybór okapu wyspowego?

Wyspa kuchenna zazwyczaj pojawia się w dużych kuchniach otwartych na salon. W takiej przestrzeni okap ma nawet większe znaczenie niż w zwykłej kuchni. Gotowanie nie zawsze oznacza przyjemne zapachy. Dobra wentylacja jest koniecznością, a zapewnić może ją właściwie dobrany okap kuchenny.

Większe rozmiary pomieszczenie to większa ilość powietrza, które musi zostać przefiltrowane. Nie powinno więc dziwić, że duża wydajność to jedna z cech charakterystycznych okapów wyspowych. Mogą one być przez to głośniejsze niż na przykład okapy do zabudowy.

Z umieszczeniem okapu nad wyspą kuchenną może się także wiązać ograniczenie w kwestii trybu pracy urządzenia. Okapy kuchenne działają albo w obiegu zamkniętym, jako pochłaniacze, albo w obiegu otwartym, jako wyciągi.

Lepiej, gdy okap jest montowany jako wyciąg, ale nie wszystkie modele wyspowe oferują pracę w obu trybach. Ponadto, nie w każdym mieszkaniu możliwe jest umieszczenie wyciągu, który trzeba podłączyć do osobnego kanału wentylacyjnego. Lokalizacja okapu nad wyspą może to utrudnić lub uniemożliwić.

Okapy wyspowe oferują wysoką funkcjonalność. Często można w nich się spotkać z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami, których próżno szukać w innych modelach. To wszystko wpływa oczywiście na cenę. Przeważnie urządzenia te są droższe od okapów kominowych i podszafkowych.

Jednocześnie okapy wyspowe oferują szerokie możliwości aranżacyjne – materiałowe (szkło, ceramika, stal, nawet beton), kolorystyczne, oświetleniowe, etc. Tę różnorodność doskonale obrazuje oferta rynkowa – od okapów o prostej formie i bryle, przez geometryczne, prostokątne i okrągłe kształty, aż po okapy, których funkcja dekoracyjna jest równie ważna co funkcja użytkowa.

Tubowe okapy kuchenne – geometryczna elegancja

Przykładem okapu kuchennego o nieskomplikowanej sylwetce jest okap tuba. Okrągła, podłużna bryła ma elegancki charakter. W przypadku okapu Nortberg Cylindro Black Matt ta gustowna forma została dodatkowo podkreślona szlachetną, matową czernią malowanej proszkowo stali. Tego typu urządzenie można zarówno wpisać w otoczenie, jak i wyróżnić jako centralny punkt kuchennej aranżacji. Niech jednak nikogo nie zwiedzie niewielki rozmiar – duża wydajność Nortberg Cylindro – aż 850 m3/h – zapewnia skuteczne działanie.

  Czy warto sięgać po teflonowe patelnie?

Kontrast pozwala wydobyć z czarnego okapu kuchennego jeszcze więcej elegancji

Okapy wyspowe typu T-Line – mix klasyki z nowoczesnością

Bardzo popularne są okapy wyspowe typu T-Line, w kształcie odwróconej litery T. Prezentowany poniżej Nortberg Metropolis jest nieco innym wariantem tego rodzaju urządzeń. Płaski blat okapu można tu wykorzystać jako dodatkową półkę. Dzięki niej to energooszczędne urządzenie w oryginalny sposób łączy w sobie klasyczny charakter z nowoczesnością.

 

Prostokątne kształty okapów typu T-Line zapewniają symetrię, ład i porządek

Okap wyspowy na linkach – wyszukany styl

Okapy na linkach stanowią jedną z najbardziej dekoracyjnych form okapów kuchennych. Zawieszone w powietrzu bryły mogą imitować lampy, kwiaty, rzeźby. Odpowiednio podświetlony okap z ceramicznym kloszem robi naprawdę duże wrażenie. Modele takie jak Nortberg Ameris White odznaczają się lekkością formy, a ich geometryczne kształty harmonijnie wpisują się w otoczenie. Mocowanie na linkach oznacza jednak, że okap będzie pracował wyłącznie w trybie pochłaniacza.

Okap wyspowy może do złudzenia przypominać lampę

Okapy sufitowe i blatowe – minimalizm i wygoda

Okapy wyspowe nie są jedyną opcją dostępną na rynku dla posiadaczy wysp. Jako alternatywa mogą posłużyć okapy sufitowe oraz blatowe. Zaletą tego rodzaju rozwiązań jest możliwość ukrycia okapu kuchennego. W obu wypadkach okap kuchenny może być całkowicie niewidoczny – schowany w blacie lub w suficie podwieszanym. Może też być elementem aranżacji, wystając ponad blat lub płaszczyznę sufitu. To doskonały wybór dla zwolenników minimalizmu.

Znakomicie to widać na przykładzie okapu Nortberg Platinum. To model przeznaczony do całkowitej zabudowy. Uwagę może skupiać jedynie kolorem i fakturą, ale już nie bryłą. Płaska powierzchnia okapu, z bardzo cienką krawędzią, wtapia ten nowoczesny i wydajny model w otoczenie. Zaletą tego rodzaju okapów jest także to, iż – jak w przypadku Nortberg Platinum – silnik można zdemontować, mocując go w odległości 6 metrów od urządzenia. Dzięki temu okap sufitowy może być niemalże bezgłośny.

  Panele winylowe - alternatywa dla drewnianych podłóg

Okap sufitowy znakomicie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here