Piękny stół nie tylko od święta
5
(1)

Zadbajmy o otoczenie

Dobrym sposobem na rozpoczęcie prac przygotowawczych będzie uważne przyjrzenie się pomieszczeniu, w którym urządziliśmy jadalnię. Stół powinien przecież idealnie współgrać ze swoim otoczeniem i stanowić naturalne rozwinięcie wcześniej obranej koncepcji stylistycznej. Liczyć się będzie jednak nie tylko styl, w którym urządziliśmy dom lub mieszkanie, ale też kolor ścian, wielkość i wysokość pomieszczenia oraz ilość światła, zarówno naturalnego, jak i pochodzącego z lamp, żyrandoli i kinkietów. Dlaczego to tak ważne?

Posłużmy się przykładem: w wysokich jadalniach na stołach doskonale sprawdzą się wysokie ozdoby – mogą to być na przykład wazony lub świeczniki. Te same przedmioty zastosowane w niskich wnętrzach będą stanowiły zbyt mocny akcent o charakterze wyraźnie zaburzającym proporcje. Świeczniki z powodzeniem pomogą uporać się z brakiem światła, a przy okazji bardzo dobrze wpłyną na atmosferę panującą przy stole.

Równie ważny jest sam stół. Jeżeli dysponujemy wyjątkowo ładnym meblem, którego projekt wyszedł spod ręki uznanego artysty lub też jest po prostu pełnym uroku starym drewnianym, acz dobrze odrestaurowanym stołem po babci, to stosowanie obrusów mija się z celem. Obrus z powodzeniem można zastąpić podkładkami pod talerze, które pozwolą odsłonić znaczne fragmenty blatu. Jeżeli jednak decydujemy się na obrus, to postawmy na spokojną stylistykę, która będzie stanowiła tło dla talerzy i potraw. Zawsze modnym i bezpiecznym rozwiązaniem są obrusy białe i jednolite.

Nie obawiajmy się monotonii kolorystycznej, a jeśli zauważymy, że zaczyna nam ona zagrażać, to dla ożywienia atmosfery użyjmy na przykład kolorowych serwetek. Drobne dodatki warto dobierać z myślą o charakterze wydarzenia lub potraw. Gałązki lawendy doskonale podkreślą smak kuchni francuskiej, elementy azjatyckie pozwolą w pełni docenić walory chińszczyzny. Nie przesadzajmy – dobierając ozdoby warto postawić na sprawdzony brand. Tu liczy się jakość, a nie ilość.

  Co warto położyć na podłodze - alternatywa dla paneli podłogowych

Co na stole?

Na stole króluje zastawa. To na niej spoczywa przeważająca część odpowiedzialności za to, jak będzie nam smakował posiłek i jak go zapamiętamy. Na wstępie wspomnieliśmy o konieczności dostosowania aranżacji stołu do ogólnej koncepcji stylistycznej. To zagadnienie warto rozwinąć właśnie przy okazji omawiania zastawy. Dopasowanie stylistyczne nie musi bowiem oznaczać spójności. Przeciwnie – w tradycyjnych, klasycznych wnętrzach, w otoczeniu zbudowanym z wykorzystaniem antycznych mebli i dzieł sztuki, doskonale sprawdzi się nowoczesne wzornictwo.

Minimalistyczny design talerzy i sztućców ma charakter elegancki, a jednocześnie ponadczasowy. Te cechy sprawiają, że doskonale odnajdą się one w każdym wnętrzu.

Nie bójmy się też eksperymentów. Warto odejść od utartych kanonów i nadać aranżacji stołu nutę indywidualizmu, która pomoże wyrazić aspiracje i dążenia domowników. Ciekawe propozycje zastaw oraz niebanalne akcesoria stołowe znajdziemy w ofercie WenaHome. Pięknie urządzony stół to idealna wizytówka każdego domu.

fot. wenahome.pl

Może Cię te zainteresować: https://deko-rady.pl/pozostale-wnetrza/jakie-krzeselka-wybrac-do-kuchni-inspiracje-porady_33214

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here