Ergonomiczna praca
5
(5)

Nawet jeśli wynajmujesz kawalerkę lub dzielisz niewielkie M2 z rodziną, nic straconego. W tak trudnych do aranżacji przestrzeniach również można urządzić komfortowe miejsce do pracy.  Wiele zależy od wielkości wnętrza, jednak podstawą zawsze jest stabilny blat i wygodne krzesło. 

O czym należy pamiętać, urządzając domowe biuro? 

Kluczowe jest wyraźne wydzielenie stref. Jeżeli nie dysponujesz oddzielnym gabinetem, możesz zaaranżować mały kącik do pracy w salonie lub innej wolnej przestrzeni mieszkania. Dokładnie zaplanuj domowe biuro. Przemyśl ustawienie mebli i biurka. Niezależnie od tego, gdzie pracujesz, powinieneś dysponować:

  • solidnym blatem o wymiarach dostosowanych do Twoich potrzeb;
  • wygodnym krzesłem, które zapewni Ci zachowanie poprawnej postawy podczas długich godzin przy komputerze;
  • odpowiednim wyposażeniem – wygodnie jest, gdy pod ręką masz niezbędne artykuły biurowe;
  • prawidłowym oświetleniem gwarantującym dobre warunki pracy nawet po zmroku;
  • sprzyjającymi koncentracji warunkami – to bywa trudne do uzyskania, zwłaszcza jeśli strefa pracy nie znajduje się za zamkniętymi drzwiami. Warto ją wydzielić chociaż umownie, np. parawanem lub regałem. 

Miejsce do pracy w małym mieszkaniu rodzi jeszcze inne wątpliwości. Jak ustawić biurko, by gwarantowało wygodne warunki do wykonywania zawodowej pracy, a jednocześnie nie przeszkadzało innym domownikom? Czy wykorzystać krzesło z jadalni, czy lepiej zainwestować w biurowy fotel

Jak dobrze zorganizować kącik do pracy w małym mieszkaniu? 

Jeśli metraż mieszkania na to pozwala, zadbaj o profesjonalne meble – odpowiednie biurko i ergonomiczny fotel. Ustaw je tak, by zagospodarowanie kącika roboczego nie utrudniało poruszania się innym domownikom – jeśli musisz z nimi dzielić jedno pomieszczenie. 

Biurko przy oknie 

Jeśli to możliwe, nie zasłaniaj biurkiem dużego okna. Parapet powinien znajdować się na wysokości blatu, a nie poniżej. Wnętrze dzielone potrzebuje jak najwięcej przestrzeni. Jeśli ustawiasz mebel bokiem do okna, zrób to tak, by nie odciąć sobie dostępu do światła. Istotne jest więc, czy jesteś lewo-, czy praworęczny. Biurko nie powinno również stać tyłem do okna i drzwi. 

Biurko w rogu pokoju 

Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie biurko narożne, które doskonale wpasuje się w kąt pokoju. Jeżeli mebel jest oddalony od okna, zadbaj o dodatkowe wyposażenie w postaci regulowanej lampki biurkowej z naturalną temperaturą światła – mniej męczy ono oczy. Biurko w rogu pozwala na wykorzystanie przestrzeni ścian wokół blatu na zorganizowanie praktycznego miejsca do pracy w małym mieszkaniu przy użyciu ściennych półek, nablatowych nadstawek i tablic korkowych.

Praktyczny kącik do pracy w kawalerce

Tworzenie miejsca do pracy w kawalerce oznacza często konieczność wykorzystania tylko tych sprzętów, które już masz – jej metraż nie pozwala na wstawienie dodatkowych mebli. Praktyczny kącik do pracy w małym mieszkaniu musisz wtedy stworzyć na blacie jadalnianego stołu, w kuchni lub na ławie znajdującej się w strefie relaksacyjnej.  

Zdecydowanie wygodniej będzie Ci pracować w tak trudnych warunkach, gdy do pracy zdalnej wykorzystasz ergonomiczne meble biurowe. Rozważ wymianę zwykłych sprzętów na:

  • składane biurko;
  • mały blat przystosowany pod laptopa;
  • biurko z regulowaną wysokością;
  • stolik pod notebooka;
  • fotel na kółkach.  

Są mobilne, dlatego możesz je dowolnie przesuwać. Często łączą w sobie kilka funkcji, np. stolik do komputera na kółkach może być też tymczasowym stolikiem do kawy. Jest on też niewielki, więc z łatwością znajdziesz dla niego miejsce w ciasnej przestrzeni.

Argumentem przemawiającym za rezygnacją ze standardowego krzesła kuchennego na rzecz biurowego fotela jest też zachowanie prawidłowej postawy przy pracy. W kąciku do pracy będziesz spędzać ok. 8 godzin dziennie, większość w pozycji siedzącej. To spore obciążenie dla kręgosłupa i stawów. Ergonomiczny fotel i biurko z regulacją wysokości blatu (a nawet możliwością pracy na stojąco) uchroni Cię przed bólem pleców i karku.

Domowe biuro w salonie połączonym z aneksem kuchennym

Blat biurka wykorzystaj do rozdzielenia dwóch stref w jednym pomieszczeniu. Twoim obszarem roboczym może być stół w części jadalnianej albo kuchenna wyspa. To idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni, które wymagają kompromisów. 

Jeżeli pokój jest większy, znajdź osobny kąt do pracy, w którym ustawisz wąskie, minimalistyczne biurko. Najlepiej, gdy będzie ono oddalone od kuchennego aneksu. Dobrze, jeśli formą, strukturą i kolorem wpisze się w design salonowych mebli.

Do wydzielenia umownej strefy pracy w jednym wnętrzu wykorzystaj rzeczy, które będą pełnić funkcję ścianki:

  • regał lub komodę;
  • parawan;
  • kotarę.

Przepierzenia pozwolą Ci uzyskać osobną przestrzeń. Pozwolą też na częściowe wyciszenie dźwięków otoczenia. W salonie z łączonym aneksem łatwiej będzie w wydzielonym miejscu skupić się na pracy. Włączony telewizor, z którego korzystają w tym samym czasie domownicy, nie będzie wtedy tak bardzo rozpraszał.

Wygodne miejsce do pracy w małym mieszkaniu – sypialnia 

Coraz częściej w małych mieszkaniach organizuje się kąciki do pracy w sypialni. Ta zwykle niewielka przestrzeń pozwala jednak zamknąć drzwi i gwarantuje spokojniejsze warunki do realizacji zadań niż dzielony salon. 

Pamiętaj, że w sypialni zwykle światło jest ciemniejsze, dlatego i tutaj przyda się lampka biurkowa lub podłogowa o mocy co najmniej 4000–5000 K. W małym wnętrzu możesz wyznaczyć miejsce do pracy w rogu lub przy oknie. Jeśli jednak metraż na to nie pozwala, wykreuj praktyczne, domowe biuro, wykorzystując:

  • szafę –wolną przestrzeń mebla wyposaż w wysuwany blat, a pod niego wstaw mobilny kontener, który może być także nocną szafką przy łóżku; 
  • toaletkę – to wąski blat, który możesz dostosować do swoich zawodowych potrzeb;
  • parawan –zasłona, będąca integralną częścią sypialni, może być sposobem na ukrycie sekcji wydzielonej do pracy.

Tutaj także sprawdzą się rozkładane i mobilne blaty. Jeśli to możliwe, postaraj się, by strefa pracy była jak najbardziej oddalona od łóżka.

Przyjazny kącik do pracy w małym mieszkaniu 

Miejsce do pracy w małym mieszkaniu może być wygodne. Już teraz wybierz taką część pomieszczenia, która jest dla Ciebie i domowników najbardziej komfortowa. Wykorzystuj kąty, wolne miejsca pod schodami i ściany ze skosem. Więcej o ergonomicznym urządzeniu domowego biura, przeczytasz w artykule: „Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy zdalnej?”.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here