4.7
(12)

    Korzystając z kompozycji stworzonych przy pomocy roślin doniczkowych, zgodnie z zasadami i wymogami fitosanitarnymi, można nadać wnętrzu salonu nowego życia pełnego czystości, świeżości i komfortu. Rośliny doniczkowe we wnętrzu pomagają skupić uwagę na mocnych stronach pomieszczenia, zamaskować niedostatki przestrzeni, wypełnić ją każdym centymetrem szczerości i piękna. Tak, więc fitoprojekt nie tylko poprawia mikroklimat w salonie, ale także pozwala radykalnie przekształcić każdy dom bez poważnych inwestycji finansowych.

Projektowanie salonu z roślinami

    Jeśli wybierze się odpowiednie rośliny i prawidłowo ustawi je w salonie, można sprawić, że zacznie on grać nowymi kolorami. Oto kilka przykładów efektywnego wykorzystania roślin domowych w salonie:

  • Pionowe ogrodnictwo może podzielić salon na dwa różne obszary funkcjonalne, wypoczynku i przyjmowania gości.
  • Obecność zielonych elementów dekoracyjnych pomoże stworzyć eleganckie tło dla delikatnych i romantycznych wzorów.
  • Rośliny pnące rozwiążą problem niskich sufitów, podnosząc je wizualnie, nadając przestrzeni dodatkową objętość.

   Co do zasady, nowoczesne salony są związane z wielofunkcyjnymi przestrzeniami, które często wymagają dyskretnego podziału na strefy. Wybierając florę do salonu, warto spróbować dokonać wyboru na rzecz wysokich i pięknych roślin doniczkowych.

Aranżacja salonu z roślinami - paprotkami

Jakie rośliny wybrać do dekoracji salonu?

    Aby stworzyć harmonijną aranżację salonu, można użyć zarówno roślinności drzewiastej, jak i trawiastej. Wysokie palmy, eleganckie paprocie, pełne wdzięku kaktusy, bluszcz pnący są idealne do tego celu. Można również użyć roślin o różnej wysokości łodygi i fakturze liści.

Takie rośliny domowe to hibiskus, monstera, filodendron, palma koralowa i inne. Oplątwa to idealne narzędzie do zagospodarowania wolnej przestrzeni. Odnosi się do epifitów, które, jak wiadomo, nie wymagają gleby. Roślina ta jest zasilana przez mikrocząstki i kropelki wilgoci obecne w powietrzu. Roślina pozwala tworzyć niezwykle piękne żywe zasłony, idealnie ograniczając przestrzeń.

  Ciemny niebieski kolor w salonie

Kaktuś jako roślina w salonie

Gdzie i jak najlepiej umieścić rośliny w salonie?

    Jako tło dla roślin mogą służyć zarówno ściany, jak i meble. Biorąc to pod uwagę, rośliny o dużych liściach powinny być instalowane w salonach z tapetami, ozdobionymi małymi wzorami. Jeśli chodzi o rośliny drobnolistne, gładkie ściany mogą odgrywać rolę tła, najlepiej w jasnych kolorach. Logiczne jest uzupełnienie kompozycji wystroju pokoju i tkanin, dostosowanych do kolorów roślin kwiatowych.

Kontrasty małych i dużych roślin będą bardzo korzystne. Równie istotne będą rośliny o różnych teksturach i kształtach liści. Poczucie proporcji jest istotnym warunkiem przy wyborze możliwych kombinacji krajobrazu wewnętrznego. Jeśli zlekceważy się tę zasadę, ryzykuje się przekształcenie salonu w tropikalną szklarnię lub dżunglę. Roślina o dużych liściach będzie doskonałym dodatkiem zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego wnętrza.

Pionowe ogrodnictwo – nowoczesne trendy w projektowaniu salonu

    W nowoczesnych mieszkaniach pionowe ogrodnictwo jest idealnym rozwiązaniem pod względem percepcji. Sufity, a także instalacje ścienne, mają nie tylko niezwykły wygląd, ale także możliwość harmonijnego dopasowania do nowoczesnych rozwiązań wnętrz. Pionową dekorację salonu można tworzyć z bluszczu, trzykrotki, draceny i innych roślin. Wybór kolorów dla kompozycji jest zwykle przeprowadzany zgodnie z ich własnymi upodobaniami i preferencjami. Jeśli pozwala na to wysokość sufitu, w salonie można zaaranżować pionowy kwietnik różnych rodzajów roślin sadzonych w doniczkach.

   Dostępna gama kolorów roślin składa się z wielu odcieni, począwszy od bogatych szmaragdowych zieleni, a skończywszy na delikatnych jasnozielonych odcieniach. Takie kompozycje staną się bardziej żywe, jeśli użyje się kwitnących orchidei, fitonii i innych podobnych roślin. W razie potrzeby teren rekreacyjny można przekształcić w prawdziwy ogród botaniczny, najważniejsze jest poszanowanie poczucia proporcji. Instalując rośliny doniczkowe na ruchomym stole, otrzyma się mobilną część dzienną, którą można przenieść w inne miejsce.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru roślin do salonu?

   Wybierając rośliny, które mają być wykorzystywane do tworzenia kompozycji w salonie, zaleca się stosowanie nie tylko atrakcyjnych, ale także użytecznych kultur. Jest to nie tylko praktyczne, ale także działa, jako nagroda za widok rośliny. Lawenda, owoce cytrusowe, mirt, gardenia, begonia, laur, geranium i rozmaryn pomogą stworzyć dobry nastrój, złagodzić niepokój. Półka ścienna w postaci plastrów miodu będzie doskonałym domem dla roślin domowych różnych grup.

  PORTO - podróże z designem

   Jeśli hałaśliwa autostrada przechodzi w pobliżu domu, mieszkanie zostało niedawno odnowione, w pomieszczeniach jest duża wilgotność lub pokoje są ozdobione nowymi produktami z materiałów drewnianych, wówczas należy użyć tak zwanych zakładów filtracyjnych. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do ekstrakcji związków chemicznych, toksyn, niebezpiecznych oparów, metali ciężkich, miejskiego smogu, kurzu i innych niepożądanych wtrąceń z powietrza.

Należy do nich: zielistka, skrzydłokwiat, figowiec itd. Dobrze wiedzieć, że rośliny doniczkowe mogą również zabijać patogeny i zapobiegać rozprzestrzenianiu się pleśni.

Najbardziej korzystni reprezentanci flory do salonu:

  • Aloes, który może wchłaniać formaldehyd z powietrza, będący substancją szkodliwą obecną w produktach z płyt wiórowych
  • Fiołek afrykański, wprowadzający spektakularny dekoracyjny wydźwięk do wnętrza
  • Geranium, podkreślający zdrowe fitoncydy
  • Paproć, bezpretensjonalny rodzaj rośliny o właściwościach leczniczych.

Elementy roślinne w salonie  

    Rośliny doniczkowe z odpowiednim doborem odmian i rozmieszczenia służą nie tylko, jako godna ozdoba salonu, ale także sprawiają, że ludzie czują się komfortowo. Salon jest uważany za standard jakości i główny wskaźnik nienagannego smaku właścicieli domu. Jest to rodzaj centrum uwagi, dlatego do dekoracji wnętrza salonu należy podejść odpowiedzialnie. Powinien być funkcjonalny, wygodny, piękny i przytulny. Obecność roślin ozdobnych w salonie podkreśli indywidualność pomieszczenia, stając się stylowym akcentem w całym wnętrzu. Pięknie wygląda na przykład wspaniała kompozycja małych kaktusów w glinianych naczyniach.

    Z reguły salon jest dość duży, więc najczęściej mieszczą się w nim miniaturowe drzewa lub rośliny w dużych donicach. To świetny sposób na rozjaśnienie, ożywienie wnętrza i stworzenie niesamowitego poczucia lekkości przestrzeni. W salonie warto używać nie tylko klasycznych doniczek, ale także takich oryginalnych elementów jak stojaki podłogowe, wiszące doniczki, półki. Bardzo piękni przedstawiciele flory będą wspaniale wyglądać w wiklinowych koszach lub drewnianych skrzyniach.

 

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.7 / 5. Ilość ocen: 12

Brak ocen!

8 KOMENTARZE

  1. kaktusy, paprotki, większe rośliny typu bonzai (np. do stylu japońskiego), to w zasadzie cały czas w modzie. Świeże kwiaty w wazonie. Takimi rzeczami można całkowicie inaczej zaaranżować wnętrze, ocieplić je, ożywić. Nawet te popularne biało czarno szare wnętrza z tymi dodatkami wyglądają świetnie, żywo :)

  2. mój mąż ciągle płacze, że musi kwiaty w salonie podlewać ale jak kilka dni ich nie było to narzekał, że jakoś tak pusto… :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here