0
()

Wpływ suchego powietrza na zdrowie

Popularność nawilżaczy powietrza wynika przede wszystkim z negatywnego wpływu przesuszonego powietrza na zdrowie i samopoczucie. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 50-60%. Jeśli spada poniżej 40%, może szkodliwie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim powoduje problemy ze snem, które przyczyniają się z kolei do zaburzeń koncentracji, częstych bólów głowy i ogólnego rozdrażnienia. Co więcej, według specjalistów suche powietrze odpowiedzialne jest za zespół suchego oka oraz wysuszanie śluzówek (dokuczliwego zwłaszcza dla osób borykających się z nawracającymi chorobami zatok). Powietrze o niskiej wilgotność może też wywoływać podrażnienie skóry, ale przede wszystkim obniżenie odporność.

Nawilżacze powietrza coraz popularniejsze

Nawilżacze powietrza, niewielkie urządzenia wyposażone w specjalny filtr, świetnie radzą sobie ze spadającą wilgotnością powietrza. Nie kosztują dużo – na potrzeby domowe można dostać już nawilżacz za ok. 100 zł – a pozwalają zapobiegać przesuszaniu powietrza, a tym samym wszystkim wspomnianym wyżej dolegliwościom. Warto dodać, że akcesoria są w pełni bezpieczne – większość z nich posiada wbudowaną regulację stopnia intensywności nawilżania i funkcję automatycznego wyłączania się po osiągnięciu w pomieszczeniu odpowiedniego poziomu wilgotności. Wśród dostępnych na rynku nawilżaczy można znaleźć także takie, które posiadają specjalny dyfuzor do olejków aromatycznych.

Inne sposoby na nawilżenie powietrza w domu

Choć nawilżacze doskonale sprawdzają się na co dzień, to istnieje jeszcze co najmniej kilka sposobów na nawilżenie pomieszczenia. Na pewno pomogą dodatkowe kwiaty, np. paprotki, które nie dość, że pochłaniają wiele substancji toksycznych, to jeszcze wyparowują wodę, którą pobierają. W dni, kiedy temperatura nie spada poniżej zera, warto też otwierać okna. Regularne wietrzenie pozwala dostać się do mieszkania lub domu dużo wilgotniejszemu powietrzu z dworu. Przyda się też suszenie prania na suszarce bezpośrednio przy grzejniku.

  Sztuka we wnętrzu, czyli obrazy jako motyw przewodni

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here