Zobacz jak wybrać odpowiednią baterię natryskową i gdzie ją kupić.
4.1
(7)

Urządzanie łazienki nie należy do najłatwiejszych, a przede wszystkim najtańszych rzeczy. Całość przedsięwzięcia utrudnia do tego specjalistyczne nazewnictwo, które dla osób pierwszy raz urządzających mieszkanie jest tym bardziej skomplikowane. Projektując i wyposażając pomieszczenia tego typu, trzeba pamiętać, że próba zaoszczędzenia na wyposażeniu nie jest najlepszym pomysłem. Funkcjonalna umywalka, odpowiedniej wielkości lustro i oświetlenie, meble i najważniejsze wanna czy kabina prysznicowa? Niezależnie od dokonanego w tej sprawie wyboru, czeka nas jeszcze jedna decyzja, dosyć istotna, bo dotycząca naszej wygody, a mianowicie montaż baterii natryskowej.

Spis treści artykułu:

Wybór odpowiedniego rodzaju baterii

Na początek kilka ogólnych spraw dotyczących baterii natryskowych. Ze względu na sposób ich montażu można podzielić je na dwa typy:

  • naścienne tzw. natynkowe – montowane bezpośrednio do rur, które doprowadza się do łazienki;
  • podtynkowe – związane są z koniecznością wykucia w ścianach bruzd, ale nie wymagają montażu bezpośrednio na instalacji wodnej. Mechanizm sterujący znajduje się wewnątrz ściany, dlatego należy wykonać to przed położeniem płytek. Ze ściany wystaje tylko dźwignia, maskownica oraz wylewka.

Po przeanalizowaniu zalet i wad obydwu rodzajów baterii można już dokonać wstępnych ustaleń. Oto krótkie zestawienie:

a) bateria naścienna:

  • zalety: tańsza, łatwość montażu samej baterii,
  • wady: konieczność montażu baterii w miejscu instalacji wodnej, mało nowoczesny wygląd;

b) bateria podtynkowa:

  • zalety: zdecydowanie większy wybór dostępnych modeli, funkcjonalność, mniejsza powierzchnia zajmowana w kabinie prysznica, bardziej nowoczesny wygląd;
  • wady: wyższa cena, bardziej skomplikowany montaż, trudniejsza w serwisowaniu.

Zdarza się, że producenci oferują niekiedy baterie jednopunktowe. W ogólnej opinii są to modele bardzo niepraktyczne niepolecane, ponieważ nie sprawdzają się, gdy z prysznica korzystają osoby o różnym wzroście. Jest ona przymocowana na stałe do ściany, dlatego może to ograniczać jej funkcjonalność. Ciekawym rozwiązaniem stają się ostatnio panele prysznicowe z dodatkiem hydromasażu czy radia, które mogą być ciekawą alternatywą.

Najistotniejsze cechy, na które zwrócić uwagę przy zakupie baterii prysznicowej:

  • głowica,
  • korpus,
  • wygląd,
  • ilość uchwytów,
  • perlator,
  • waga,
  • termostat,
  • wydajność przepływu,
  • deszczownica,
  • ewentualne dodatki.

Rodzaj głowicy

Do tej pory wyróżniamy trzy rodzaje głowic: ceramiczne, suwakowe i termostatyczne. Te pierwsze posiadają największą precyzję regulacji, ale także są najmniej odporne na zanieczyszczenia. Suwakowe, najczęściej stosowane w starszych modelach, dlatego też powoli znikają z rynku. Termostatyczne z kolei odpowiadają za stałe utrzymanie temperatury wody. Głowica to bardzo istotny element baterii, ponieważ odpowiada za regulację oraz mieszanie zimnej i ciepłej wody. Odpowiednia jakość tego elementu zapewnia szczelność i wytrzymałość baterii, tak żeby nie przeciekała. Szerokość głowicy decyduje o wielkości strumienia wody.



Korpus i wygląd

Wybór korpusu związany jest z naszym gustem i estetyką, którą chcemy wprowadzić do łazienki. Kształt i wielkość dobieramy w zależności od naszych upodobań, jednak w tym przypadku znaczenie ma również materiał, z jakiego została wykonana bateria. Bardzo solidne, a co z tym się wiąże również droższe modele wykonane, są ze stali szlachetnej, niklu, a nawet złota, jednak nadal najpopularniejsze to te z mosiądzu. Częsty dylematem jest również wybór pomiędzy modelem z dźwignią czy z kurkiem. W przypadku baterii prysznicowej design często wiąże się z oszczędnością. Według specjalistów bardziej ekonomiczne baterie to te jednouchwytowe. Jedną dźwignią, możemy ustawić strumień wody o odpowiedniej temperaturze raz przepływie i wznowić go po wyłączeniu wody jedynie przez podniesienie wajchy postawionej w tym samym układzie. Jest to o wiele łatwiejsze i wygodniejsze rozwiązanie niż pokrętła. W przypadku dwuuchwytowych korpusów ustawienie wody trwa dłużej, a powtórzenie takiego ustawienia po wyłączeniu wody, trzeba wykonać ponownie od początku.

Perlator

Perlator odpowiada za napowietrzanie strumienia wody. Sitko, które nakręca się na wylewkę zwiększa objętość i tym samym zmniejsza użycie wody. Warto wybrać baterie z takim wyposażeniem.

Waga

Przy wyborze baterii można kierować się jej wagą, ponieważ cięższe baterie są zazwyczaj szczelniejsze i bardziej wytrzymałe. Te cięższe baterie mają grubsze ściany i w ten sposób są również mniej podatne na różne temperatury wody.

Termostat

Reostat jest bardzo praktyczny w przypadku baterii stosowanych w prysznicach. Pozwala on ustawić jednostajny strumień wody o odpowiedniej temperaturze, dzięki temu kąpiel będzie o wiele łatwiejsza, szybsza i przyjemniejsza. Temperatura wody ustawiona przy pomocy termostatu będzie jednostajna przez cały czas brania prysznicu.

Deszczownica, czy ręczny natrysk a może 2 w 1

Modele z deszczownicą jak i ręcznym natryskiem są podobnie popularne i częsty wybierane. Producenci wprowadzili również na rynek modele z obydwoma rozwiązaniami. Każda z możliwości ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Deszczownice montuje się zazwyczaj przy suficie lub na ścianie, dzięki czemu strumień lecącej wody jest szeroki. Bateria jedynie z samą deszczownicą jest mało praktyczna, dlatego lepiej decydować się na model z dodatkowym natryskiem ręcznym tzw. słuchawką. Zdecydowanie bardziej sprawdza się w życiu codziennym.

Przed montażem nowo zakupionej baterii natryskowej należy upewnić się, ze zestaw jest kompletny. Niektórzy producenci wszystkie filtry i uszczelki dołączają do zakupionego modelu, ale niekiedy zdarza się, że musimy dokupić je sami. Warto poradzić się specjalisty, który również pomoże nam w montażu.

Bateria natryskowa

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.1 / 5. Ilość ocen: 7

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here