Planowanie remontu
5
(1)

Budżet z nadwyżką

Większość z nas z wyprzedzeniem planuje budżet remontowy. Zwykle posiadamy bowiem ograniczone środki finansowe, które jesteśmy w stanie przeznaczyć na remont mieszkania. Niemniej jednak nie warto dopinać budżetu na przysłowiowy ostatni guzik, bowiem w międzyczasie może przytrafić nam się kilka, niespodziewanych wydatków. Najczęściej spotykamy się z dodatkowymi kosztami, które dotyczą:

  • robocizny – jeśli zatrudniamy profesjonalną firmę remontową,
  • niespodziewanych szkód,
  • wyprowadzki na czas remontu,
  • sprzątania po remoncie.

Pamiętajmy, aby sporządzić budżet, który w razie potrzeby będziemy mogli rozszerzyć o około 10%. Jeśli niespodziewane wydatki przewyższą rezerwę, to możemy poszukać tańszych zamienników, ewentualnie zdecydować się na zakup pewnych części czy elementów dekoratorskich w późniejszym terminie.

Zaplanowanie zmian

Nieodzownym elementem przygotowań do remontu jest dobre zaplanowanie zmian, a co za tym idzie również i prac do wykonania. Nie ma tutaj znaczenia, czy decydujemy się wykonać remont samodzielnie, czy też nawiążemy współpracę z firmą remontową. Zaplanowanie zmian jest o tyle ważne, że pozwala nam oszacować, jak długo będzie trwał remont oraz jakie materiały należy zakupić.

Pamiętajmy, że im bardziej ingerujemy w konstrukcję budynku, tym więcej czasu zajmą nam poszczególne prace. Najmniej problemu mamy z wymianą widocznych części mieszkania – mowa tutaj o takich elementach, jak parapety, okna, gniazdka i łączniki. Jeśli jednak zamierzamy wymieniać instalację elektryczną bądź hydrauliczną, to musimy przygotować się nie tylko na większe wydatki, ale i nieco dłuższy czas trwania remontu.

Proste? Nie do końca

Wielu osobom wydaje się, że nie ma nic trudnego w wykonaniu poszczególnych prac remontowych. W błąd mogą wprowadzać nas na przykład filmy instruktażowe, które przedstawiają poszczególne czynności jako stosunkowo proste i przystępne dla każdego. Tymczasem warto mieć świadomość, że nie wszystko jest takie proste, jak się wydaje. Dopiero, gdy zaczynamy wgłębiać się w tematykę remontową, okazuje się, że wiele zadań może wykonać jedynie doświadczony profesjonalista.

  Ikony stylu, czyli lampy Flos, Umage i Slamp

Oczywiście, możemy podjąć się ich samodzielnie, jednak warto ocenić swoje możliwości, zanim przystąpimy do poszczególnych prac. Pamiętajmy o tym zwłaszcza dlatego, że trudno będzie znaleźć nam fachowca, który w kilka dni wykona dla nas konkretne zlecenie. Przez to prognozowany czas remontu może ulec znacznemu wydłużeniu. Mierzmy więc sił na zamiary, a możliwości na umiejętności. Nie oznacza to, że musimy wszystkie prace powierzać ekipie remontowej, zwłaszcza jeśli dysponujemy nieco ograniczonym budżetem. Wybierzmy wtedy te, z którymi nie damy sobie rady we własnym zakresie.

Pora roku ma znaczenie

Jeszcze do niedawna sezon remontowy trwał od wiosny do jesieni, zaś zima była czasem przestoju. Dziś możemy przeprowadzać prace remontowe o każdej porze roku. Warto jednak mieć na uwadze, że owy sezon, który przypadał na ciepłe miesiące, nie był kwestią przypadku.

Gdy na dworze jest stosunkowo ciepło, a dodatkowo nie ma wilgoci, możemy przeprowadzić większość prac mokrych. Bez problemu osuszymy po nich mieszkanie nawet w kilka dni. Co więcej, wietrzenie domu po remoncie nie będzie większym problemem, gdy na zewnątrz jest stosunkowo ciepło. Z drugiej strony prace remontowe podczas upałów nie są zbyt komfortowe, zwłaszcza dla osób, które źle znoszą wysokie temperatury.

Porę roku warto więc dobrać do charakteru prac, jakie będziemy przeprowadzać w czasie remontu. Jeśli jednak zamierzamy korzystać z pomocy profesjonalistów, to łatwiej będzie nam nawiązać współpracę z firmą remontową poza szczytem sezonu, a więc w miesiącach jesienno-zimowych. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here