Zastanawiasz się jak wykorzystać poddasze i jak je odpowiednio doświetlić? Zobacz, czym są lukarny.
5
(1)

Dzięki swojemu wyrazistemu wyglądowi również i element dekoracyjny, co skrupulatne wykorzystują architekci opracowujący projekty domów.

Czym są lukarny?

Lukarny posiadają zazwyczaj konstrukcję drewnianą. Czasami drewniane są tylko ścianki boczne a ścianka czołowa jest murowana. Można je otynkować, ale najczęściej do ich wykończenia stosuje się drewno. Najlepiej pod względem estetycznym wygląda lukarna tego samego koloru co ściany domu, wówczas spaja dach i ściany w ciekawą całość.

Lukarna to nic innego jak nadbudówka na dachu z oknem we frontowej ścianie. Lukarna przykryta jest osobnym daszkiem dzięki czemu stanowi odrębną całość, która w sposób idealny współgra z wizerunkiem domu. Jest ona częścią elewacji. Wielkość lukarny musi być idealnie dopasowana do wielkości dachu oraz całej bryły budynku. Idąc tym tokiem myślenia, duża lukarna dobrze prezentuje się na rozłożystym dachu. Nie może też zdominować pozostałych okien.

Więcej niż jedna lukarna…

Wskazówką jest informacja, że jeśli planujemy więcej niż jedną lukarnę, dobrze aby ich daszki nie stykały się ze sobą. Komplikuje to bowiem wykonanie więźby i ułożenie pokrycia. Skomplikowana jest również eksploatacja dachu z lukarną. Trudniej spływa z niego woda, a zimą zbiera się śnieg. Zaburzona jest również wentylacja połaci lukarny. Ile by nie szukać minusów, lukarny i tak prawdopodobnie jej zalety przezwyciężą pojawiające się kłopoty. Lukarna jest bowiem symbolem bogactwa detali i głębokiej tradycji budowlanej.



Tradycyjne budownictwo

Lukarny o klasycznym wyglądzie pojawiają się najczęściej w domach o tradycyjnej architekturze. Najczęściej są to dwuspadowe daszki z wbudowanym oknem lub dwoma oknami. Prawidłowe położenie lukarny powinno współgrać z wejściem, kolumnami ganku, innymi oknami. Idealne rozmieszczenie lukarny to posadowienie jej pośrodku, dokładnie nad wejściem.

Nowoczesne domy

lukarna-dom-jednorodzinny

Trochę inaczej wyglądają lukarny w domach o stylizacji nowoczesnej. Lukarna ma wówczas za zadanie urozmaicić swoim wyglądem bryłę budynku. Modne są lukarny z jednym daszkiem lub lukarny trójkątne. Okna w lukarnach tego typu nie posiadają podziałów, są to pełne całości. Tutaj także nie dąży się do uzyskania efektu symetrii. Asymetria jest niejako narzucona przez projektanta, jako element przewodni.

Lukarny – rodzaje

Wole oczko to lukarna, która posiada miękki dla oka kształt. Swoim wyglądem nawiązuje do starodawnych świetlików, których zadaniem było wpuszczenie światła na strychy. Ten kształt lukarny wymaga zachowania odpowiednich proporcji szerokości podstawy wbudowanego w nią okna do jego wysokości. Tego typu lukarna najlepiej prezentuje się na długim dachu, wśród naturalnego pokrycia, czyli np. na goncie, wiórze, czy dachówce ceramicznej.

Najczęściej występujący typ lukarny to ta, która posiada dwuspadowy daszek. Występuje głównie na dachach o dużym i średnim spadku. W tym przypadku szerokość lukarny nie przekracza jednego metra. Użytkownicy bardzo często pod takim oknem urządzają sobie miejsce do pracy lub też rekreacji.

Inny rodzaj lukarny to lukarna pulpitowa. Dobrze wygląda na dachach o spadku większym niż 40 stopni, a to dlatego, że przy małym spadku daszek nad lukarną pulpitową jest zbyt długi, zaczyna się bowiem przy kaletnicy dachu, a to niestety nie wygląda dobrze. Pomieszczenie z lukarną pulpitową jest bardzo łatwe do zagospodarowania. Kiedy szerokość lukarny jest równa szerokości pomieszczenia na poddaszu, ma ono wszystkie ściany proste oraz płaski sufit.

Na dachy o małym spadku polecane są lukarny z trzema połaciami. Są one zazwyczaj dużej wielkości, ale że od zewnątrz widzimy tylko ich ściany i okap, to daszek wydaje się wówczas mniejszy i nie przytłacza wizualnie dachu. Lukarny tego rodzaju najczęściej można spotkać na dachach krytych dachówką, ponieważ powstałe naroża wykańcza się dachówkami kształtowymi. Kształt daszku eksponuje się efektownymi załamaniami skosów.

Trójkątna lukarna tworzy oś symetrii na elewacji frontowej domu. Połacie daszku stykają się pod tym samym kątem co płacie głównego dachu. Lukarna tego typu to najczęściej element ozdobny.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here