Budowa domu składa się z wielu etapów, na każdy z nich potrzeba przeznaczyć wiele czasu. Wszystko więc musimy dokładnie zaplanować, wiedzieć co po sobie następuje, widzieć w tym sens, który prowadzi nas do szczęśliwego końca.
Spis treści artykułu:
Początkowe zadania
Na początku musimy uzyskać pozwolenie na budowę. To niezbędne, żeby w ogóle myśleć o budowie. Pamiętajmy, że nie można pominąć tego etapu, gdyż wedle przepisów rozpoczęcie budowy bez takiego pozwolenia to rażące łamanie prawa. Oczywiście przygotujmy się na papierkową robotę i załatwienie wielu spraw w różnych urzędach.
W tym samym czasie musimy pomyśleć, jaki będzie projekt naszego domu. Ważne, by zadecydować, czy będziemy adaptować gotowe rozwiązanie, czy po prostu zamówimy projekt od początku. Ostatnio popularne są domy parterowe, więc w licznych ofertach pojawiają się projekty domów parterowych, ale to od nas zależy, co wybierzemy. Więcej na ten temat można znaleźć w tym miejscu.
Jeśli załatwimy wszystkie sprawy urzędowe i wybierzemy projekt domu, możemy zatrudnić fachowców, którzy będą budować nasz dom. Jednocześnie musimy odpowiednio przygotować plac budowy, co oznacza, że trzeba pamiętać o ogrodzeniu i zabezpieczeniu stref niebezpiecznych.
Solidne fundamenty
Następnie wykonywane są fundamenty i rozprowadza się kanalizację, a zaraz po tym stawia się pierwsze mury domu. To niezwykle istotny etap, aby dobrze wymurować ściany i komin, jak i zrobić strop i schody żelbetowe. Od tego zależy, jak będzie wykonana konstrukcja domu. Ten etap budowy domu określamy jako stan surowy otwarty, a podczas niego przygotowuje się także więźbę oraz pokrycie dachu.
Wewnątrz i na zewnątrz
Następnie zabieramy się za pracę wewnątrz domu – wykonujemy instalacje wewnętrzne, czyli wodno-kanalizacyjne, elektryczne czy gazowe. Inne ważne prace podczas tego etapu to wylewka podłogi i tynkowanie. Na prawie samym końcu pozostają prace montażowe i wykończeniowe, które rozpoczynamy od zewnątrz. Montujemy okna i drzwi, a później wykonujemy elewację budynku. Następnie wykonujemy prace wewnątrz budynku, zaczynamy od zamontowania urządzeń grzewczych.
Prace wykończeniowe – jak sama nazwa wskazuje – robimy na samym końcu, a to, co chcemy zrobić, zależy od tego, jaki mamy plan na wygląd naszego domu. Oczywiście urządzamy kolejne pomieszczenia, a na końcu malujemy ściany.
Na końcu – jak na początku – znów mamy papierkową robotę, bo musimy powiadomić odpowiedni organ (Powiatowy Inspektorat Nadzoru), że zakończyliśmy budowę. Teraz już tylko wystarczy przygotować przeprowadzkę!