Nowy rok, nowe trendy wnętrzarskie. 2022 nie jest wyjątkiem. Jednak bez względu na to, czy planujemy wnętrze w nowoczesnym stylu minimalistycznym lub japandi, czy też modnym boho albo art deco, powinniśmy dobrać do niego właściwe okna. Aluminiowe, drewniane, z PVC – jeszcze kilkanaście lat temu miały spełniać tylko swoje podstawowe zadania, czyli zapewnić szczelność, ciepło i wygodę w myciu. Ten sposób myślenia bezpowrotnie odszedł do lamusa.
Okna jako element wystroju przez długi czas nie funkcjonowały w świadomości architektów wnętrz. Ci mieli wszak ku temu podstawy: producenci stolarki okiennej zdawali się hołdować słynnej maksymie Henry’ego Forda, że „klient może otrzymać samochód w dowolnym kolorze – pod warunkiem, że będzie to kolor czarny”. Standardowe wymiary, ramy z białego plastiku lub ewentualnie z drewna – to wszystko pozwalało na uruchomienie kreatywnej wyobraźni w stopniu zaledwie… umiarkowanym.
Zmianę podejścia spowodował przede wszystkim postęp technologiczny, bowiem pojawiły się dające znacznie większe możliwości okna aluminiowe, stając się niezwykle istotną częścią każdego projektu. Różnorodność kształtów, rozmiarów i barw spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego architekta. Spójrzmy zatem, jak w tym właśnie kontekście prezentują się trendy wnętrzarskie 2022 roku.
Industrializm i minimalizm = okna aluminiowe
Przestronne i wysokie wnętrza, często z surowej cegły, były niegdyś jedynie oglądanym na amerykańskich filmach marzeniem. Pragnieniem spełnienia tych marzeń można dziś tłumaczyć sporą popularność loftów. Aranżacje industrialne stosowane są przez zwolenników estetyki i praktyczności pomieszczeń. Przestrzenie urządzone w stylu loftowym cechuje nienaganny minimalizm, nierzucająca się w oczy klasa i subtelna funkcjonalność. Nieodzownym elementem budującym klimat takich wnętrz są jednak wysokie okna.
– Wyposażenie loftu w dużych rozmiarów okna aluminiowe jest rozwiązaniem optymalnym. Po pierwsze – by doświetlić sporą przecież przestrzeń, po drugie – by dzięki ich właściwościom termicznym zadbać o komfort osób przebywających w tych pomieszczeniach – mówi Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus. Odpowiednio dobrana stolarka okienna może też podnieść estetyczną jakość całości. W przypadku loftów można spokojnie pójść w klasycznym kierunku imitacji drewna, lecz obecnie modne są także barwy bardziej surowe. Absolutnym przebojem staje się antracyt – naturalny kolor jednej z odmian węgla, balansujący między szarością i czernią.
Powoli, w zgodzie z naturą – ekologiczne okna premium
Dom powinien być dla człowieka miejscem wyciszenia i relaksu. Tak w architekturze wnętrz pojawiła się koncepcja slow life. Ten styl stawia na detale, które pozwolą cieszyć się z małych przyjemności życia. Jego istotą jest połączenie efektywności z efektownością. Każdy element musi być przemyślany, ma bowiem być na tyle niezawodny by służył latami. Jednocześnie powinien być ekologiczny, stąd stosowanie naturalnych materiałów, często pochodzących z recyklingu, w klimacie hygge, ale – co bardzo ważne – materiałów najwyższej jakości. W ten koncept doskonale wpisują się okna aluminiowe, a szczególnie okna premium.
Wbrew oczywistemu skojarzeniu wywołanemu przez nazwę, ich główną cechą nie jest wysoka cena. Innowacyjne rozwiązania i najwyższa jakość konstrukcji sprawia, że raz wydane pieniądze pozwolą przez długie lata cieszyć się ich funkcjonalnością. Okna premium, dzięki swoim doskonałym parametrom, gwarantują bowiem niezrównany dopływ światła – zbawiennego dla naszego zdrowia i samopoczucia, a przy tym otulą ciepłem, zapewnią nam bezpieczeństwo i dadzą możliwość nacieszenia oczu widokiem na zewnątrz. Warto więc postawić na takie rozwiązanie – pamiętając jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, czyli dopasowaniu konstrukcji do indywidualnych wymogów i potrzeb projektu.
– Dobierając okna należy przede wszystkim zwrócić uwagę na usytuowanie domu względem kierunków świata, jego stan techniczny, źródła grzewcze, ekspozycję na wiatr i wiele innych szczegółów” – podkreśla Ewa Zarychta, ekspert OknoPlus. – Dzięki temu możemy zamontować okna premium o optymalnych parametrach przepuszczalności energii słonecznej, przepuszczalności światła, przenikalności ciepła, odpowiedniej klasie antywłamaniowej oraz idealnym współczynniku tłumienia hałasu – dodaje Ewa Zarychta.
I w ten sposób stworzyć wymarzony końcowy efekt, czyli wnętrze ciche, ciepłe, bezpieczne i przytulne.
Grasz w kolory? Gram!
Bardzo istotnym elementem każdej przestrzeni są wypełniające ją barwy. Ich harmonia ma decydujący wpływ na finalny odbiór wnętrza i samopoczucie jego lokatorów, co odzwierciedlają trendy wnętrzarskie. 2022 rok przynosi odejście od zachowawczych wzorców projektowych. Mile widziane będą kolorystyczne detale, które pozwolą na ożywienie wystroju – jak na przykład okna. Współczesna technologia sprawia, że pod tym względem jesteśmy ograniczeni tylko wyobraźnią i… budżetem.
Okna aluminiowe premium występują w każdym odcieniu z palety RAL, możemy zatem pozwolić sobie na daleko idącą dowolność, choćby projektując różny wygląd okien od środka i z zewnątrz, czy zróżnicować kolorystykę poszczególnych okien w domu, dostosowując każde z nich do charakteru danego pomieszczenia. To kluczowa cecha w przypadku absolutnego krzyku najnowszej mody, czyli wnętrz monochromatycznych. Aranżacja ukierunkowana na jeden tylko kolor nie będzie przytłaczająco monotonna jeśli wybrany kolor bazowy będzie występował w kilku zróżnicowanych pod względem nasycenia odcieniach.
Trendy wnętrzarskie 2022 – estetyczne i praktyczne
Trendy wnętrzarskie 2022 roku stawiają na zgranie wizualnej strony pomieszczeń z walorami użytkowymi, zaś w samym kreowaniu przestrzeni coraz większą wagę przywiązują do ekologiczności zastosowanych rozwiązań. Okna aluminiowe znakomicie wpisują się w tę tendencję – aluminium bowiem jest materiałem bardzo trwałym, dzięki swoim właściwościom antykorozyjnym odpornym na deszcz, śnieg i mróz, co pozwala na uniknięcie konieczności wymiany okien na długie lata. To nie wszystko – do recyklingu aluminiowych ram potrzeba tylko kilku procent energii użytej do ich produkcji, a same tafle szklane coraz częściej powstają z odpadów, czyli szklanej stłuczki pochodzącej z rynku wtórnego, od producentów okien.
***
Bez względu więc na styl projektowanej przestrzeni – jeśli zastosujemy w niej czy to ultranowoczesna stolarka premium – okna ALU lub PVC wpłynie to nie tylko na klimat samego wnętrza i komfort ludzi w nim przebywających, ale również na dobrostan całej planety. A to czynnik łączący wszystkie trendy wnętrzarskie 2022 roku.