5
(2)

Każdy z nas dobrze wie, że dom to coś więcej niż przestrzeń życiowa. To raczej ciepłe uczucie, które wiąże się z naszym miejscem. Na to poczucie trzeba jednak zapracować. Sercem każdego domu jest salon – to tutaj najwięcej czasu spędzamy z rodziną lub z przyjaciółmi. Jak sprawić, aby czuć było domową atmosferę już od progu?

Częstym rozwiązaniem zapełnienia dużych, pustych przestrzeni są… dywany do salonu. Sprawiają one, że człowiek zaczyna czuć się przytulniej. Trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać, ponieważ równie szybko, jak dały one poczucie ciepła, mogą zamienić się w źródło niesmaku. Jakie wyzwania czekają domowników w związku z pojawieniem się dywanów?

Spis treści artykułu:

Podstawowe zasady dbania o dywany do salonu

Przede wszystkim należy stosować się do oznaczeń na metce dywanu. Następnie niezależnie od rodzaju dywanu trzeba trzymać się podstawowych wytycznych zachowania higieny, jeśli chcemy, aby nasz dywan posłużył nam jak najdłużej. Mowa tutaj o odkurzaniu i trzepaniu dywanów. Dywany do salonu, tak jak podłogi w pomieszczeniu, są narażone na największe zabrudzenia. Tym bardziej, jeśli nasz salon jest łączony z jadalnią. Drastyczne, nagłe plamy powinny być usuwane niezwłocznie za pomocą środków przeznaczonych do rodzaju dywanu, jaki posiadamy. Odkurzyć wystarcza średnio raz co dwa – trzy dni (chyba że mamy w domu dzieci lub zwierzęta), a trzepanie dywanów najlepiej ustalić dwa razy do roku – na przykład wiosną i jesienią.

Szczególnie o zachowanie dywanów w czystości powinny dbać osoby z alergiami. Można oczywiście wybrać dywany wykonane z materiałów antystatycznych, w takich przypadkach zdecydowanie bardziej polecane są na przykład bawełniane od wełnianych. Stanowczo osobom wrażliwym odradza się zakup dywanu w stylu „shaggy”, ponieważ im dłuższe włoski ma dywan, tym trudniej usunąć spomiędzy nich kurz i okruchy.

Naturalne dywany do salonu

O ile dywany do salonu z tworzyw sztucznych czy nawet mieszane (np. bawełniano – poliestrowe) można traktować bez problemu środkami chemicznymi do czyszczenia, o tyle w przypadku dywanów z tkanin całkowicie naturalnych powinniśmy się już dłużej zastanowić, zanim czegoś użyjemy.

Podstawową rzeczą, jaką warto wiedzieć, posiadając dywan z tkanin naturalnych to to, że takie dywany nie lubią gorącej wody. Najlepiej prać je wodą zimną. W przypadku dywanów wełnianych dodatkowo trzeba unikać środków na bazie tlenu. Ważną i chyba naturalną sprawą jest fakt, że dywany należy czyścić „z włosem”, a nie „pod włos”, aby nie uszkodzić ich struktury. Coś, o czym mało kto pamięta, to również sprawa naświetlenia. Dywany naturalne nie lubią promieni słonecznych, które sprawiają, że ich kolory bledną. W przypadku pylenia wełny, co często zdarza się po zakupieniu wełnianego dywanu, powinno się ograniczyć odkurzanie do działania samą ssawką odkurzacza (bez szczotki), tak, aby odpowiednio usunąć pylący puch wełny. Dywany do salonu to dobry pomysł estetyczny, jednak pamiętajmy o odpowiednim dbaniu o każdy szczegół naszego domu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here