Budowa garażu z płyt OSB
0
()

Przydomowy garaż z płyt OSB to doskonały pomysł na inwestycję, która jest atrakcyjna pod wieloma względami. Przekonaj się zatem, jak zbudować garaż z płyty OSB? Jakich narzędzi i materiałów należy użyć w czasie realizacji tego projektu? Poznaj budowę garażu krok po kroku oraz właściwości pyty OSB.

Budowa garażu na własnej posesji

Garaż z OSB to ciekawy projekt pod względem wizualnym, jak i praktycznym. Cena garażu z płyty OSB jest znacznie bardziej atrakcyjna, jeśli porównamy ją z kosztem za gotowy produkt wykonany z blachy. Do tego dochodzą jeszcze koszty transportu i robocizny. Uwagę zwraca także niezbyt ciekawy wygląd tego produktu, dlatego coraz więcej inwestorów zastanawia się, jak zbudować garaż z płyty OSB?

Garaż OSB wyróżnia wspomniana estetyka, funkcjonalność oraz możliwość dopasowania bryły budynku do indywidualnych oczekiwań oraz przestrzeni na działce. Płytę OSB warto wybrać, gdy planuje się budowę prostej wiaty, przydomowego warsztatu lub w pełni otynkowanego garażu. Należy pamiętać, że fabrycznie impregnowane płyty OSB/3 i OSB/4 nadal wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Ściany warto zabezpieczyć  przy pomocy wodoodpornej farby lub specjalnego impregnatu. Natomiast elewację garażu można otynkować i pomalować, dzięki czemu gotowy garaż wolnostojący będzie wyglądał solidnie i efektownie! Przekonaj się, jak zbudować garaż z płyt OSB krok po kroku.

Garaż z płyt OSB, czyli budowa krok po kroku

Projekt garażu z płyty OSB może być stosunkowo prosty i dość łatwy w wykonaniu, dlatego w czasie realizacji tego przedsięwzięcia w większości wystarczą podstawowe narzędzia budowlane. Aby zbudować garaż potrzebna będzie: wiertarko-wkrętarka o wysokim momencie obrotowym, łopata, młotek, taczka, piła szablasta lub ręczna piłka do drewna. Budując garaż drewniany z płyty OSB będzie trzeba skorzystać także z: betoniarki, zagęszczarki, gwoździarki, piły stołowej lub ukośnicy. Sprzęt ten można pożyczyć lub wypożyczyć w specjalnych firmach, a ich wykorzystanie zdecydowanie ułatwi i przyspieszy szereg prac związanych  budową.

  Jak dobrać oświetlenie do stylu wnętrza?

Pierwszy krok obejmuje przygotowanie podłoża pod garaż z płyt OSB. W tym celu należy usunąć kilka centymetrów ziemi, wyrównać teren, ubić i zasypać żwirem lub drobnym gruzem. Tak przygotowane podłoże należy przykryć piaskiem i dokładnie ubić. Kolejnym krokiem będzie wylanie fundamentu, czyli wylewki betonowej. Na betonowej posadzce można wykonać już szkielet konstrukcji garażu. W tym celu warto wybrać drewniane kantówki o wymiarach 70×70 lub drewno konstrukcyjne o podobnej nośności. Drewno można zastąpić stalowymi profilami zamkniętymi.

Poziom trudności budowy szkieletu dachowego uzależniony jest od jego typu, ponieważ najczęściej wybierany jest dach spadowy lub płaski. Dach spadowy jest z pewnością trudniejszy w wykonaniu i wymaga użycia większej ilości materiałów. Jednak w czasie zimy nie trzeba go odśnieżać. Natomiast dach płaski jest prosty w budowie i nie wymaga użycia tak dużej ilości materiałów. Konieczne jest jednak jego regularne odśnieżanie w czasie zimy.

W kolejnym etapie budowy, należy zamontować płyta OSB. Garaż wymaga także montażu dachu. Płyta OSB powinna mieć grubość co najmniej 19 milimetrów, dlatego zaleca się wybór płyt OSB/3 lub OSB/4. W pierwszej kolejności należy przymocować ściany garażu. Montaż płyt OSB powinien być poprzedzony przymiarką i ewentualnym docięciem produktu. Pokrycie dachu garażu warto wykonać z blachy trapezowej, która jest łatwa w montażu, trwała i estetyczna. Ostatnim krokiem budowy jest montaż drzwi garażowych, które można wykonać samemu lub wybrać gotowe w dobrze zaopatrzonym sklepie.

Płyta OSB – sprawdzony produkt w czasie realizacji wielu projektów

Garaż z OSB może być ocieplony, dzięki czemu doskonale sprawdzi się także jako warsztat. Gotowe garaże z płyt OSB są praktyczne w użytkowaniu, ponieważ można je w pełni dopasować do własnych potrzeb. Montaż półki lub wieszka nie jest zbyt kłopotliwy. Jednocześnie ściany zewnętrzne i wewnętrzne można pomalować na ciekawy kolor. Garaże wykonane w ten sposób stanowią piękną ozdobę posesji, a także znacznie lepiej wyglądają. Powstała przestrzeń użytkowa sprawdzi się jako warsztat lub miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych. To równocześnie doskonałe miejsce na samochód, który jest chroniony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – deszczem, mrozem lub śniegiem.

  Fit out, czyli co warto wiedzieć o nowych usługach firm projektowych

Co warto wiedzieć o płycie OSB?

Płyta OSB to uniwersalny i bardzo praktyczny produkt, który jest dość powszechnie wykorzystywany w branży budowlanej. Jest to trójwarstwowa i drewnopochodna płyta kompozytowa. Produkt ten jest produkowany w wersji trójwarstwowej, ale i dwuwarstwowej. W tym przypadku spoiwem jest żywica syntetyczna, która bezpośrednio wpływa na właściwości gotowej płyty OSB. Na rynku można wyróżnić płyty OSB różniące się grubością oraz wielkością. Płyty OSB charakteryzuje wysoka gęstość, elastyczność, duża wytrzymałość na obciążenia i wiele więcej. Zatem to doskonały materiał do budowy garażu i innych konstrukcji. Zainteresowany, zatem przekonaj się, jak zbudować garaż z płyty OSB?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here