Energia, która uzyskiwana jest dzięki panelom fotowoltaicznym z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, a co za tym idzie, rozwojowi podlegają także dofinansowania tego typu inwestycji. Sama instalacja to dość duży wydatek, na który przecież nie każda osoba może sobie pozwolić. I tutaj z pomocą przychodzą różne programy z dofinansowaniem.
Spis treści artykułu:
Program “Mój Prąd”
To ogólnopolski program, który ma za zadanie dofinansowywać zakup, jak i montaż paneli słonecznych. W ramach wymienionego programu, osoby fizyczne mogą składać wnioski na poczet wsparcia zakupu, jak i montażu paneli słonecznych.
Na co możemy pozyskać dofinansowanie z programu ,,Mój prąd”?
Na instalację fotowoltaiczną (okablowanie, inwertery, panele, robocizna, urządzenia do montażu).
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną na swoje potrzeby, które zawarły kompleksową umowę dotyczącą kwestii regulacji mających związek z wprowadzaniem energii elektrycznej do sieci powstałej w mikroinstalacji. Z tego programu nie mogą korzystać firmy.
Jakie są warunki i wysokość dofinansowania?
Dofinansowanie przyznawane jest w postaci dotacji (pomoc bezzwrotna) do 50 procent kwalifikowanych kosztów, niemniej nie więcej, aniżeli 5 tysięcy złotych na instalację. Celem pozyskania dotacji na następną, odrębną instalację trzeba będzie złożyć nowy wniosek.
Najważniejszym warunkiem, który trzeba spełniać, aby móc skorzystać z takiego dofinansowania będzie to, iż koszty w związku z zakupieniem instalacji muszą być poniesione już po 23 lipca 2019 roku. Kolejnym warunkiem będzie to, aby instalacja nie została podłączona do sieci przed dniem 23 lipca 2019 roku.
Program “Czyste Powietrze”
Cel programu ,,Czyste Powietrze” stanowi ograniczanie emitowania substancji szkodliwych do atmosfery, do których powstania dochodzi w czasie ogrzewania domów mieszkalnych, które stosują paliwo złej jakości i przestarzałe źródła ciepła.
W ramach omawianego programu dofinansowana jest wymiana starych, niewłaściwie funkcjonujących źródeł ciepła na bardziej nowoczesne, między innymi instalacje fotowoltaiczne. Jeśli chcemy skorzystać z tegoż programu miejmy na uwadze, iż istnieje możliwość dofinansowania zarówno zakupu, jak i całej instalacji w formie dotacji albo pożyczki.
Na co możemy pozyskać dofinansowanie w ramach programu “Czyste Powietrze”?
W przypadku budynków już istniejących możemy pozyskać dofinansowanie na poczet wymiany kotła albo starego pieca na stałe paliwo na nowoczesne źródło ciepła (chociażby instalację fotowoltaiczną), które będzie spełniać wymogi programu. W nowo wybudowanych budynkach dofinansowywany jest zakup, jak i montaż źródła ciepła.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Właściciele albo współwłaściciele domów jednorodzinnych albo wydzielonych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych lokali z odrębną księgą wieczystą, jak i osoby, które pozyskały zgodę na poczet rozpoczęcia wybudowania budynku mieszkalnego, który nie był jak dotąd przekazany czy zgłoszony do użytku.
Warunki i wysokość dofinansowania
W budynkach nowo budowanych koszty związane z zakupem i montażem nowego źródła ciepła są kwalifikowane pod warunkiem ich poniesienia do 31 grudnia 2019 r. Oznacza to konieczność zakupu i montażu w terminie nieprzekraczającym wyżej wymienionej daty. Ta zasada nie obejmuje budynków istniejących.
Minimalne koszty kwalifikowane to 7 tysięcy złotych, zaś maksymalne to 53 tysiące złotych. Powyżej maksymalnej kwoty wnioskującemu przyznawana jest pożyczka. Koszty związane z zakupem, jak i instalacją, mogą zostać dofinansowane wyłącznie w formie pożyczki do 100 procent kwalifikowanych kosztów.
Pożyczka może zostać udzielona na okres nie dłuższy, aniżeli 180 miesięcy. Warunkiem wypłacenia pożyczki będzie między innymi ustanowienie wymaganego wcześniej zabezpieczenia.
Program “Energia Plus”
Program ,,Energia Plus” stanowi przykład dofinansowania na ogólnopolskim poziomie. Cel tegoż programu stanowi rozwój prosumenckiego rynku w Polsce, który ma zajmować się wspieraniem nowoczesnych instalacji OZE, przede wszystkim instalacji solarnych do 500 kW.
Program ten jest znakomitym rozwiązaniem dla niewielkich i średnich firm, dla których koszty mające związek z energią elektryczną, nierzadko mają istotne znaczenie dla dla całości biznesu.
Na co możemy pozyskać dofinansowanie z programu “Energia Plus”?
Na zakupienie, jak i zainstalowanie paneli słonecznych.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dn. 6 marca 2017 roku (prawo przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą).
Jakie są warunki i wysokość dofinansowania?
Program ,,Energia Plus” w ramach dofinansowania, umożliwia pozyskanie pożyczki przez przedsiębiorców (w wysokości do 85 procent kwalifikowanych kosztów). Okres dotyczący kwalifikowalności kosztów to 1 stycznia 2015 roku do 31 grudnia 2025 roku. Pożyczka może zostać udzielona na okres nie dłuższy, aniżeli 20 lat dla całej inwestycji.
a jak to wygląda na przyszły rok? Jakieś nowe programy są szykowane?