0
(0)

Zima to wyjątkowy czas, jednakże, aby cieszyć się jej urokami, po których wracamy do ciepłego i bezpiecznego domu, należy wcześniej zadbać o odpowiednie jego przygotowanie. Niewielkim nakładem czasu oraz kosztów jesteśmy w stanie zapewnić sobie także niższe rachunki za ogrzewanie, które jak pokazują badania, stanowią ponad połowę wydatków związanych z utrzymaniem domu. Czym zatem należy się zająć? Na zabezpieczeniu jakich elementów konstrukcyjnych domu skupić się szczególnie? Podpowiadamy poniżej.

Okna oraz drzwi

Nieszczelności w tych miejscach powodują największe utraty ciepła. Oczywiście, jeśli posiadamy klasyczną wentylację grawitacyjną, to przepływ powietrza musi zostać zachowany. Jednakże również w takiej sytuacji nie może być miejsc, gdzie ewidentnie ucieka nam powietrze, za którego ogrzanie przecież płacimy. W przypadku kiedy korzystamy z wentylacji mechanicznej i rekuperatora waga szczelnych okien oraz drzwi jest jeszcze większa.

Powstałe w wyniku użytkowania szczeliny najlepiej uszczelnić za pomocą specjalnie do tego stworzonych uszczelek, które kupić można za niewielkie pieniądze w każdym sklepie budowlanym. To wydatek, który zwróci się wielokrotnie.

Instalacje grzewcze

Przed nastaniem pierwszych mroźnych dni koniecznie należy sprawdzić stan posiadanej przez nas instalacji grzewczej. Niezależnie od tego, czy w użyciu jest pompa ciepła woda woda, pompa ciepła grunt woda, piec na węgiel czy ekogroszek, albo kocioł gazowy. Każde urządzenie oraz instalacja, która ogrzewa nasz dom, powinna być przed sezonem grzewczym poddana szczegółowej inspekcji. Każdą wykrytą nieprawidłowość oraz usterkę należy usunąć, ponieważ w przeciwnym wypadku może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci awarii w chwili kiedy będzie ona najmniej pożądana np. wtedy gdy na zewnątrz będzie minus 20 stopni Celsjusza.

Należy także pamiętać, że niesprawna instalacja centralnego ogrzewania jest częstą przyczyną zaczadzeń w okresie zimowym. Tutaj nie chodzi tylko o wygodę, ale o bezpieczeństwo i życie nasze oraz naszych bliskich. Lepiej nie narażać się na niebezpieczeństwo i zająć się dokładnym przeglądem zawczasu – podkreślają eksperci z firmy Gazuno oferującej gazowe kotły kondensacyjne oraz nowoczesne pompy ciepła. Pamiętajmy także o odpowietrzeniu kaloryferów.

Przewody kominowe

Ta niesamowicie istotna czynność wiąże się z wizytą kominiarza, który sprawdzi, czy przewody kominowe w naszym domu lub mieszkaniu są drożne. Raz w roku warto także przeczyść komin z popiołu oraz gromadzącej się sadzy. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią cyrkulację powietrza i unikniemy nawrotów dymu do pomieszczeń.

Rynny

Rynny mają za zadanie zabezpieczenie ścian budynku przed zawilgoceniem które w konsekwencji może prowadzić do ich pękania. Przed zimą warto sprawdzić zarówno drożność jak szczelność rynien. Usuwamy więc wszystko, co w nich zalega, a co zimą mogłoby powodować powstawanie zmarzliny i doprowadzić nawet do rozsadzenia takiej rynny.

Dach

Należy pamiętać, że każda nieszczelność dachu oznacza utratę ciepła. Ponadto nieszczelności powodują także dostawanie się wody do pomieszczeń. Nikt nie może sobie na to pozwolić, dlatego też należy dokładnie sprawdzić pokrycie dachowe oraz uszczelki wokół kominów przed nastaniem pierwszych mrozów.

Rury

Kto z nas nie słyszał o awariach wodociągów w sezonie zimowym? Spowodowane są one najczęściej pękającymi rurami. Woda, która w nich zalega, pod wpływem niskich temperatur rzecz jasna zamarza i znacząco zwiększa swoją objętość, uszkadzając tym samym instalację wodną. Jak możemy temu zapobiec we własnym domu? Wystarczy wyposażyć się w syntetyczną otulinę i ocieplić nią posiadaną instalację wodociągową.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here