0
(0)

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla naszego komfortu oraz zdrowia ma to, gdzie mieszkamy. Chodzi tutaj nie tylko o zanieczyszczenie środowiska w danym miejscu, ale też o sam dom jednorodzinny. Czym dokładnie jest zdrowy dom i jak możemy go wybudować? Podpowiadają nam specjaliści portalu www.dom.pl.

Nowoczesne materiały i technologie budowlane nie zawsze idą w parze ze zdrowiem człowieka. Także duże znaczenie ma lokalizacja działki. Gdy chcesz zamieszkać w zdrowym domu, który nie będzie negatywnie wpływał na samopoczucie, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego projektu domu. W końcu najczęściej budujemy go tylko jeden raz, zatem warto zadbać o to, by był dla nas idealny.

Spis treści artykułu:

Czym jest zdrowy dom?

O zdrowym domu jednorodzinnym możemy mówić na kilka sposobów. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę jego lokalizację oraz otoczenie. Także trzeba patrzeć na wykorzystane do jego budowy materiały budowlane. Duże znaczenie mają również instalacje oraz układ funkcjonalny budynku.

Dzięki odpowiednim rozwiązaniom można stworzyć przyjazny dla domowników mikroklimat wnętrza, w którym będziemy mogli komfortowo wypoczywać. Poniżej prezentujemy dokładne informacje na temat tego, na co powinniśmy patrzeć w szczególności.

1. Lokalizacja i otoczenie

Jeśli chcemy mieszkać zdrowo, powinniśmy wybrać czystą okolicę. Warto sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w danym miejscu – przekroczone normy pyłów nie wróżą niczego dobrego. Także sprawdźmy, czy w okolicy nie działają jakieś zakłady, które mogą negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Oczywiście, lepiej zamieszkać też w pobliżu zieleni niż przy autostradzie albo innej drodze.

2. Materiały budowlane

Do budowy domu powinniśmy wybierać atestowane materiały budowlane. Wiele osób, którym zależy na zdrowym mieszkaniu, decyduje się na taki projekt domu, który bazuje na materiałach naturalnego pochodzenia, na przykład bez styropianu jako ocieplenie, ale z wełną mineralną.

  Gdzie kupić meble ogrodowe?

3. Instalacje w budynku

Powinny zapewniać nam odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Osoby szczególnie wrażliwe, na przykład mające astmę czy alergię, powinny pomyśleć o wybraniu domu z instalacją wentylacji mechanicznej. Dzięki niej możemy również filtrować powietrze i usuwać z niego zanieczyszczenia, na przykład smog.

4. Układ funkcjonalny

Przestrzenie powinny być odpowiednio duże oraz jasne, aby dawać nam wysoki komfort. Pomieszczenia powinny być ergonomicznie rozplanowane, żeby każdy z domowników mógł znaleźć dla siebie wygodę i bezpieczeństwo. Zatem lepiej zdecydować się na otwarte przestrzenie zamiast tych mniejszych, mogących sprawiać klaustrofobiczne wrażenie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here