Salon z kuchnią
0
()

Salon połączony z kuchnią to rozwiązanie, które pojawia się w zdecydowanej większości nowych domów. Jednak również w wielu starszych mieszkaniach pomieszczenia te łączy się ze sobą w trakcie generalnych remontów. Dzięki temu salon — i całe mieszkanie — sprawia wrażenie przestronniejszego. Wiele osób uważa też takie wnętrza za bardzo komfortowe. Aby jednak w pełni wykorzystać jego potencjał, konieczna jest przemyślana aranżacja. Jak urządzić salon z kuchnią, by ostateczny efekt był nie tylko wygodny, ale i doskonale wyglądał? Przedstawiamy garść sprawdzonych rozwiązań.

Podziel pomieszczenie na strefy

Połączenie salonu z kuchnią nie oznacza, że muszą one tworzyć jedną, całkowicie otwartą na siebie przestrzeń. Aby wnętrze było naprawdę funkcjonalne, warto zadbać o rozdzielenie poszczególnych stref. Można w tym celu wykorzystać np. meble, dywany oraz oświetlenie.

Bardzo funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem jest umieszczenie między salonem a aneksem kuchennym takich mebli jak stół i krzesła do jadalni, a kredensu lub komody służącej do przechowywania talerzy, sztućców i innych akcesoriów. Zaznacza się w ten sposób trzy strefy, ułożone względem siebie w logiczny i wygodny sposób. 

W wielofunkcyjnym, małym salonie z kuchnią doskonale sprawdzi się stół rozkładany, podobnie jak składane krzesła. Dzięki temu w razie potrzeby przestrzeń jadalnianą można łatwo powiększyć, np. na czas wizyty gości, nie rezygnując z przestronnego salonu na co dzień.

Zadbaj o optyczne powiększenie przestrzeni

Tworząc aranżację salonu z kuchnią, należy wystrzegać się rozwiązań, które mogą optycznie pomniejszyć przestrzeń. Konieczność umieszczenia trzech różnych stref w jednym pomieszczeniu oznacza bowiem, że znajdzie się w nim stosunkowo dużo mebli. Niepotrzebne dodatki, mocne wzory lub ciemne kolory mogą zaburzyć harmonię takiego wnętrza, sprawiając, że będzie ono przytłaczające, ponure lub po prostu męczące. 

  Jak rozplanować oświetlenie w salonie i dobrać je do stylu wnętrza?

Przy urządzaniu salonu z kuchnią warto inspirować się wnętrzami, w których postawiono na jasne, odbijające światło kolory — biel, jasne szarości, beż, pastelowy róż i inne delikatne odcienie. Warto też unikać wyrazistych deseni tworzonych przez kontrastujące ze sobą kolory lub materiały. Dotyczy to zarówno ścian, jak i podłogi. Dobrym pomysłem na salon z kuchnią jest też umieszczenie w nim mebli o delikatnych, minimalistycznych formach. Znaczenie mają nawet takie szczegóły jak to, czy kanapy i fotele mają nóżki — dzięki nim meble sprawiają wrażenie sprawiają wrażenie lżejszych i zajmujących mniej miejsca.

Trzymaj się jednego stylu

Zarówno aneks kuchenny, jak i salon oraz przestrzeń pełniąca funkcję jadalni, powinny być urządzone w podobny sposób. Stół, stolik kawowy, kanapa, krzesła, zestaw mebli kuchennych oraz inne elementy należy dobierać w sposób przemyślany, według konkretnego klucza. Jeśli decydujemy się na wnętrze w stylu np. glamour, jego elementy muszą być widoczne w każdej ze stref. Połączenia takie jak minimalistyczny, skandynawski salon oraz rustykalna kuchnia pełna kolorów ziemi rzadko wyglądają dobrze; najczęściej tworzą po prostu wrażenie nieprzyjemnego chaosu. 

Trzymając się jednego stylu, możemy stworzyć nowoczesny salon z kuchnią, w której poszczególne strefy delikatnie przechodzą jedna w drugą, co nie tylko wygląda elegancko, ale i korzystnie wpływa na nastrój domowników.

Zaplanuj miejsca do przechowywania

Aranżacja salonu z kuchnią powinna być zaplanowana w taki sposób, by znajdowało się w nim jak najmniej niepotrzebnych mebli, szafek czy dodatków. Jednocześnie połączenie dwóch lub trzech pomieszczeń oznacza konieczność wygospodarowania wielu miejsc na przechowywanie rzeczy — od sprzętów kuchennych, przez zastawę stołową, aż po tekstylia, książki czy dokumenty.

Sprawdzonym sposobem na to, jak urządzić salon z kuchnią otwartą i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, jest zainwestowanie w meble modułowe lub pod zabudowę. Zaprojektowane i wykonane na wymiar szafki, regały schowki nie zajmą zbyt wiele miejsca, jednocześnie mieszcząc w swoim wnętrzu wszystko, co chcemy schować. Można wręcz powiedzieć, że dobrze zaplanowane meble tego typu powinny sprawiać wrażenie, że są wewnątrz większe niż w rzeczywistości. 

  Kuchnia szyta na miarę, czyli sprzęt do zabudowy

Warto też wykorzystać sprytne schowki w innych meblach — dodatkowe blaty lub szuflady w stoliku kawowym, pojemniki w fotelach i pufach czy organizery ukryte w podłokietnikach kanapy. Dzięki temu jeszcze łatwiej zorganizujesz przestrzeń, tworząc harmonijne i przestronne połączenie kuchni z salonem. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here