5
(3)

Z czym się wiąże wybór okapu wyspowego?

Wyspa kuchenna zazwyczaj pojawia się w dużych kuchniach otwartych na salon. W takiej przestrzeni okap ma nawet większe znaczenie niż w zwykłej kuchni. Gotowanie nie zawsze oznacza przyjemne zapachy. Dobra wentylacja jest koniecznością, a zapewnić może ją właściwie dobrany okap kuchenny.

Większe rozmiary pomieszczenie to większa ilość powietrza, które musi zostać przefiltrowane. Nie powinno więc dziwić, że duża wydajność to jedna z cech charakterystycznych okapów wyspowych. Mogą one być przez to głośniejsze niż na przykład okapy do zabudowy.

Z umieszczeniem okapu nad wyspą kuchenną może się także wiązać ograniczenie w kwestii trybu pracy urządzenia. Okapy kuchenne działają albo w obiegu zamkniętym, jako pochłaniacze, albo w obiegu otwartym, jako wyciągi.

Lepiej, gdy okap jest montowany jako wyciąg, ale nie wszystkie modele wyspowe oferują pracę w obu trybach. Ponadto, nie w każdym mieszkaniu możliwe jest umieszczenie wyciągu, który trzeba podłączyć do osobnego kanału wentylacyjnego. Lokalizacja okapu nad wyspą może to utrudnić lub uniemożliwić.

Okapy wyspowe oferują wysoką funkcjonalność. Często można w nich się spotkać z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami, których próżno szukać w innych modelach. To wszystko wpływa oczywiście na cenę. Przeważnie urządzenia te są droższe od okapów kominowych i podszafkowych.

Jednocześnie okapy wyspowe oferują szerokie możliwości aranżacyjne – materiałowe (szkło, ceramika, stal, nawet beton), kolorystyczne, oświetleniowe, etc. Tę różnorodność doskonale obrazuje oferta rynkowa – od okapów o prostej formie i bryle, przez geometryczne, prostokątne i okrągłe kształty, aż po okapy, których funkcja dekoracyjna jest równie ważna co funkcja użytkowa.

  Na co zwrócić uwagę przed zakupem płyty gazowej

Tubowe okapy kuchenne – geometryczna elegancja

Przykładem okapu kuchennego o nieskomplikowanej sylwetce jest okap tuba. Okrągła, podłużna bryła ma elegancki charakter. W przypadku okapu Nortberg Cylindro Black Matt ta gustowna forma została dodatkowo podkreślona szlachetną, matową czernią malowanej proszkowo stali. Tego typu urządzenie można zarówno wpisać w otoczenie, jak i wyróżnić jako centralny punkt kuchennej aranżacji. Niech jednak nikogo nie zwiedzie niewielki rozmiar – duża wydajność Nortberg Cylindro – aż 850 m3/h – zapewnia skuteczne działanie.

Kontrast pozwala wydobyć z czarnego okapu kuchennego jeszcze więcej elegancji

Okapy wyspowe typu T-Line – mix klasyki z nowoczesnością

Bardzo popularne są okapy wyspowe typu T-Line, w kształcie odwróconej litery T. Prezentowany poniżej Nortberg Metropolis jest nieco innym wariantem tego rodzaju urządzeń. Płaski blat okapu można tu wykorzystać jako dodatkową półkę. Dzięki niej to energooszczędne urządzenie w oryginalny sposób łączy w sobie klasyczny charakter z nowoczesnością.

 

Prostokątne kształty okapów typu T-Line zapewniają symetrię, ład i porządek

Okap wyspowy na linkach – wyszukany styl

Okapy na linkach stanowią jedną z najbardziej dekoracyjnych form okapów kuchennych. Zawieszone w powietrzu bryły mogą imitować lampy, kwiaty, rzeźby. Odpowiednio podświetlony okap z ceramicznym kloszem robi naprawdę duże wrażenie. Modele takie jak Nortberg Ameris White odznaczają się lekkością formy, a ich geometryczne kształty harmonijnie wpisują się w otoczenie. Mocowanie na linkach oznacza jednak, że okap będzie pracował wyłącznie w trybie pochłaniacza.

Okap wyspowy może do złudzenia przypominać lampę

Okapy sufitowe i blatowe – minimalizm i wygoda

Okapy wyspowe nie są jedyną opcją dostępną na rynku dla posiadaczy wysp. Jako alternatywa mogą posłużyć okapy sufitowe oraz blatowe. Zaletą tego rodzaju rozwiązań jest możliwość ukrycia okapu kuchennego. W obu wypadkach okap kuchenny może być całkowicie niewidoczny – schowany w blacie lub w suficie podwieszanym. Może też być elementem aranżacji, wystając ponad blat lub płaszczyznę sufitu. To doskonały wybór dla zwolenników minimalizmu.

  Nowoczesny okap Faber - lider na świecie.

Znakomicie to widać na przykładzie okapu Nortberg Platinum. To model przeznaczony do całkowitej zabudowy. Uwagę może skupiać jedynie kolorem i fakturą, ale już nie bryłą. Płaska powierzchnia okapu, z bardzo cienką krawędzią, wtapia ten nowoczesny i wydajny model w otoczenie. Zaletą tego rodzaju okapów jest także to, iż – jak w przypadku Nortberg Platinum – silnik można zdemontować, mocując go w odległości 6 metrów od urządzenia. Dzięki temu okap sufitowy może być niemalże bezgłośny.

Okap sufitowy znakomicie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here