Jak dobrać sztukaterię?
5
(1)

Sztukateria wewnętrzna. Na co warto zwrócić uwagę?

Sztukateria to wypukłe elementy dekoracyjne, które montuje się na ścianach i sufitach. To mogą być proste listwy albo całe kolumny w dowolnym stylu. Dziś sztukateria wewnętrzna powraca i zyskuje coraz większą popularność. Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem tego rodzaju dekoracji w swoim wnętrzu, to zwróć uwagę na kilka parametrów. Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonane są dekoracje. Warto wybrać materiał, który jest trwały, odporny na uszkodzenia oraz na wilgoć i zmiany temperatur.

Powinien być też lekki, aby zamocowanie sztukaterii na suficie było łatwe i nie stwarzało żadnego zagrożenia. W przypadku kolumn lekkość materiału nie jest aż tak ważna. Wybierając produkty sprawdzonych producentów będziesz miał pewność, że wykorzystane materiały będą odpowiedniej jakości i parametrach.

Jednym z zalecanych materiałów do wykonywania listew oraz kopuł jest ProFoam. Jest lekki, trwały i wodoodporny. Do innych elementów, takich jak drobne ornamenty albo kolumny i ich głowicę odpowiedni jest poliuretan. To materiał, który można dostosować do określonych warunków. Jest trwały, wytrzymały, bardzo odporny na działanie szkodliwych czynników. 

Co jest ważne w wyborze sztukaterii? 

Niektóre elementy są tak przygotowane, aby możliwe było ich pomalowanie. Warto wybrać właśnie taką sztukaterię, gdyż daje to możliwość dopasowania koloru i jego odcienia do wnętrza. Jednym z najlepszych wyborów są produkty, które są odpowiednio zagruntowane. Dzięki temu są gładkie, a farba się do nich odpowiednio przyczepia.

Musisz też wziąć pod uwagę wielkość elementów dekoracyjnych. Powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia. Chodzi zarówno o to, aby listwa była długości ściany, jak i o to, aby wielkość kopuły była adekwatna do rozmiaru sufitu albo ściany. Dekoracje nie powinny przytłaczać wnętrza. Do niewielkich pomieszczeń sprawdzą się raczej proste, subtelne elementy. Bardziej zdobiony ornament, np. Europlast Głowica Kolumny będzie pasował do większych, bardziej przestronnych wnętrz. 

  Geometria we wnętrzach

Do jakich wnętrz pasuje sztukateria?

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, to sztukateria może pasować do wnętrza w każdym stylu. Proste listwy zamontowane na ścianie mogą stać się dopełnieniem wnętrza industrialnego, rustykalnego czy minimalistycznego. Wiele zależy od charakteru samej dekoracji oraz od sposobu jej aranżacji. Jeśli listwy są pomalowane na kolor, w którym jest ściana, to stają się bardzo subtelną, prostą i wyważoną dekoracją. Jeśli mają zupełnie inny kolor, to sprawiają wrażenie dominujących. Obficie zdobione głowice, kolumny oraz kopuły bardziej pasują do wnętrz stylizowanych na klasyczne, barokowe, renesansowe.

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone kolumny mogą również dopełnić wnętrza nowoczesne, minimalistyczne, a nawet surowe i brutalistyczne. Wkomponowanie kolumny w takie wnętrze będzie znacznie trudniejsze, ale nie jest to niemożliwe. 

Sztukateria wewnętrzna jest bardzo wdzięcznym i dość elastycznym elementem dekoracyjnym. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem konkretnych elementów, to zastanów się nad tym, jak efekt chcesz uzyskać. Jakie elementy będą pasowały do wystroju? Ważny jest wybór pomiędzy wyrazistymi dodatkami, a subtelnymi elementami. Wąskie i proste modele nadają elegancji i subtelnie podkreślają charakter wnętrza. Ornamenty roślinne, zwierzęce albo w kształcie małych cherubinków będą pasowały do wnętrz tradycyjnych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here