Jak powszechnie wiadomo Polska jest położona w „ciemnej” strefie geograficznej. Oznacza to, że dzień jest u nas znacznie krótszy niż na przykład w krajach położonych bliżej równika. Dlatego to właśnie sztuczne światło oświetla nasze domy przez większość czasu.
Wybór odpowiednich lamp i żarówek to jeden z ważnych etapów aranżowania pomieszczeń. Światło w mieszkaniu nie tylko rozjaśnia mrok, ale ma też wpływ na samopoczucie mieszkańców, pozwala wyeksponować dekoracje lub przykryć niedoskonałości, a często optycznie powiększa konkretną przestrzeń.
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie?
Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia jest kluczowym elementem aranżacji wnętrz. Sztuczne światło powinno być dobrane w taki sposób, aby przejście ze światła naturalnego było odczuwalne jak najmniej. Podczas planowania rozmieszczenia oświetlenia, należy pamiętać o kilku istotnych aspektach.
Jaki kolor i moc światła?
Pierwszym z nich jest wybór koloru światła i mocy żarówek. Musimy pamiętać, że każde pomieszczenie przystosowane jest do wykonywania w nim różnych czynności. Jeżeli wybieramy oświetlenie do gabinetu, musimy skupić się na lampach, które dają jasne i mocne światło, mobilizujące do aktywności i pracy. Z kolei jako oświetlenie w sypialni najlepiej sprawdzi się przygaszone oświetlenie, które nada wnętrzu onirycznego charakteru.
Ile źródeł światła w domu?
Pomieszczenia najczęściej potrzebują kilku źródeł światła: głównego oświetlenia oraz dodatkowych punktów świetlnych. Jeżeli zastosujemy kilka źródeł światła, bez oświetlenia głównego musimy pamiętać, że muszą one wprowadzać tyle jasności, żeby zastąpić centralne oświetlenie.
Dziś bardzo wiele osób rezygnuje z wieszania żyrandola na rzecz kinkietów, lampek LED zamontowanych w ścianach, suficie lub podłodze. Dzięki nim wprowadzimy ciepłą, łagodną atmosferę.
Jakie oświetlenie nad stołem? Wybieramy lampy wiszące
Ważne jest również miejsce, gdzie dana lampa będzie się znajdować. Lampy wiszące w centrum konkretnego pomieszczenia są często jednym z elementów, które jako pierwsze przyciągają uwagę. Istotne jest więc, aby jakość światła padającego z lampy szła w parze z wyglądem.
Gdy wybieramy lampy do pokoju dziennego połączonego z jadalnią, powinniśmy zdecydować się na oświetlenie, które będzie odpowiednie dla całego pokoju, jak i samego stołu. Takie rozwiązanie możemy zastosować jedynie w przypadku, gdy metraż pomieszczenia nie jest zbyt duży. W przeciwnym razie możemy zawiesić dodatkowy żyrandol na środku sufitu lub designerką lampę stojącą.
Witam serdecznie,
w jakim kolorze są panele oraz jakiej firmy?
Pani Natalio,
panele nie zostały przez nas położone. Są własnością inwestorów, więc nie potrafię Pani odpowiedzieć na to pytanie.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Plichta