0
(0)

Spis treści artykułu:

Kwestia pierwsza: jakiego wentylatora potrzebujesz?

„Dobrego” – wzdychasz, ocierając pot z czoła. Ale, ale, nie tak prędko! Na rynku dostępne są różne rodzaje wentylatorów, które różnią się m.in. wielkością i przeznaczeniem. Aby wybrać odpowiedni, zadaj sobie następujące pytania:

  1. W którym pokoju wentylator będzie stał najczęściej?
  2. Czy to pomieszczenie jest duże?
  3. Ile osób zazwyczaj znajduje się w pomieszczeniu?
  4. Czy wszystkie te osoby chcą, by owiewało je zimne powietrze? (Innymi słowy: ile osób chce korzystać z jednego wentylatora?)
  5. Czy w pomieszczeniu znajdują się źródła emitujące ciepło, np. kuchenka?
  6. Czy wentylator będzie przenoszony w miejsca inne niż pomieszczenia mieszkania (Innymi słowy: czy powinien być mobilny?)

Z tą wstępną listą już możesz ustalić, jaki wentylator sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej: stojący czy biurkowy. Ten pierwszy ochłodzi pomieszczenie większe oraz wypełnione większą liczbą osób. Jeśli z tworzonego przez śmigła wiatru będą chciały korzystać wszystkie, wybierz model z obracającą się głowicą (o tym później!). Taki wentylator będzie lepszy w pomieszczeniu o podwyższonej temperaturze, np. kuchni, bo z reguły odznacza się większą mocą. Jest za to mniej mobilny – cięższy, większy i nieporęczny. Nie zabierzesz go ze sobą do pracy czy na wizytę u znajomych.

Wentylator biurkowy sprawdzi się w małym pomieszczeniu oraz na pojedynczym biurku. Skorzystasz z niego Ty, ale nie Twój współlokator czy kolega z pracy. Popularne modele nie mają obracającej się głowicy, bo są dedykowane pojedynczej osobie. Są za to lekkie i mobilne, idealne do zabrania na wakacje w domku letniskowym czy ustawienia w dowolnym miejscu, do którego udasz się z laptopem (pod warunkiem, że znajduje się tam gniazdko).

Więcej o korzystaniu z wentylatorów, ale także o alternatywnych wobec nich sposobach na schłodzenie się w środku upalnego lata, przeczytasz w poradniku: Sposoby na upał – jak sobie radzić w lecie? . Dbaj o swój komfort w taki sposób, jaki odpowiada Ci najbardziej!

Kwestia druga: co sprawia, że wentylator pracuje lepiej?

Dobry wentylator domowy to taki, który ma wysoką moc. Niestety najczęściej idzie ona w parze ze zużyciem energii, oczywiście wyższym (wiatraki o niskiej mocy są tańsze, jednak mniej wydajne, miej to na uwadze). Tu wracamy do pytań, jak duże pomieszczenie ma schłodzić wiatrak oraz ilu osobom ma umilić życie. Im większe są to liczby, tym wydajniejszego wentylatora potrzebujesz.

Kwestia trzecia: wiatrak, który ułatwia, a nie uprzykrza życie

Mając do wyboru kilka wentylatorów o tej samej lub podobnej mocy, zwróć uwagę na… emitowany przez nie hałas! Im głośniejszy wentylator, tym mniej sprawdzi się w domu, a nawet biurze. Zwracanie uwagi na kwestię wysokości dźwięku można pominąć, jeśli pracuje się w warsztacie samochodowym, zakładzie fryzjerskim czy nawet kuchni – tam i tak jest głośniej niż w przeciętnym pomieszczeniu. W domu , gdzie chcesz się zrelaksować, a także w biurze podczas pracy hałas nie pozwoli Ci się skupić. Ponadto przy głośnym wentylatorze możesz mieć trudności z zaśnięciem.

Przeciwnością wysokości kwestii hałasu jest bogactwo opcji. Czy wentylator ma obracającą się głowicę? Jeśli tak, wiatr obejmie więcej osób – będzie idealny do biura. Czy urządzenie pozwala na przełączanie trybów pracy? W upalnym dniu możesz chcieć korzystać z opcji turbo, jednak wieczorem zasypiać przy drobnym wietrzyku. Warto też wybrać wiatrak z regulowaną nogą – będzie uniwersalny i zawsze schłodzi ten obszar, na którym Ci zależy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here