Po pierwsze: wytworne wykończenie ścian
Aranżację reprezentacyjnego salonu w stylu glamour czas zacząć. A od czego? Oczywiście od wyboru eleganckiego wykończenia ścian. Mogą to być tapety z włókna szklanego, które można przemalować na dowolny kolor albo modele z nadrukowanym wzorem i podkładem z flizeliny, czyli tapety winylowe.
Jeśli salon znajduje się blisko sypialni, to stosując tego rodzaju materiał wykończeniowy można go dodatkowo wyciszyć. Wzory ornamentowe są tutaj mile widziane, choć można również postawić na elegancką i nowoczesną tapetę 3D z geometrycznymi wzorami, która niemal wychodzi ze ściany. Glamour może mieć również charakter eklektyczny i w tym przypadku tradycyjnie pomalowane na biało wnętrze upiększy się o elementy sztukaterii dekoracyjnej.
Po drugie: marmurowe posadzki lub gres nabłyszczany, czyli elegancja przez duże „E”
Kiedy już masz wybrane wykończenie ścian, to czas na podłogi. Oczywiście tu również musi być wyjątkowo drogo i ponadczasowo. Doskonałym wyborem będzie marmurowa posadzka, która może być zarówno nabłyszczana, jak i matowa. Dobrze będzie się komponować zarówno ze sztukaterią dekoracyjną, jak i zdobioną tapetą.
Kolejnym trafnym wyborem może być gres nabłyszczany. Jednak tutaj trzeba pamiętać o funkcjonalności. Nie każdy model się sprawdzi i zapewni taki sam poziom bezpieczeństwa. Zamiast zatem wybierać najbardziej śliski materiał, możesz zdecydować się na gres lapatto, czyli półmatowy.
Po trzecie: meble wypoczynkowe i salonowe w pałacowym stylu lub minimalistyczne i połyskujące
To, co przede wszystkim kształtuje odbiór aranżacji, to dobór odpowiednich mebli. W przypadku salonu glamour można zdecydować się na modele retro i stylizowane, np. ryflowane i szprosowane witryny, komody, barki, a także toaletkę. Jednak jeszcze lepiej będzie się prezentował eklektyzm. Zatem do stylizowanej witryny, warto dobrać niezwykle proste, minimalistyczne i połyskujące półki wiszące na ścianę z systemem bezuchwytowym. Oczywiście takie zupełnie różne stylistycznie meble powinno coś łączyć, zatem jeśli nie konstrukcja, to przynajmniej kolor. W przypadku glamour warto wybrać biały. Jest nie tylko ponadczasowy, ale również dobrze prezentuje się w połączeniu z czarnymi dodatkami. Można też stworzyć meblościankę modułową stworzoną z półek wiszących ściennych w kontrastujących barwach.
Oczywiście trzeba również zdecydować się na stylistykę mebli wypoczynkowych i tu znów mamy dwie możliwości. Albo wybierzemy skórzane narożniki z dodatkowymi zagłówkami i metalowymi wstawkami albo zdecydujemy się na sofę w kształcie muszli z widocznymi przeszyciami i obitą materiałem o aksamitnej strukturze. Warto postawić również na fotele na wysokich metalowych, srebrnych lub złotych nóżkach.
Po czwarte: kryształowe żyrandole, dekoracyjne poduszki, zdobione lustra, czyli kilka słów o dodatkach
Ostatnią ważną kwestią są dodatki. W salonie w stylu glamour nie może zabraknąć kryształowego żyrandola. To jedyny element, który będzie powtarzał się niezależnie od doboru stylizowanych czy prostych i połyskujących mebli, a także wykończenia ścian. Na sofie lub narożniku warto umieścić dekoracyjne poduszki, najlepiej jak najwięcej, wszak ma być z przepychem. Jeśli nie stosujesz tapety 3D, to trójwymiarowy efekt możesz osiągnąć w inny sposób, a mianowicie wybrać zdobione lustra w dekoracyjnych, bogato zdobionych ramach – złotych lub srebrnych.
Choć salon w stylu glamour jest przepełniony dodatkami, to nie ma w nim grama przesady. Wśród mebli może pojawić się również stylizowany sekretarzyk lub toaletka. Takie meble są również mile widziane w stylistyce glamour z nutą retro. Glamour może również komponować się z hi-tech. W takiej sytuacji poza nowoczesną elektroniką i prostymi połyskującymi meblami, warto wybrać podświetlenie led szklanych półek na których znajdują się dekoracje.
macie ans tronie fajne porady, często czytam i dziękuję