Planując inwestycję polegającą na ułożeniu kostki brukowej na posesji, warto mieć świadomość, jakie czynniki mogą wpłynąć na wybór kostki brukowej. Nie zawsze najlepszym wyznacznikiem jest cena jednostkowa produktu. Po dokładnej analizie często okazuje się, że koszt zakupu kostki brukowej to tylko około 30% kosztów całej inwestycji.
Na pozostałe 70% składają się koszty transportu materiałów, wykonania podbudowy oraz koszty robocizny. Lepiej więc nie oszczędzać na materiale i zainwestować w wysokiej jakości kostkę brukową, która będzie nam służyć w nienagannym stanie przez wiele lat. Jeśli zwrócisz uwagę przy wyborze kostki brukowej na wszystkie szczegóły, to możesz mieć pewność, że Twoja przyszła inwestycja przyniesie Ci wyłącznie pozytywne emocje i radość z jej użytkowania.
Kostka brukowa – na co zwrócić uwagę
Powierzchnia
Wybierając kostkę brukową, warto wziąć pod uwagę powierzchnię, na której będzie układana. W przypadku ciągów pieszych i chodników, a także tarasów, wystarczająca będzie kostka brukowa o grubości 4 cm. Jeśli na posesję będą wjeżdżać cięższe samochody, lepiej zdecydować się na kostkę brukową o grubości 6 cm.
Wybierając kostkę brukową na taras, warto zdecydować się na materiał o niefalistej powierzchni i wąskich fugach, dzięki czemu powierzchnia tarasu będzie gładka i „przyjazna” dla mebli ogrodowych. Na nowoczesnych nawierzchniach dobrze sprawdza się kostka brukowa o prostych, geometrycznych kształtach.
Matematyczne proporcje kostek tworzących dany układ, np. 9,1 x 9,1 cm, 9,1 x 18,2 cm i 18,2 x 18,2 cm, dają wiele możliwości łączenia ich ze sobą w doskonałe kompozycje. W aranżacjach opartych na łukach, kołach i okręgach- najlepiej sprawdzają się kostki trapezowe drobne
Wygląd
Wybierając kostkę brukową, zwróć uwagę między innymi na jej gatunek i wygląd. Kostki betonowe pierwszego gatunku powinny mieć jednolity kolor w obrębie jednej partii. Delikatne przebarwienia mogą być widoczne jedynie na pojedynczych egzemplarzach. Na powierzchni kostek nie powinno być rys i pęknięć.
Na każdej kostce dopuszcza się dwa uszkodzenia powierzchni bocznej (30 x 10 mm) i pionowej (20 x 6 mm). Poszczególne partie mogą różnić się odcieniami (kostki są wykonane z mieszanki naturalnych surowców), dlatego najlepiej zaopatrzyć się w potrzebną ilość jednorazowo, pozyskując materiał z jednej partii produkcyjnej.
Na kostkach klasy II dopuszcza się nieco więcej uszkodzeń – dla powierzchni bocznych 50 x 20 mm i pionowych 30 x 10 mm. Możliwe są również różnice kolorystyczne w obrębie jednej partii oraz intensywniejsze przebarwienia na pojedynczym elemencie. W obu przypadkach niedopuszczalne są uszkodzenia narożników kostek. Wybierając odpowiednią kostkę brukową, warto zapytać sprzedawcę o grubość jej wierzchniej warstwy, zwanej ścieralnością. Normy mówią, że powinna ona wynosić co najmniej 4 mm.
Kostka brukowa wysokiej jakości
Kostka brukowa to popularny materiał budowlany, który jest wykorzystywany przy budowie chodników. Dawniej wykonywano je z gliny i betonu, ale obecnie często wykonuje się je z samego betonu. Aby wybrać wysokiej jakości kostkę brukową, najlepiej kupić ją w sprawdzonym miejscu, gdzie możemy liczyć na wsparcie doświadczonego sprzedawcy lub rzetelnego dystrybutora oraz gwarantowaną jakość. Produkty powinny być produkowane zgodnie z normą „PN-EN 1338 – Betonowa kostka brukowa. Wymagania i metody badań”.
Materiały spełniające tę normę, poddawane są różnym badaniom i weryfikacji zarówno na etapie produkcji, jak i gotowego wyrobu. Na etapie produkcji w pierwszej kolejności sprawdzany jest stopień zagęszczenia kostki brukowej. Im wyższy jest ten parametr, tym lepsze właściwości ma produkt. Gotowe produkty są również badane pod kątem wytrzymałości na zrywanie oraz wytrzymałości na ściskanie. Według polskich norm jakościowych, wytrzymałość na ściskanie nie może być mniejsza niż 50 MPa- czyli około 0,5 tony/cm2. Kostki brukowe powinny być odporne zarówno na ścieranie podczas intensywnego użytkowania w lecie, jak i na niskie temperatury, które oddziałują na nawierzchnię w zimie.