Małe jest piękne – na cześć francuskiego melodramatu określenie to przeniosło się do nomenklatury wnętrz, znajdujących się w kamienicach i mieszkaniach w bloku. Przytulne, często dużo łatwiejsze w aranżacji, doskonałe do zaplanowania i wykorzystywania absolutnie każdego centymetra w pomieszczeniu. Oglądając kawalerki i niewielkie kąciki w postaci garderoby czy biura nie możemy wyjść z podziwu jak wiele funkcjonalnych, oryginalnych i ciekawych rozwiązań stosują mieszkańcy. Chcąc maksymalnie wykorzystać przestrzeń producenci proponują nam rozkładane kanapy lub stoły, ukryte szafki lub pojemniki, które organizują przestrzeń.
Podobnie jest w przypadku małych łazienek, tarasu, przedpokoju lub kuchni, które są prawdziwych wyzwaniem dla architektów i projektantów wnętrz. To w tym miejscach znaleźć musi się armatura, sprzęt elektroniczny, a także masa dodatkowych, funkcjonalnych produktów. Co zatem zrobić, aby wnętrze nadal było estetyczne, przestronne i nie przytłoczone nadmiernymi wzorami?
Płytki podłogowe i płytki ścienne – 3 zasady
Wybierając płytki do małych wnętrz musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze – jaki typ wnętrza urządzamy, czy jest to taras czy salon lub łazienka? Po drugie – jakie akcesoria i grupy produktów mają znaleźć się docelowo w naszym wnętrzu? Ile kolorów te produkty wprowadzą, jakie faktury, materiały docelowo mają się tam znaleźć? Po trzecie – jak styl wnętrza podoba nam się najbardziej? Czy lubujemy się w szalonym, eklektyzmie, który wprowadza mnogość kolorów i wzorów, czy w minimalistycznym stylu nowoczesnym, który opiera się na jasnych i prostych formach?
Znając już odpowiedzi na powyższe pytania przejść możemy do poszukiwania inspiracji. Dlaczego warto je przeglądać i o nich czytać, zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup?
Płytki ceramiczne przyjąć mogą różny rozmiar, kształt i kolor. Wśród nich znajduje się gres, ceramika lub kamień, a każde z tych rozwiązań niesie za sobą szereg możliwości. Dlatego też przygotowaliśmy 3 najważniejsze i ogólne zasady, którymi warto kierować się podczas aranżacji małych wnętrz.
Zasada 1: minimalizm znaczy więcej
Trochę czerni na ścianę, kolorowy gres na podłogę, ceramika ozdobna wzdłuż nowej półki i płytki ceramiczne w kolorze kawy na ścianie za lustrem… Znasz to? Taki misz – masz często spotyka się w starych kamienicach lub w aranżacjach powstających przy udziale kreatywnych i szalonych umysłów. Płytki ceramiczne mogą mieć mnóstwo wzorów, kolorów, dodatków i elementów. Wszystkie one są piękne i ciekawe…, ale niestety nie wszystkie do siebie pasują. Płytki łazienkowe bardzo łatwo optycznie pomniejszają i przytłaczają niewielką przestrzeń. W takim wypadku najbezpieczniejszy jest minimalizm.
Porada I: Duże kafle lepiej sprawdzają się w przestronnym wnętrzu (np. idealnie ozdobią twój otwarty salon), dlatego w niewielkim wnętrzu nie przekraczaj formatów 60×60 cm czy 75×75 cm. To takie kafle tworzą spokojne, jednolite płaszczyzny, szczególnie jeżeli są ułożone niemal bezfugowo.
Zasada 2: kolor kontra brak koloru
Kamień czy gres jest doskonałym rozwiązaniem dla miłośników kolorów lub ciekawych faktur. A te wcale nie muszą być zakazane, gdy aranżujemy nasz niewielki taras lub skromną łazienkę! Jeśli jesteś miłośnikiem czerni, zieleni lub granatu nie musisz rezygnować z tych barw na rzecz białej lub beżowej dekoracji. W takim wypadku warto rozważyć ułożenie kolorowych kafli tylko na jednej (najlepiej przeciwległej do drzwi wejściowych) ścianie. Taka ceramika optycznie wydłuży wnętrze i nada mu pożądanej głębi, a powstałe złudzenie optycznie doda kilku centymetrów naszej kuchni czy łazience.
Oprócz koloru zastanów się nad wykończeniem – czasem zwykły gres o matowym lub półpolerowanym wykończeniu nada wnętrzu oryginalności i nietuzinkowości. Tu zasada jest prosta – nie zawsze fuzja barw będzie jedynym atrakcyjnym rozwiązaniem.
Porada II: Pamiętaj – zwróć uwagę na klasę ścieralności jaką mają nasze płytki ceramiczne.
Zasada 3: dodatek, a nie całość
W łazience, przedpokoju lub w kuchni mamy mnóstwo produktów. Większość z nich wystawiona jest na zewnątrz i każdy z nich ma inną funkcjonalność, kolor i wzór. Tworzy nam się mix różnych barw i wykończeń …. a przecież jeszcze trzeba wybrać płytki! W takiej sytuacji pamiętaj, żeby grać symbolicznymi dodatkami, niewielkimi detalami, dekoracjami, które nie przytłaczają i nie są rozłożone na całej ścianie. Jeśli masz niewielki salon i rozważasz płytki na podłodze – wybierz te imitujące drewno.
Jeśli ceramika, którą wybrałeś jest biała, zastanów się czy nie warto urozmaicić ją niewielkim kolorowym akcentem kolorystycznym, umieszczonym wzdłuż obudowanej wanny lub geberitu. Znajdź idealny balans pomiędzy minimalizmem, a ciekawym akcentem, który delikatnie podkreśli uskok ściany lub półkę, którą utworzyłeś nad pralką.
Łazienka bez płytek? Bo takie się już pojawiają to przegięcie. Ładnie wyglądająca łazienka musi mieć płytki!