Różne modele sof skórzanych do salonu
5
(1)

Spis treści artykułu:

Najczęściej wybierane obicia sof

Właściwy dobór obicia sofy powinien być podyktowany przede wszystkim komfortem użytkowania. Trzeba jednak pamiętać, aby w salonie panowała harmonia. W ten sposób przyjemniej spędza się w nim czas, a domownicy mogą spokojnie odpocząć. Z tego powodu, sam wygląd sofy jest również bardzo istotny.

Mając to na uwadze, można przejść do etapu wyboru odpowiedniego obicia sofy. Wybór materiału na obicie sofy jest bardzo duży. Wciąż największym klasykiem pozostają sofy skórzane, gdyż to oznaka prestiżu i luksusu. Ponadto, sofy tego typu są bardzo wygodne. Trzeba jednak pamiętać, iż są dość drogie, a ich czyszczenie jest wymagające. Niewątpliwą zaletą jest to, w jaki sposób komponują się z całą aranżacją wnętrza salonu.

Obicia z tkanin?

Prócz skóry, producenci najczęściej wybierają obicia z różnego rodzaju tkanin. Gamma wyboru jest bardzo szeroka. Zaczynając od alcantry, która z wyglądu przypomina zamsz. Jej niekwestionowanymi zaletami jest to, iż nie zaciąga się, a wszelkie plamy bardzo łatwo zmyć. Trzeba jednak przyznać, że estetyka tej tkaniny nie należy do najlepszych, dlatego jej wybór trzeba dobrze przemyśleć.

Innym wyborem jest płótno. Plecionka jest bardzo częstym wyborem na obicia. Wygląda estetycznie i oferuje nieskończoną możliwość tworzenia wzorów. Może się idealnie wpasować w każdą aranżację. Trzeba pamiętać, że materiał ten łatwo się brudzi, jest podatny na zaciągnięcia oraz rozciąga się wraz z biegiem czasu. Z tego powodu konieczna jest wymiana obicia co kilka lat.

Szenila to kolejny typ tkaniny wykorzystywanej na obicia sof. Jest miła w dotyku oraz odporna na zabrudzenia. Może posiadać wiele wzorów. Ten materiał jest jednak niezwykle podatny na zaciągnięcia.

Coraz częściej stosowanym materiałem na tkaniny obiciowe jest żakard. Jego największą zaletą jest majestatyczny wygląd, gdyż jest to materiał bardzo ozdobny. Wytrzymałość to kolejna zaleta żakardu. Tkaniny obiciowe z tego materiału mogą służyć przez wiele lat, jednak trzeba wiedzieć, iż jest to kolejny materiał podatny na zaciągnięcia.

  Sufit podwieszany w salonie, łazience i kuchni. 20 pomysłów na aranżacje

Poza powyższymi materiałami na tkaniny obiciowe stosuje się jeszcze plusz, flock czy mikrofazę. Każdy z tych materiałów posiada swoje wady i zalety. Tkaniny te są bardzo przyjemne w dotyku oraz ładnie wyglądają. Flock jest ponadto bardzo wytrzymały, nawet na zaciągnięcia, a mikrofaza posiada wspaniałe własności antystatyczne.

Szeroki wybór

Jak widać istnieje wiele możliwości obicia sofy. Przede wszystkim należy kierować się komfortem, gdyż to główna funkcja kompletu wypoczynkowego. Estetyczny wygląd i stworzenie w salonie odpowiedniego klimatu to również ważny czynnik, jednak nie warto przedkładać go nad komfort.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here