0
(0)

Brak podziałów przy wylewce

Pęknięcia w większości przypadków pojawiają się na wylewce, co jest skutkiem nieprawidłowo zaplanowanej dylatacji, a nawet jej braku. Rysy skurczowe powstają, ponieważ w trakcie wiązania i wysychania wylewki dochodzi do zmniejszania się rozmiarów wylewki. Można tego uniknąć, dodając zbrojenie przeciwskurczowe, które jednak nie gwarantuje całkowitego zabezpieczenia przed tym zjawiskiem. Wylewka musi zostać oddzielona od ściany i wszystkich innych pionowych elementów konstrukcji taśmami dylatacyjnymi. Dylatacja posadzki bardzo często wykonana jest nieprawidłowo, nie ma wystarczającej ilości szczelin.

Taras bez dylatacji

Jeżeli dylatacja nie zostanie wykonana na tarasie, skutkować to będzie odspajaniem się płytek i przesuwaniem się murków, które ograniczają taras. Konstrukcja tarasu narażona jest na duże wahania temperatur, przez co nieodpowiednio wykonana swobodnie się odkształca. Płytki się nagrzewają i rozszerzają w ciągu dnia, szczególnie w upalne dni, z kolei nocą kurczą się ze względu na gwałtowne obniżenie temperatury. Dylatacja posadzki na tarasie pozwala uniknąć pękaniu zarówno okładziny, jak również podłoża. Wąskie spoiny i ułożenie płytek na styk dodatkowo potęguje problem, fugi się kruszą, krawędzie płytek ulegają niszczeniu i odpadają.

Nieodpowiednie przerwy dylatacyjne przy podłogach drewnianych

Drewno jest materiałem o wyjątkowych właściwościach higroskopijnych. Stosunkowo szybko wchłania wilgoć obecną w powietrzu, co przekłada się na jego rozszerzanie i kurczenie. Im niższy jest współczynnik skurczu, tym mniej drewno się odkształca. Drewno, które pęcznieje, może zniszczyć bardzo szybko całą konstrukcję. Jeżeli decydujesz się na drewnianą podłogę, musisz pamiętać o uwzględnieniu jej skłonności do odkształcania. Konieczna jest więc dylatacja posadzki, wykonanie odpowiednio przerw dylatacyjnych. Brak szczeliny pomiędzy parkietem a ścianą spowoduje, że deski się wypaczą lub też w skrajnych przypadkach dojdzie do przesunięcia się ściany.

Dylatacja bez wypełnienia

To poważny błąd popełniany stosunkowo często, kiedy wykonywana jest dylatacja posadzki lub ściany. Niektóre szczeliny koniecznie wymagają wypełnienia, do czego wykorzystuje się m.in. silikony, listwy dylatacyjne i żywice epoksydowe. Szczeliny dzięki nim zostają zamaskowane. Niewłaściwe ich wypełnienie skutkuje pękaniem powierzchni w pobliżu szczelin, odrywaniem się wypełnienia i wykruszaniem się betonu. Aby temu zapobiec, należy więc zastosować odpowiedni środek wypełniający, który dostępny jest m.in. w sklepie internetowym Noxan.

Dylatacja posadzki powinna być wykonywana starannie, bez pośpiechu, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i materiałów. Najlepiej jest powierzyć tę pracę fachowcom, którzy nie pozwalają sobie nawet na najmniejsze błędy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here