Dobrze więc, aby telewizor miał odpowiednią oprawę. Jednakże wybór miejsca na to urządzenie zależy przede wszystkim od tego, gdzie finalnie mają być ustawione fotele i kanapy.
Oprócz tego trzeba oczywiście zdecydować, czy telewizor ma stać na niskiej szafce RTV czy może zawisnąć na ścianie.
Wiele osób jest zdania, że sprzęt elektroniczny sam w sobie nie jest ozdobą. Próbują zatem stworzyć ścianę za telewizorem, która pozwoli na wtopienie urządzenia w tło. Jeśli jednak chcielibyśmy wyeksponować gabarytowy przedmiot, jest na to wiele sposobów. Dobra informacja dla miłośników estetyki jest taka, że nowoczesne telewizory nie mają zbyt dużo kabli. To zdecydowanie polepsza końcowy wystrój wnętrza. Poniżej kilka ciekawych pomysłów na urządzenie ściany za telewizorem, aby całość zachwycała swoim designem.
Spis treści artykułu:
Panele ścienne 3D jako ściana za telewizorem
Trójwymiarowe panele zazwyczaj są wykonane z lekkiego materiału, jakim jest styropian. Z tego względu jest to rozwiązanie dla tych, którzy zdecydują się postawić telewizor na szafce przed ścianą.
Największa ich zaletą jest prosty sposób montażu. Wystarczy je samodzielnie przyciąć i przykleić. Mogą imitować wiele, szlachetnych materiałów, takich jak cegła czy marmur. Jeśli chcielibyśmy ulepszyć efekty dźwiękowe w pomieszczeniu, warto zastosować akustyczne panele ścienne. Wykonane są ze specjalnej, utwardzanej pianki, która jest odporna na uszkodzenia oraz działanie promieni słonecznych.
Elementy w kształcie modnych heksagonów w różnych odcieniach położone w nieregularny sposób mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie zapominajmy również o ich zasadniczej funkcji. Wyrównują odbicia dźwięku i poprzez skrócenie czasu pogłosu, poprawiają jego jakość. Na rynku dostępnych jest również wiele modeli paneli z gipsu ceramicznego. Pamiętajmy, że im więcej wgłębień posiadają elementy, tym lepsze rozproszenie światła uzyskamy.
Sztuczny mech- hit ostatnich miesięcy!
Kolejnym pomysłem, który z pewnością zaciekawi nie tylko dorosłych, ale także dzieci, jest sztuczny mech. Wprowadź do swojego wnętrza trochę zieleni!
Mech można kupić na specjalnych matach dostępnych w wielu wymiarach. Producenci sztucznego mchu oferują rośliny odwzorowujące te, występujące w rzeczywistości. Taki element dekoracyjny na jednej ze ścian będzie w stanie ożywić całe wnętrze.
Klasyczna cegła, w (prawie) każdym wnętrzu wygląda dobrze
Cegły mogą stanowić idealne tło dla wymarzonego telewizora. Popularność tego materiału nie słabnie od lat. Płytki ceglane w odcieniu czerwono-pomarańczowym sprawdzą się do industrialnych wnętrz z czarnymi dodatkami.
Zazwyczaj producenci pozyskują je z cegieł rozbiórkowych pochodzących ze starych budynków. Dzięki temu można osiągnąć oryginalny styl retro. Można również zdecydować się na płytki ceglane przemalowane na biało. Telewizor będzie na pierwszym planie. Ważny jest dobór koloru fugi. Jeśli będzie podobna bądź identyczna jak cegła, uzyskamy efekt spójnej powierzchni, jednolitego wykończenia.
Spoina w kolorze innym niż materiał elewacyjny, kontrastuje z cegłami i przez to podkreśla ich wzór w murze, „wydobywając” je na powierzchnię. Jedno jest pewne, telewizor na ścianie z cegieł zrobi efekt wow!
Imitacja betonu ciągle modna
Dla zwolenników chłodnych odcieni i minimalistycznych wnętrz, poleca się zastosować farbę betonową. Powłoka powstała po niechlujnym nałożeniu dwóch warstw farby, będzie przypominała strukturę betonu wraz ze spękaniami, jak i drobnymi ubytkami.
Aplikacja produktu jest banalnie łatwa, a posłużyć do tego może pędzel, wałek lub paca. Należy jedynie przed nałożeniem farby, dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię. Beton doskonale współgra ze szkłem, dlatego w bliskim otoczeniu nowoczesnego telewizora, przyniesie pożądany efekt.
Drewniane lamele za telewizorem?
Jeśli drewniane lamele kojarzyły się komuś jedynie z dekoracją ogrodów lub altan, to był w błędzie. Materiał z powodzeniem może być wykorzystywany we wnętrzach każdego, kto chce w ciekawy sposób wprowadzić do domu elementy drewna.
Na rynku funkcjonują firmy, które na zamówienie docinają panele ścienne liniowe na dowolny wymiar i zabarwiają na wybrany kolor. Cena lameli jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju drewna, z którego zostały zrobione.
Zazwyczaj drewniane listewki pozyskuje się z sosny, dębu, jesionu, buku czy olchy. Zatem wybór jest szeroki. Taką ścianę za telewizorem należy dobrze podświetlić, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt. W tym celu posłużyć mogą nowoczesne kinkiety ze światłem w ciepłym odcieniu. Całość stworzy przyjemny klimat, nawet jeśli pomieszczenie pozbawione jest kominka.
Jaka tapeta na ścianę telewizyjną?
Szukając odpowiedniej tapety na ścianę telewizyjną, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim, istotne jest dopasowanie wzoru i koloru do całego wystroju pomieszczenia, aby nowy element dekoracyjny harmonijnie wkomponował się w przestrzeń.
Kolorystyka tapety na ścianie telewizyjnej
W przypadku wyboru koloru tapety, należy zwrócić uwagę na odcień mebli, dywanów czy kolor ścian. Ściana telewizyjna może być w kolorze podobnym do innych ścian lub w jednym z odcieni, które występują w pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzić i zachować równowagę pomiędzy elementami wyposażenia.
Wzór tapety
Wzór tapety także musi być łączony z pozostałymi elementami wystroju. W przypadku wnętrza w stylu minimalistycznym, możemy postawić na prosty wzór o jednolitej kolorystyce, natomiast w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, warto postawić na geometrię lub roślinne motywy – oczywiście z uwzględnieniem kolorystyki.
Tutaj główną rolę odgrywa nasz gust i wystrój całego pomieszczenia.
Z czego tapeta na ścianę TV?
Ostatnią kwestią do rozważenia jest materiał, z którego wykonana jest tapeta. W przypadku ściany telewizyjnej zaleca się użyć solidnego materiały, aby uzyskać efekt trwałego i estetycznego wykończenia – ściana ta w końcu jest cały czas na widoku. Dobrym wyborem może okazać się więc flizelina, która jest odporna na uszkodzenia oraz łatwo zmywalna.
Jak ukryć kable od telewizora na ścianie?
Często spotykanym problemem przy montażu telewizora na ścianie są widoczne kable. Istnieją jednak sposoby, aby sprytnie je ukryć, bez konieczności przeprowadzania prac instalacyjnych.
Półki i meble
Jednym z najprostszych sposobów na ukrycie kabli jest wykorzystanie półek lub mebli. Można wówczas, jeśli mamy dużą RTVkę lub stojącą komodę pod telewizorem właśnie za tego typu meblami umieścić kable.
Przewody w zamaskowanych kanałach
Innym pomysłem na ukrycie kabli jest zamontowanie specjalnych kanałów do przewodów, które dzięki swojemu wyglądowi doskonale wpisują się w estetykę wnętrz. Kanał montowany jest na ścianie pod telewizorem, a kable umieszcza się wewnątrz.
W przypadku większych remontów lub budowy domu warto taki kanał od razu schować (wkuć) w ścianie. Wówczas nie jest on zupełnie widoczny, a spełnia w 100% swoją rolę.
Podsumowując co na ścianę telewizyjną?
Ściana za telewizorem nie musi być nudna. Przy jej dekorowaniu można bawić się fakturami i kolorami. Wszystkie wymienione pomysły są łatwo dostępne i szybkie w montażu. Do nowoczesnych wnętrz doskonale sprawdzą się panele ścienne 3D oraz sztuczny mech. Do industrialnych, surowych pomieszczeń lepsze mogą się okazać takie rozwiązania jak cegła czy farba imitująca beton. Natomiast do bardziej klasycznych przestrzeni można użyć drewnianych lameli, które wprowadzą przytulny nastrój.
Wyszukaj też tematy powiązane an deko-rady.pl: sciana tv lamele, lamela za telewizorem, ściana tv z lamelami, dekoracja ściany z telewizorem, panel za telewizor, ściana pod telewizor w salonie, ściana telewizyjna inspiracje, aranżacja ściany, dekorację ściany, powiesić telewizor, dekoracja ściany, ściana telewizyjna, centralny punkt salonu, ukryć kable
Zdecydowanie trzeba słuchać swojego instynktu. W moim przypadku było tak, że chciałam zrobić drewnianą ścianę (z paneli podłogowych) za TV, ale mąż się uparł na beton. Teraz po ok roku planujemy zmianę tej ściany.. bo beton ok, może modny, ale trochę jednak za zimny do naszego wnętrza. Gdyby słuchała własnego serca i rozumu a nie kierowała się modą to dziś cieszylabym się już ładną ścianą telewizyjną :)