Kominek to urządzenie, które pełni dwie ważne funkcje: ogrzewa pomieszczenia (niekiedy też wodę użytkową) i podnosi estetykę wnętrza. Jeśli chodzi o tę drugą funkcję, ważna jest nie tylko konstrukcja wkładu kominkowego czy ilość szyb, ale również wygląd samej obudowy. Dziś nadal buduje się kominki tradycyjne czy kaflowe z jedną szybą, które ustawia się w centralnej części pomieszczenia. Jednak to kominki nowoczesne, w tym urządzenia narożne, często z dwiema lub trzema szybami i niebanalna obudową, zyskały w ostatnim czasie największą popularność.
Kominki nowoczesne na bazie wkładów wysokiej jakości
Zanim przejdziemy do omówienia kolorów czy faktur nowoczesnych kominków, skupmy się na tym, co znajduje się wewnątrz stylowej obudowy. Najważniejszą częścią urządzenia jest bowiem wkład kominkowy o wysokiej sprawności. Kupujemy wyłącznie certyfikowane urządzenia, takie jak wkłady kominkowe Hajduk. Wkłady te wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, dlatego działają niezawodnie. Są trwałe, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.
Kominki nowoczesne mogą powstawać na bazie wkładów z szybą pojedynczą lub dzieloną (ogień jest widoczny z dwóch, a w niektórych modelach nawet z trzech stron). Szyba może być prosta, pryzmatyczna, panoramiczna, półokrągła – możliwości jest tak wiele, że z pewnością każdy dobierze rozwiązanie idealne do swojego wnętrza.
Innowacyjna konstrukcja kominków nowoczesnych
Konstrukcja wkładu kominkowego to jedno, zaś konstrukcja obudowy kominka to drugie. W przypadku kominków nowoczesnych niekiedy unika się tworzenia tradycyjnej, prostej obudowy na rzecz wprowadzenia pewnych innowacji.
Obudowa nie tylko chroni przed oparzeniem, ale przede wszystkim jest elementem dekoracyjnym. To, jak okazała i skomplikowana będzie jej konstrukcja, zależy m.in. od rozmiarów pomieszczenia, ale również usytuowania kominka. Nieco inne możliwości aranżacyjne daje budowa kominka pośrodku centralnej ściany w salonie, inne w rogu pomieszczenia czy na skraju dwóch pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Zanim zdecydujemy, jak będzie wyglądała konstrukcja nowoczesnego kominka oraz, jakich materiałów użyjemy do jej wykonania (cegła, kafle, granit, marmur, piaskowiec), powinniśmy przejrzeć wiele przykładowych aranżacji.
Umiejętne łączenie kolorów i faktur
Wykonanie obudowy z wykorzystaniem drogich materiałów należy powierzyć profesjonalistom. Mamy wówczas pewność, że obudowa będzie trwała i estetyczna, a przy tym skomponowana tak, by utrzymanie jej elementów w czystości nie było kłopotliwe. Profesjonaliści pomogą również w doborze odpowiednich faktur i kolorów, które będą świetnie współgrały ze sobą, ale i z wyglądem całego pomieszczenia.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się zwłaszcza obudowy z gładkich płyt kamiennych. Występują w szerokiej gamie kolorów, wyglądają niezwykle elegancko, są odporne na działanie wysokich temperatur, uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie wilgoci. Poza tym utrzymanie w czystości gładkiej powierzchni nie wymaga wielkiego wysiłku, bowiem brud nie „wgryza się” w obudowę, a co najwyższej osadza na jej powierzchni.
ja mam biokominek i sobie chwalę, innego nie dało się zamontować w mieszkaniu
do mieszkania coś polecicie?
Co myślicie o biokominkach? może opiszecie na łapach deko rady?