Zobacz, jak w prosty i niedrogi sposób wykonać lampiony ogrodowe.
5
(1)

Aby zrobić lampiony ogrodowe potrzebne będą:

  • Słoik (np. po kawie) lub puszka
  • Świeczka (w rozmiarze słoika lub puszki)
  • Sznurek jutowy
  • Sznurek lub wstążka bądź farba, koronka lub materiały do przygotowania metody decoupage – do ozdobienia lampionu (wedle upodobań)

Lampiony i latarnie – zrób to sam

Moda na tworzenie własnych elementów wyposażenia i ozdób nie ustaje, a samodzielnie wykonane lampiony bądź latarenki to bez wątpienia pełne czaru dodatki, które subtelnym, ciepłym światłem umieszczonych w nich świec rozjaśnią wieczorny mrok. Do wykonania własnych lampionów nie potrzebujemy żadnych specjalistach narzędzi ani produktów. Co więcej, bardzo często wszystko, czego potrzebujemy do ich wykonania, znajdziemy we własnym domu.

Z czego wykonać lampion ogrodowy?

Do wykonania lampionu doskonale nadaje się szkło, któremu nie zaszkodzi ciepło emitowane przez płonący knot. Tego surowca nie musimy szukać daleko – wystarczy sięgnąć po niepotrzebny słoik po przetworach albo kawie, by móc przystąpić do rękodzieła.

Lampiony wykonamy także z metalowych puszek po konserwach, a nawet z drewna – w ostatnim wypadku będą one raczej pełniły rolę świeczników, zapewniających stabilne miejsce do włożenia świeczki typu tealight.
Lampion ze słoika krok po kroku

Tak naprawdę prostą latarenkę uzyskamy, wkładając do słoika odpowiednią świeczkę, ale chcąc stworzyć bardziej funkcjonalną i ładniejszą dekorację, warto zadbać o dorobienie do słoika uchwytu i przyozdobić go.

Uchwyt wykonamy ze sznurka jutowego – wystarczy owinąć go wokół szyjki słoika i przykleić do niego np. klejem wikolowym, pamiętając o pozostawieniu dwóch końców odpowiedniej długości – po ich zawiązaniu otrzymamy uchwyt, który umożliwi nam zawieszenie lampionu na gałęzi drzewa lub płocie.

  Choinka bez bombek – można i tak!

Jeśli chodzi o samo przyozdobienie szklanych ścianek, mamy niemal nieograniczone możliwości – owińmy je sznurkiem lub wstążką, pomalujmy farbą, oklejmy koronką lub zastosujmy metodę decoupage. Wybór należy do nas i zależy wyłącznie od naszej kreatywności. Większość dekoracji przykleimy do słoika klejem wikolowym, który po zaschnięciu stanie się bezbarwny.

Lampiony ogrodowe z puszek i drewna

Aby przez ścianki puszki przedzierało się światło świec, najlepiej wykonać w niej otwory, np. przy użyciu gwoździa. Mogą one układać się w większy wzór, który najlepiej wyeksponowany będzie w ciemności. Przez dwa otwory przeplećmy sznurek lub drucik, by móc powiesić lampion, a na końcu wykończmy jego powierzchnię, np. farbą w sprayu.

Więcej trudności przysporzy wykonie świecznika z drewna – powinniśmy zaopatrzyć się w tym celu w kawałek drewna, w którym będzie można postawić i wykonać odpowiedni otwór. W tym celu będzie nam potrzeba także specjalny sprzęt.

Co zamiast gotowych lampionów?

Jeśli nie mamy smykałki do majsterkowania i rękodzieła, z łatwością zaopatrzymy się w gotowe lampiony i latarnie ogrodowe. Dostępne w sklepach produkty (sprawdź np. tutaj https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/dekoracja-ogrodu/lampiony-i-latarnie.html) obejmują dekoracje w różnych rozmiarach, barwach i stylach, więc dopasowanie ich do naszego gustu i aranżacji ogrodu z pewnością nie będzie trudne.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here