Początkowy kojarzony tylko z tworzeniem drobnych elementów wystroju wnętrza styl DIY (do it yourself – zrób to sam) przerodził się w zupełnie coś nowego. Dzisiaj DIY odnosi się nie tylko do samodzielnego wykonywania dekoracji, czy mebli wykonanych z palet. Koncepcja ta poszła o krok dalej i zamieniła się w prawdziwą modę na aranżację wnętrz. Dlaczego? Projektując mieszkanie większą wagę przykładamy do tego, aby jego wygląd odzwierciedlał nasz charakter.
– Obecnie klienci nie tylko szukają nowoczesnych i kompleksowych rozwiązań aranżacyjnych. Jest grupa, która pragnie wyróżnić się i wyszukuje oryginalnych sposobów na aranżację wnętrza. Najczęściej dotyczy to możliwości stworzenia niecodziennych mebli, używając do tego starych desek czy palet, ale styl ten można zaplanować od podstaw, czyli od podłogi, podkreślającej niecodzienny wygląd pomieszczenia – mówi Aleksander Czaplicki, Menedżer Produktu Kronopol.
Spis treści artykułu:
Dla odważnych i dla tradycjonalistów
Co sprawia, że DIY jest tak popularne? Z pewnością niekonwencjonalne podejście do projektowania i szerokie możliwości aranżacyjne, które są doskonałą alternatywą do masowej produkcji. Co ważne, styl DIY dobrze sprawdza się zarówno w przypadku osób, które stawiają na kreatywność i unikatowe rozwiązania, jak i tych, którzy cenią połączenie nowoczesności z klasyką.
Jak stworzyć takie wnętrze? Oryginalne wyposażenie mieszkania możemy wykonać np. drewnianych skrzynek. Pozostawiając je w naturalnym kolorze drewna i dołączając do nich wygodne poduszki idealnie sprawdza się w roli puf, a w połączeniu z prostą, stojącą półką w stonowanym kolorze (np. grafitowym) wnętrze nabierze oryginalnego klasycznego wnętrza.
Meble te dobrze skomponują się z krzesłami barowymi i ławą z wyraźnym zarysem geometrycznej formy. Doskonałym i nowoczesnym uzupełnieniem takiej aranżacji będą stoliki wykonane ze starych beczek służących do przechowywania i produkcji wina z przezroczystym, szklanym blatem. Zastosowanie szkła nada pomieszczeniu lekkości – w ten sposób unikniemy też przesadzonej wytworności.
Szarości, brązy i biel
Aranżacje salonu w stylu DIY to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie aspekt funkcjonalny, oryginalne wzornictwo, a przy tym duże znaczenie ma dla nich zachowanie stylowej klasyki. W takich mieszkaniach doskonale sprawdzą się szarości, brązy i odcienie bieli. Dzięki ich połączeniu pomieszczenie nabierze szyku i elegancji. W całą koncepcję doskonale wpisują się także panele ścienne wykonane z drewna w ciemny odcieniu szarego oraz wewnętrzne, drewniane ramy okienne w tym samym kolorze z zamknięciami w stylu francuskim. Dopełnieniem nowoczesnego wnętrza w stylu DIY są proste zasłony również w kolorze szarym, ale w odcieniu jaśniejszym niż panele ścienne oraz ramy okienne. Zestawiając je białymi ścianami i szaro-białym sufitem podkreślimy wysublimowany charakter pomieszczenia.
Urządzając pomieszczenie, w którym na co dzień najwięcej czasu spędzają mieszkańcy np. salon sąsiadujący z rzadziej wykorzystywaną jadalnią warto zastosować dwuskrzydłowe drzwi przesuwne częściowo lub całkowicie przeszklone. Nie tylko zapewnią one symboliczną granicę, ale również pozwolą na dowolne kształtowanie przestrzeni. W zależności od potrzeby z łatwością będzie można połączyć lub wydzielić pomieszczenia.
Doskonałym uzupełnieniem wnętrza będą w tym przypadku użyteczne elementy wystroju wykonane z metalu np. metalowy stojak na wino i taca. Z całością doskonale skomponuje się prosta, biała, wisząca lampa ze szklanym kloszem w mlecznym kolorze i obudową wykonaną z również metalu. To właśnie ona nadaje lampie nowoczesny, a zarazem klasyczny wygląd. Stylową aranżację osiągniemy również wybierając lampę na stolik z białym kloszem, której podstawa została wykona z ciemnego szkła.
DIY – to nie dla mnie!
Nie wszyscy jednak mogą poszczycić się artystyczną duszą i umiejętnościami. Jeżeli jednak i ty stawiasz na niepowtarzalny wystrój wnętrz i niecodzienne rozwiązania i cenisz połączenie stylowej klasyki z nowoczesnością, możesz pozwolić sobie na wnętrza w stylu DIY. Wystarczy poprosić o pomoc specjalistów.
Oczywiście rozwiązanie to jest znacznie bardziej kosztowne, więc musisz liczyć się z tym, że za produkty tego typu będziesz musiał zapłacić więcej.